شناسه خبر: ۴۶۶
لینک کوتاه کپی شد

صادرات نانو محصولات آرایشی شرکت ایرانی به ۴ کشور

یکی از شرکت‌های فناور از نانو ذرات در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کرده و با افزایش کارایی این محصولات موفق به صادرات محصولات خود شده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا؛ محمدرضا شاهینی مدیر عامل این شرکت فناور درباره نقش فناوری‌نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی گفت: این صنعت دارای سه بخش مختلف مراقبت بهداشتی (Personal Care)، آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) و بخش آرایشی (Make Up) است و فناوری‌نانو وارد هر سه بخش شده و در حال حاضر محصولات نانویی در هر سه بخش در بازار وجود دارد.

او با بیان اینکه علاقه‌مندان ورود به این حوزه باید پیش از وارد شدن به صنعت آرایشی و بهداشتی دقیقا مشخص کنند که به کدام بخش قصد ورود دارند، اظهار کرد: در ایران حوزه آرایشی و بهداشتی (Cosmeceutical) بیشتر مورد توجه بوده و مقالات و محصولات در این بخش بیشتر است. استفاده از فناوری‌نانو در این صنعت معمولا برای سه هدف درمانی، بهبود کیفیت محصولات فعلی و جلوگیری از آثار منفی (مانند بلوک کردن پرتو خورشید) انجام می‌شود. از علاقه‌مندان این حوزه می‌خواهم که کاربرد فناوری‌نانو در صنعت آرایشی و بهداشتی را تنها در کرم‌های ضد آفتاب نبینند و به طیف وسیع کاربردهای فناوری‌نانو در این صنعت توجه کنند.

شاهینی خاطر نشان کرد: نانو ذرات از نانوامولوسیون‌ها، نانو لیپوزوم، نانولوله‌کربنی و دندریمر و چندین نانوساختار دیگر از عناوین ترکیبات قابل استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی است که در این بین در بخش نانوذرات، نانوذرات نقره سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

او به تشریح کرم‌های ضدآفتاب نانویی تولید شده در این شرکت پرداخت و گفت: در کرم‌های ضدآفتاب از مواد شیمیایی جاذب برای جذب پرتوها استفاده می‌شود و در کنار آن از مواد بازتاب‌دهنده نیز برای بازتابش نور خورشید استفاده شده است که نانوذرات معمولا به عنوان بازتاب‌دهنده کیفیت کرم‌ها را بهبود داده‌اند. در این میان نانوذرات تیتانیوم و اکسید روی از جمله پرکاربردترین نانوذرات مورد استفاده در کرم‌های ضد آفتاب هستند.

مدیرعامل این شرکت از تولید این نانوذرات با همکاری دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و گفت: این نانوذرات برای تولید محصولات شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به نقل از ستاد نانو، شاهینی به بیان کاربردهای نانولیپوزوم در تولید خمیردندان، دئودورانت، ضدچروک و کرم‌های روشن‌کننده پرداخت و ادامه داد: افزایش نفوذپذیری لیپوزوم به پوست عامل افزایش کارایی محصولات نانویی حاوی لیپیوزوم است. نانوامولوسیون‌ها نیز در مرطوب‌کننده‌ها به عنوان عامل آبرسان عمل می‌کنند. از نانوکربن‌ها در تولید لوازم آرایشی نظیر ریمل و خط چشم استفاده می‌شود که سمیت رنگ‌های تجاری‌ مورد استفاده در این محصولات را کم می‌کند.

این شرکت موفق به صادرات این محصولات به کشورهای لبنان، عراق، افغانستان و کویت شده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر