چالش‌های کسب و کارهای بورسی روی میز نشست تجارت الکترونیکی‌ها

چهارمین نشست یکشنبه‌های تجارت الکترونیکی برگزار شد و در آن موارد مهمی درباره هم‌افزایی برای رفع مشکلات و توسعه کسب‌وکارهای حوزه بورس مطرح شد.

به گزارش اکونگار به نقل از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (تتا)، چهارمین نشست یکشنبه‌های تجارت الکترونیکی با حضور فرشاد زاهد، سرپرست دفتر ریاست و روابط عمومی مرکز تتا و دو نفر از کسب‌وکارهای حوزه بورس برگزار شد.

رضایی‌پور، مدیر یکی از این کسب‌وکارهای حوزه بورس در این نشست، با تاکید بر اینکه بازار سرمایه شفاف‌ترین بازار اقتصادی ایران است، اظهار داشت: نظارت گسترده بر همه مراحل بازار سرمایه وجود دارد و الزامات قانون مبارزه با پولشویی در آن رعایت شده است.

او گفت: وجود قوانین سخت‌گیرانه و متناقض کار را برای فعالیت کسب‌وکارهای این حوزه دشوار و آنها را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده که سبب فاصله گرفتن کسب‌وکارها از هم و همچنین از نهاد متولی آنها شده است.

رضایی‌پور اظهار داشت: این مشکل فقط در جامعه کسب‌وکارهای حوزه فعالیت بورس مطرح نیست و در بقیه حوزه‌ها نیز مشکلاتی از این دست برای کسب‌وکارها وجود دارد و فضای حاکم بیشتر ماهیت کنترلی دارد تا ماهیت حمایت از نوآوری.

در ادامه، سهرابی، مدیرعامل یکی دیگر از کسب‌وکارهای حوزه بورس از طولانی بودن فرآیند صدور مجوزها ابراز ناراحتی کرد و عنوان‌داشت: دریافت برخی مجوزها برای آنها ماه‌ها طول کشیده و به‌علاوه ضعف گسترده نرم‌افزاری و قدیمی بودن سامانه‌های مربوطه نیز بر این مشکلات افزوده است.

او، بخشی از پیشرفت‌هایی که در حوزه رمز ارز حاصل شده را ناشی از تفکر نوین، فناوری‌ها و نوآوری‌های این حوزه دانست.

در این نشست، زاهد، سرپرست دفتر ریاست و روابط عمومی مرکز تتا نیز با اشاره به اهداف کلی نشست یکشنبه‌های تجارت الکترونیکی، توضیح داد: معرفی کسب‌وکارها به کل کشور و رفع موانع سر راه آنها با استفاده از ظرفیت‌های مرکز تتا همواره در دستور کار این مرکز قرار داشته است.

او درباره رفع خلاءهای قانونی حوزه نوآوری، به معرفی سندباکس تجارت الکترونیکی پرداخت و عنوان‌کرد: مجوز این سندباکس در کمیته‌ای متشکل از شورای عالی فضای مجازی، سایر نهادهای دولتی و سایر تشکل‌های صنفی صادر شده است و نکته مهمی که درباره آن وجود دارد این است که مصوبات آن لازم‌الاجرا بوده و از چندگانگی قوانین اعلام شده توسط نهادهای حاکمیتی مختلف جلوگیری می‌کند.

زاهد ادامه‌داد: بر این اساس، در راستای هم‌افزایی لازم است کسب‌وکارهای فعال در حوزه بورس نیز مشکلاتی که با آنها مواجه هستند و پیشنهادهایی که برای توسعه و ورود نوآوری به بازار سرمایه دارند را به‌صورت مدون ارائه دهند تا بتوان درخصوص آنها برنامه‌ریزی کرد.

در ادامه، صاحبان این کسب‌وکارها با ابراز خرسندی از فضای گفتمان شکل گرفته در قالب یکشنبه‌های تجارت الکترونیکی بیان کردند: در راستای هم‌افزایی، بازار سرمایه می‌تواند راه حل‌هایی برای کاهش تورم در کشور ارائه دهد و این گفتمان‌ها و تشکیلاتی که حول آن شکل گرفته را بستری دانستند که کسب‌وکارها راه حل مشکلات خود را در آنجا پیدا کنند و در نتیجه هم‌افزایی ایجاد شده، آنها نیز راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات حاکمیتی ارائه کنند.

همچنین با پیشنهاد طرفین تصمیم گرفته شد در جلسات آتی یکشنبه‌های تجارت الکترونیکی از کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار دعوت به‌عمل آید تا درخصوص همکاری و هم‌افزایی‌های ممکن در سطح جامع‌تری به بحث و گفت‌وگو پرداخته شود.

برپایه این گزارش، پیگیری موارد مطرح شده در این جلسات آغاز شده است و گزارش اقدامات انجام شده متعاقبا اعلام خواهد شد.

دیدگاه