شناسه خبر: ۲۵۵۰
لینک کوتاه کپی شد

برق تجدیدپذیر به بورس انرژی می آید

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قرار بر این است تا در مراحل بعد سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌ مرور در بورس انرژی پذیرش و امکان مبادلات آنها در این بازار فراهم شود.

برق تجدیدپذیر به بورس انرژی می آید

به گزارش اکونگار و به نقل از ایرنا، طبق آخرین اخبار اعلام شده در هفته جاری مراسم رونمایی از تابلوی برق سبز در بورس انرژی با هدف ایجاد بازار عرضه و تقاضای مستقیم، مردمی‌سازی اقتصاد تجدیدپذیر و ایجاد فضای رقابتی تبادل برق تجدیدپذیر با حضور وزیر نیرو، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیرعامل بورس انرژی و مقامات کشوری برگزار خواهد شد.

تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر در بازار مشتقه تابلوی برق سبز با تایید ساتبا می‌توانند برق خود را عرضه کنند و همچنین مصرف‌کنندگان که شامل صنایع، ساختمان‌های دولتی و استخراج کنندگان رمزارزها هستند.

 

ابلاغ دستور وزیر نیرو برای راه‌اندازی تابلوی برق سبز

با توجه به این اقدام مهم انجام شده در حوزه صنعت برق کشور، «علی نقوی»، مدیر عامل بورس انرژی ایران امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی به جزییات این رویداد و مزایای آن در صنعت برق کشور اشاره کرد و افزود: در راستای برنامه‌های توسعه‌ مبادلات برق که از مدت‌ها قبل میان وزارت نیرو و بورس انرژی مطرح بوده است، از ابتدا بحث راه‌اندازی تابلوی برق سبز مورد توجه قرار گرفت و با پیگیری مسوولان همراه شد.

وی اظهار داشت: ساختار فنی راه‌اندازی تابلوی برق سبز در بورس انرژی تحت تاثیر پیگیری‌های انجام شده به صورت مستمر و نیز دستورات ابلاغ شده از سوی وزیر نیرو مهیا شد.

نقوی ادامه داد: با توجه به پذیرش پنج نیروگاه تجدیدپذیر در بورس انرژی از روز دوشنبه (یکم خرداد ماه) شاهد آغاز معاملات برق تجدیدپذیر در بورس انرژی خواهیم بود.

 

ورود سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر در بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی ایران اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته؛ قرار بر این است تا در مراحل بعد سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر به مرور در بورس انرژی پذیرش و امکان مبادلات آنها در این بازار فراهم شود.

وی به مزایای راه‌اندازی تابلوی برق سبز در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: در این زمینه چند نکته حائز اهمیت است، در ابتدا با توجه به وجود بحث ناترازی برق در کشور و نیاز صنایع به تامین برق، توسعه انرژی تجدیدپذیر یکی از راه‌های رفع این مشکلات خواهد بود.

نقوی ادامه داد: با آغاز معاملات برق در بورس ضمن کشف قیمت درست از طریق این بازار، نشانه‌گرهای مشخصی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد که آیا سرمایه‌گذاری در حوزه تجدیدپذیر توجیه پذیر است یا خیر.

مدیرعامل بورس انرژی ایران به دیگر مزایای راه‌اندازی تابلوی برق سبز اشاره کرد و افزود: همچنین با این اقدام می‌توان از طریق صندوق‌های پروژه نسبت به تامین مالی تاسیس نیروگاه اقدام کرد.

وی به کمک تابلوی برق سبز در کاهش خاموشی‌های برق در تابستان اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه تجدیدپذیرها زمینه‌ساز کاهش ناترازی‌ها خواهد بود که به مراتب تاثیرگذار در بهبود وضعیت صنعت برق کشور و کاهش خاموشی‌ها خواهد شد.

 

انجام فرآیندهای مربوط به عرضه پساب‌ها در بورس انرژی

نقوی در ادامه به پذیرش پساب‌ها در بورس انرژی تاکید کرد و گفت: اکنون در حال انجام فرآیندهای مربوط به عرضه پساب‌ها در بورس انرژی هستیم، اما تاکنون زمان دقیق عرضه مشخص نشده است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر