محدودیت دامنه نوسان؛ محبوب مدیران بورسی، مغضوب فعالان بازار

رئیس سازمان بورس گفت: ایران خودرو و سایپا مهلت یکساله برای باقی ماندن در بورس تهران گرفتند.

به گزارش اکونگار، پس از درگذشت ابراهیم رییسی، سیزدهمین رییس جمهور کشورمان، شورای عالی بورس از روز اول خرداد دامنه نوسان بورس را تغییر داده و در جلسه برگزار شده  موضوعاتی از قبیل بررسی درخواست های جاری چند نهادهای مالی، موافقت با تغییر سهامداری یک نهاد مالی، اصلاح دستورالعمل مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد. همچنین در این جلسه، دامنه نوسان معاملات سهام مثبت و منفی دو درصد و صندوق‌های سهامی مثبت و منفی چهار درصد تعیین شد.

روش سرمایه‌گذاری در طلای سرخ/ چگونه از بورس کالا زعفران بخریم؟

تدام محدودیت دامنه نوسان  به بهبود شرایط بازار سرمایه کمک نمی‌کند؟

درحالی که کارشناسان این اقدام سازمان بورس را مسکن بسیار کوتاه برای بازار می‌دانستند، اما نزدیک به یک ماه این تصمیم بورس بدون تغییر برجای ماند.  کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که با توجه به شرایط عادی در اقتصاد و سایر بازارها، تداوم تصمیم محدودیت دامنه نوسان نه تنها به بهبود شرایط بازار سرمایه کمک نمی‌کند، بلکه هیجان کاذبی را به این بازار و سرمایه‌گذارانش تزریق می‌کند.

تاکید رییس سازمان بورس بر موثر بودن اعمال محدودیت دامنه نوسان

هفته گذشته مجید عشقی، رییس سازمان بورس به برنامه‌های سازمان بورس برای تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: محدود شدن دامنه نوسان مسلماً پس از انجام بررسی‌های کارشناسی دقیق و با هدف صیانت از حقوق عموم سهامداران چه حقیقی و چه حقوقی بوده است؛ چراکه متغیرهای اثرگذار بر بازده بازار سهام از جمله نرخ بازده بازار بدهی و بهره بانکی، اصلاحات پیشنهادی ستاد اقتصادی دولت و سایر عوامل سیاسی موثر بر بازار سرمایه همچنان به شرایط پایدار و قابل اتکا که بتواند تصویر درستی از آینده بازار سهام به سرمایه‌گذاران بدهد نرسیده است، البته که با پیگیری‌های اخیر و حمایت‌های دولت و مجلس به اجرایی‌شدن تصمیمات و سیاست‌های اصلاحی نزدیک شده‌ایم.

از دست رفتن محبوبیت بازار برای سرمایه‌گذاران

نتیجه محدودیت دامنه نوسان را هم در این چند هفته دیدیم. در این مدت هم باعث شد نوسان‌گیران از بازار خارج بشوند. کارمزد معاملات ما ۱.۵ درصد است و بعد در محدوده ۲‌درصدی دامنه نوسان عملا نمی‌توان نوسان‌گیری کرد. عدم وجود نوسان‌گیری در بازار باعث می‌شود بازار پویایی نداشته باشد و خیلی جذاب معاملات انجام نشود و ارزش معاملات کاهش پیدا کند.

بازگشت  دامنه نوسان به 6درصد از 9تیر

 روز گذشته  رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه، ایران خودرو و سایپا مهلت یکساله برای باقی ماندن در بورس تهران گرفتند، گفت: دامنه نوسان از تاریخ ۹ تیرماه به ۶ درصد تغییر می کند.

مجید عشقی با اشاره به اینکه درآخرین جلسه هییت مدیره، با پیشنهاد بورس تهران مبنی بر تمدید مهلت یکساله شرکت های ایران خودرو و سایپا جهت خروج از ماده 141 قانون تجارت موافقت بعمل آمد.

رئیس سازمان بورس گفت:همچنین پس از ارائه گزارش کارشناسی مدیریت نظارت بر بازار در خصوص دامنه نوسان و بررسی سناریوهای مختلف، مقرر گردید دامنه نوسان معاملات در کلیه بازارها به استثنا بازار پایه از تاریخ 1403/04/09 به 6+- تغییر یابد.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد