آینده بازار سرمایه در صورت ریاست جمهوری پزشکیان/ نامزد اصلاحات ناجی بورس می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که باتوجه به حضور مشاوران تخصصی در ستاد مسعود پزشکیان آینده بازار سرمایه در صورت ریاست جمهوری او روزهای روشن‌تری در پیش دارد.

به گزارش اکونگار، پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، مسعود پزشکیان با پیشتازی نسبت به سایر رقبا همراه با سعید جلیلی به دور دوم رفت. 

پیش بینی وضعیت بورس یک روز پس از انتخابات/ بازار سهام چه واکنشی به رئیس جمهور جدید نشان می‌دهد؟

از آنجایی که وضعیت بازار سرمایه در دولت سیزدهم برخلاف وعده‌ها چنگی به دل نزد و روز به روز سهامداران از این بازار دلسردتر شدند، بازهم نجات بورس یکی از وعده‌های جدی نامزدهای انتخاباتی برای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بود. 

درحالی که تمامی وعده‌های دولت قبلی در رابطه با بورس بر زمین مانده بود و در 9ماه اخیر بازار سرمایه روند نزولی شدیدی را طی کرده بود، اما صبح امروز و با پیشتازی نامزد اصلاحات در آراء شمارش شده بورس روی خوش به ریاست جمهوری مسعود پزشکیان نشان داد. 

مسعود پزشکیان

تا میانه معاملات امروز در بازار سرمایه، شاخص کل بیش از 11هزار واحد رشد کرد و بیشتر نمادها به خصوص لیدرها در صدر شاخص سازان قرار داشتند. 

پیش‌بینی دقیق آینده بورس در صورت ریاست جمهوری مسعود پزشکیان، چندان ساده نیست، با وجود اینکه بازار امروز واکنش مثبت داشت، اما ایجاد شرایط مناسب برای بازار سرمایه بسیار پیچیده و تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد.

کارشناسان معتقدند که رییس جمهور دولت چهاردهم برای بهبود وضعیت بورس باید عوامل متعددی را تغییر دهد که برخی از این عوامل شامل سیاست‌های اقتصادی داخلی، تغییرات در سیاست‌های مالیاتی، نرخ بهره، وضعیت اقتصادی جهانی، تحریم‌ها، و شرایط سیاسی داخلی و خارجی هستند.

با این حال، می‌توان برخی فرضیات را بر اساس سابقه و دیدگاه‌های عمومی  مسعود پزشکیان در مورد اقتصاد و سیاست‌ها استخراج کرد. مسعود پزشکیان به عنوان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب و فردی که سابقه طولانی در عرصه پزشکی و بهداشت دارد، ممکن است بر بهبود و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و آموزشی تأکید کند. این ممکن است به معنای افزایش هزینه‌های دولتی در این بخش‌ها باشد که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر بخش‌هایی از بازار بورس مانند شرکت‌های فعال در حوزه سلامت و آموزش داشته باشد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که، سیاست‌های اقتصادی و مالی که مسعود پزشکیان دنبال می‌کند نیز بسیار مهم هستند. اگر پزشکیان بتواند اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند و سیاست‌های اقتصادی پایداری را پیاده‌سازی کند، این می‌تواند به ثبات و رشد بازار بورس کمک کند. به عنوان مثال، سیاست‌های حمایتی از تولید داخلی، کاهش بوروکراسی و تسهیل کسب و کارها می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازار بورس داشته باشد.

کارشناسان بر این باورند که برای بررسی تأثیر ریاست جمهوری پزشکان بر بازار سرمایه ، باید عوامل متعددی از جمله سیاست‌های اقتصادی، توسعه صنعتی، روند اقتصادی عمومی و سیاست‌های مالی و پولی نیز مورد بررسی قرار گیرد. با این وجود تیم مشاوره اقتصادی مسعود پزشکیان فردی مانند حسین عبده تبریزی دبیرکل اسبق بورس را در خود دارد. بورس تهران در دوران عبده تبریزی علاوه بر رشد، وضعیت نرمال و توسعه‌ای را تجربه کرده است. 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد