هسته خسته سیستم معاملاتی بورس عامل افزایش فشار فروش

از نظر یک کارشناس بازار سرمایه، قطعی سیستم معاملات بازار فرابورس، یکی از عوامل فشار فروش و عرضه سهام بود.

به گزارش اکونگار، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهسا بهوندنژاد کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه در حالی شمارش معکوس خود برای پایان سال را شروع کرده است که شاخص کل بورس با وجود رشدهای قابل توجه در هفته گذشته همچنان بازدهی جالبی را برای سرمایه‌گذاران رقم نزده است و علی‌رغم بالا رفتن دلار، بازار بورس مانند سال‌های گذشته چندان در تحرک نیست.

 اقتصاد ایران در ساحل امن یا برهوت معضلات؟

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: تا این لحظه امسال ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی‌ها از بازار سرمایه خارج شده که در بازارهای موازی سرمایه‌گذاری شده است. امروز معامله‌گران در شرایطی به استقبال بازار رفتند که برای دومین روز متوالی هسته معاملاتی فرابورس به سبب مشکلات سخت افزاری با اختلال مواجه بود و تا پایان ساعت معاملات این اختلال رفع نشد و در نهایت اعلام شد معاملات فرابورس امروز در ساعت دیگر برگزاری می‌شود. این قطعی سیستم معاملات فرابورس ریسک بزرگی برای بازار بود و امروز فشار فروش را میان سهامداران افزایش داد.

او می‌گوید: امروز شاخص کل بورس با ریزش بیش از ۳ هزار واحدی مواجه شد و به ارتفاع ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ریزش بیش از ۹۰۰ واحدی همراه شد همچنین امروز حدود ۷۸ درصد بازار به عبارتی ۲۹۰ نماد در دامنه منفی به کار خود پایان دادند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: ارزش کل معاملات بورس امروز به حدود ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات خرد نیز ۲ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان ثبت شد. فولاد، فارس و تاپیکو سه نماد قرمز پوش با بیشتر تاثیر منفی بر شاخص کل بورس بودند.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان