چرا بازی با نرخ بهره توسط بانک مرکزی به ضرر سرمایه گذاران بورسی تمام می‌شود؟

درحالی که کارشناسان نرخ بهره بالا را دلیل ریزش بورس می‌دانند، اما رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را رد می‌کند.

 به گزارش اکونگار محمدرضا فرزین رییس بانک مرکزی اظهار کرد: نمی‌خواهیم سیاست‌های بانک مرکزی موجب کاهش ارزش سهام بازار سرمایه شود.

اعتراض فعالان بازار سهام به وضعیت بورس/ تالارهای منطقه‌ای دست از کار کشیدند

فرزین افزود: نرخ بهره ۳۰ درصد اواخر سال ۱۴۰۲ ابلاغ و اجرا شد، اما بورس مدت‌هاست که منفی است!

در شروع سال، با توجه به عقب ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارها خیلی از کارشناسان معتقد بودند بورس در سه ماهه ابتدایی رشد بیشتری نسبت به بازارهای دیگر خواهد داشت و تمام عقب ماندگی را جبران می کند. اما بورس در این دو ماه گذشته نه تنها رشدی نکرد بلکه افت چشمگیری هم داشت.

هرچند عواملی همچون خطر جنگ با اسرائیل و بعد از آن هم شهادت رئیس جمهور در سانحه سقوط بالگرد شرایط آشفته بازار را بیشتر از قبل بغرنج کرد، اما نمی شود همه این ریزش آبشاری را به اتفاقات غیر مترقبه ربط داد، چرا که تصمیماتی از سوی مسئولان اقتصادی کشور، پیش از همه این اتفاقات فضا را برای سقوط آزاد بورس اوراق بهادار را فراهم کرده بود.

به عنوان مثال افزایش نرخ بهره به  ۳۰ درصد که در سال قبل اجرا شد یکی از عواملی بود که کارشناسان نسبت به تأثیر آن بر بازار سرمایه هشدار داده بودند.

حسین عبدی کارشناس اقتصادی نسبت به افزایش نرخ بهره و تأثیر آن بر بورس تهران هشدار داده بود و عنوان کرده بود که بازار سرمایه طبیعتاً در این وضعیت نسبت قیمت به درآمدی شرکتها را تعدیل خواهد کرد و به اصطلاح پی بر ای پایین‌تری را به شرکتها خواهد داد. به بیان دیگر سرمایه گذاران انتظار نسبت قیمت به درآمد پایین‌تری را از شرکتها خواهند داشت که در شرایط فعلی ممکن نیست مگر اینکه قیمت ارز از این هم بالاتر برود.

همچنین نیما میرزایی کارشناس اقتصادی نیز در این باره ضمن اعلام هشدار گفته بود که تجربه بازی با نرخ بهره را در سال‌های قبل داشته که با کاهش نرخ بهره، شاخص کل به شدت افزایش یافته و با افزایش، شاخص به صورت زجرآوری ریزش کرد، اکنون نیز افزایش نرخ بهره می‌تواند اثرات بسیار مخربی را برای تولید کشور و بازار سرمایه داشته باشد.

این افزایش نرخ بهره درحالی صورت گرفت که بانک مرکزی پیش تر از این، در بهمن ماه سال 1401، از بانک ها خواسته بود نرخ بهره را به نرخ مصوب برگرداند.بازگشت نرخ سود به نرخ مصوب

 

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان