چگونه از بورس، سیمان بخریم؟ / از ثبت‌نام تا قیمت خرید

بورس کالا، تالاری اختصاصی به نام «تالار سیمان» دارد که از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه هر روز می توانید در آن شرکت کنید.

به گزارش اکونگار، سیمان برای افرادی که در کار ساخت و ساز ساختمان هستند مانند آب برای ماهی است، اگر شما جزو این افراد هستید و یا می خواهید این محصول را بدون واسطه و با قیمت سنجیده تر از کارخانه سیمان تهیه کنید پس باید به دنبال راه مناسبی مانند خرید از بورس کالا باشید.

سیمان در بورس کالا چند قیمت‌گذاری می‌شود؟

بورس کالا، تالاری اختصاصی به نام «تالار سیمان» دارد که از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه هر روز می توانید در آن شرکت کنید. مقدار خرید سیمان از بورس کالا از ۱۰ تن شروع می شود و حداکثر تا ۱۰ تن است که یک روز قبل از عرضه آن فهرست مقدار تناژ و مقدار خرید هر کد معاملاتی (با این کد سرمایه گذار این امکان را دارد که اوراق و سهام خود را خرید و فروش کند) اعلام می شود و شما تا دو ساعت قبل از شروع معاملات با واریز کل پول معامله در یک حساب وکلاتی می توانید سفارش خود را برای خرید ثبت کنید.

شما چه به صورت حقیقی و چه به صورت حقوقی این امکان را دارید از بورس سیمان بخرید اما یک شرط دارد و آن داشتند «کد بورس کالا» است و فرق آن با «کد معاملاتی» این است که فقط و فقط برای بازار فیزیکی بورس کالا است که تهیه آن برای افراد حقیقی کار چندانی سختی نیست و تنها باید این چهار مرحله را بگذرانید:

۱-به سایت «سجام» رفته و در آنجا ثبت نام می کنید تا هویت شما احراز شود.

۲-به سایتebidar.ebgo.ir  می روید و فرمها را تکمیل می کنید.

۳- به یکی از شعب بانکهایی که بورس کالا تعیین کرده رفته و حساب وکالتی افتتاح می کنید.

۴-و در آخر مشخصات حساب وکلاتی را در سایت ebidar.ebgo.ir ثبت می کنید.

اشخاص حقوقی نیز باید مدارک خود را در «سایت جامع انبار» ثبت کنند تا بتوانند وارد تالار سیمان شوند. حالا شما کد بورس کالا دارید می توانید با طی این مراحل سیمان خریداری کنید:

۱-با توجه به اینکه معاملات در بورس کالا تنها از طرف کارگزاری باید انجام شود پس شما باید کارگزاری مورد اعتماد خود را انتخاب و بعد از ثبت نام می توانید به ثبت سفارش بپردازید.

۲- در نظر داشته باشید که شما پیش از ثبت سفارش خود باید ۱۰۰ درصد وجه معامله را در حساب وکالتی خود واریز کرده باشید چراکه این مبلغ همان وجه تضمین معامله محسوب می شود.

۳- هنگام معامله در تالار بورس سیمان، اگر تقاضا از عرضه آن کمتر باشد قاعدتا معامله با قیمت پایه انجام خواهد شد اما اگر تقاضا از عرضه پیشی گرفت و کارگزاری قیمت بالاتری را پیشنهاد کرده باشد معامله صورت می گیرد و معاملات وارد رقابت خواهد شد، به همین دلیل است که هیچگاه نمی توان برای سیمان یک قیمت واحد در هر دوره در نظر گرفت و نرخها همیشه متغیر است.

۴-شما بعد از خرید از تالار بورس سیمان می توانید تسویه را انجام دهید سپس وارد سامانه ثبت معاملات بورس کالا و انرژی شده و مقصد تحویل سیمان و باربری خود را مشخص می کنید تا سیمان برای شما ارسال شود.

 

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان