شناسه خبر: ۱۸۵۴
لینک کوتاه کپی شد

خروج پول از بورس قطع نمی‌شود / پیش بینی بازار سهام 24 بهمن

بازار با شیب کم در حال پایین رفتن است و ارزش معاملات هم بسیار کاهش یافته است.

خروج پول از بورس قطع نمی‌شود / پیش بینی بازار سهام 24 بهمن

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادنیوز؛ بازار سهام دیروز وضعیت خوبی نداشت. شاخص کل بورس، شاخص هم وزن بورس و شاخص فرابورس، هر کدام کمتر از یک درصد افت کردند، اما وضعیت سبد سهام سرمایه گذاران بدتر از این بود. بسیاری از سهم ها افت بیش از 2-3 درصد داشتند و قیمت ها در حال بازگشت به چند ماه گذشته است.

البته هیچ وقت نمی توان گفت که قطعا بازار صعود می کند یا نزولی خواهد بود، اما با مشاهده عوامل متعدد می توان مشخص کرد که احتمال صعود بازار بیشتر است یا نزول آن.

فعلا عوامل مختلفی نشان می دهند که بازار تمایلی به بالا رفتن ندارد. هر هفته ارزش معاملات خرد کاهش می یابد که این بدترین نشانه برای آینده بازار است.

ارزش معاملات، ناامیدکننده شد

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام به حدود 3400 میلیارد تومان رسید. این برای اولین بار است که پس از حدود دو ماه، ارزش معاملات خرد به کمتر از 4 هزار میلیارد تومان می رسد.

آخرین بار 20 آذر ماه بود که ارزش معاملات خرد کمتر از 4 هزار میلیارد تومان ثبت شد و پس از آن ارزش معاملات رو به بالا رفت تا اینکه 21 دی ماه برای آخرین بار  ارزش معاملات خرد بالای 10 هزار میلیارد تومان ثبت شد و پس از آن دوباره ارزش معاملات وارد یک روند نزولی شد.

حالا این کاهش ارزش معاملات خرد نشان می دهد رونق از بازار سهام رفته و فعلا نباید از این بازار انتظار رشد داشت. دلیل کاهش ارزش معاملات خرد هرچه که باشد، عواقب آن نزول ادامه دار بورس خواهد بود. این نزول بورس تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که ارزش معاملات پایین باشد و هر زمانی که ارزش معاملات دوباره صعودی شود، می توان انتظار بالا رفتن بازار را هم داشت.

خروج پول قطع نمی شود

دیروز جریان خروج پول حقیقی ها از بازار سهام نیز ادامه داشت و نسبت به چهارشنبه هفته گذشته شدت هم گرفت. روز گذشته 370 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد که رقم نسبتا بزرگی است و معمولا در روزهایی چنین خروج پولی ثبت می شود که وضعیت خوب نیست.

با توجه به وضعیت معاملات روز گذشته و همچنین کمتر بودن قدرت خریداران حقیقی نسبت به فروشندگان حقیقی، برای بازار امروز می توان انتظار افت شاخص ها را داشت. اما این افت احتمالا عدد بزرگی نیست و بازار با شیب کمی رو به پایین حرکت می کند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر