ایمیدرو ۲ هزار مگاوات برق تولید می کند

رئیس هیأت عامل سازمان ایمیدرو گفت: تا شهریور سال آینده تولید برق در صنایع مجموعا به ۲ هزار مگاوات می رسد.

به گزارش اکونگار به نقل از مهر؛ محمدرضا موثقی‌نیا، رئیس هیأت عامل سازمان ایمیدرو، امروز در مراسم بازدید از غرفه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در نمایشگاه بین‌المللی (نمایشگاه روایت خدمت) که به مناسبت هفته دولت برپا شده است، در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه انرژی و به خصوص تأمین برق در کشور وجود دارد در دو سه سال گذشته برخی صنایع ما با مشکل تأمین برق مواجه بودند بنابراین تولیدات ما به صورت محسوسی کاهش یافت که در صنایع بزرگ کاهش تولید در واقع به معنای کاهش بخشی از درآمد ارزی است بنابراین به ناچار ما در وزارت صمت دولت جدید به این موضوع فکر کردیم که صنایع بزرگ را تا حد امکان از شبکه برق سراسری مستقل کنیم.

رئیس هیأت عامل سازمان ایمیدرو افزود: بنابراین بر اساس اقدامات انجام شده بالغ بر ۶۰۰ مگاوات برای صنایع نیروگاه افتتاح کردیم و با اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده ۱۴۰۰ الی ۱۵۰۰ مگاوات دیگر برق به مدار تولید برود.

او ادامه داد: همچنین یک توافق‌نامه ۱۰ هزار مگاواتی با وزارت نیرو داریم که طی یک برنامه زمان‌دار این برق در صنایع بزرگ افتتاح خواهد شد و در مجموع فکر می‌کنیم تا سال آینده حوالی همین ایام مجموعاً به تولید ۲ هزار مگاواتی برق در صنایع برسیم.

موثقی‌نیا اظهار داشت: در حوزه آب نیز مشکلات عدیده‌ای در صنایع وجود دارد و چند پروژه بزرگ را برای تأمین آب در سطح کشور آغاز کرده‌ایم به طوری که از خلیج‌فارس آب را به صنایع چادرملو و گل‌گهر رسانده‌ایم و به زودی تا پایان امسال آب از دریای عمان به زاهدان و زابل نیز می‌رسد که البته نقش ما در این موضوع بیشتر ملی است زیرا درصد عمده آبی که به زاهدان و زابل می‌رسد مصرف شرب خواهد داشت.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: همچنین خط دیگر انتقال آب را در نظر داریم تا بدین وسیله تا ۱۰ ماه آینده آب به پالایشگاه اصفهان و ذوب‌آهن اصفهان و همچنین فولاد مبارکه برسد و این طرح نیز جز طرح‌های ملی است که بیشتر مصرف مردمی خواهد داشت.

او در مورد توسعه حمل و نقل ریلی اظهار داشت: این موضوع یکی از بحث‌های مورد توجه ما در ایمیدرو است بنابراین در تلاش هستیم تا همه نیازهای صنایع و معادن بزرگ را تجمیع کنیم و با شرکت راه‌آهن نیز زمان‌بندی برای رفع این مشکل داشته‌ایم.

موثقی‌نیا در ادامه در خصوص تأمین ماشین‌آلات معدنی افزود: در سال‌های گذشته در زمینه ساخت ماشین‌آلات معدنی سنگین فعالیت قابل توجهی در کشور صورت نگرفته ضمن اینکه واردات ماشین‌آلات سنگین به دلیل مسائل بین‌المللی و سیاسی با مشکلات خاصی مواجه بوده است. لذا این موضوع را به طور جدی در دستور کار بخش‌های مربوطه در ایمیدرو قرار داده‌ایم تا ماشین‌آلات سنگین که تا کنون ساخته نشده و امکان واردات آن را نیز نداریم وارد مرحله بومی‌سازی شود و بر اساس اقدامات انجام شده نتایج خوبی حاصل شده است.

رئیس هیأت عامل سازمان ایمیدرو در خصوص تأمین ماده اولیه آلومینیوم از کشور گینه تصریح کرد: برای تأمین این ماده از کشور گینه اقداماتی از قبل انجام شده بود و همانطور که قبلاً بیان شده بود توافق‌نامه‌ای بین دولت ایران و دولت گینه منعقد شده و یک پهنه بزرگ از معادن بوکسیت گینه در اختیار ایران است و این توافق‌نامه سابقه بیش از ۲۵ سال دارد.

موثقی‌نیا گفت: در مدت یادشده اقداماتی برای بهره‌برداری از این صحنه معدنی توسط ایران انجام شده اما تا رسیدن به بهره‌برداری از آن فاصله زیاد است و یکی از دلایل آن مکان این معدن و فاصله ۳۵۰ کیلومتری معدن مذکور تا بندر است. بنابراین به نظر می‌رسد که مکان‌یابی این معدن باید اصلاح شود.

او افزود: همچنین می‌توان برای تأمین بوکسیت از کشور مذکور قراردادهای بلندمدت منعقد کرد.

موثقی‌نیا در خصوص تحقیق و تفحص مجلس از سازمان ایمیدرو گفت: جلسات متعددی در این رابطه برگزار شده و گزارشات اولیه ظرف دو ماه آینده نهایی و به مجلس ارائه می‌شود.

دیدگاه