مصوبه نشست کمیسیون و کمیته تخصصی سازندگان سندیکای صنعت برق ایران

نشست مشترک کمیسیون و کمیته تخصصی سازندگان سندیکای صنعت برق ایران با هدف بررسی شاخص‌های تعدیل 6 ماهه دوم سال 1401 و نیز ارزیابی شرایط استفاده از تجهیزات ساخت داخل در صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش اکونگار به نقل از سندیکای صنعت برق ایران؛ در ابتدای این نشست که بحث و تبادل نظر در خصوص سفارشات وضعیت تخصیص ارز جهت واردات مواد اولیه و بحث و همچنین بررسی چالش‌های اوراق خزانه اسلامی هم جزو محورهای اصلی آن بود، گزارشی از اهم اقدمات صورت گرفته در سندیکا مرتبط با حوزه فعالیت واحد‌های تولیدی ارائه شد.

در ادامه شاخص‌های تعدیل 6 ماهه دوم سال 1401 تشریح و تصریح شد که این شاخص‌ها نسبت به دوره‌های قبل از کیفیت و دقت مطلوبی برخوردار هستند. به علاوه به منظور جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست مرتبط با قیمت‌های فهارس بها و تاثیرگذاری نامطلوب بر شاخص‌ها، مقرر شد شرکت‌های عضو کمیته‌های ذیل کمیسیون سازندگان، پاسخ استعلام را به سندیکا ارسال و پس از کارشناسی لازم به سازمان‌های متولی نظیر توانیر، توزیع برق یزد یا سازمان برنامه و بودجه اعلام کنند.

در خصوص چالش‌های استفاده از اوراق خزانه اسلامی هم قرار بر این گذاشته شد که سندیکا وضعیت نقدشوندگی اوراق خزانه منتشر شده توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق را پیگیری کرده و گزارشی در این خصوص تهیه کند.

انجام دو استعلام مجزا در خصوص تکمیل مستندات و ارائه اطلاعات موثق مرتبط با اوراق خزانه به مقامات و همچنین استعلام چالش‌های شرکت‌های واردکننده مواد اولیه در حوزه تخصیص ارز با ارائه مستندات لازم به سندیکا، از جمله دیگر مصوبات این جلسه بود.

در پایان با توجه به برخی گزارشات مبنی بر استفاده از محصولات خارجی دارای ساخت داخل در صنایع نفت، پیشنهاد شد شرکت‌های عضو لیست ممنوعیت خرید خارجی وزارت نفت را بررسی و در صورت نیاز به اصلاح، مراتب را با مدراک مثبته به سندیکا ارسال کنند. بر همین اساس انجام استعلامات لازم به منظور گردآوری اطلاعات مستند و ارائه آن به وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه در دستور کار سندیکا قرار گرفت.

دیدگاه