نازل توربین گازی نیروگاهی بومی سازی شد

طراحی و ساخت نازل سوخت (سویلر) واحد‌های سیکل ترکیبی GE F۹ به روش ساخت افزایشی در پژوهشگاه نیرو بومی سازی شد.

به گزارش اکونگار به نقل از صدا و سیما؛ طراحی و ساخت نازل سوخت (سویلر) واحد‌های سیکل ترکیبی GE F۹ به روش ساخت افزایشی در پژوهشگاه نیرو بومی سازی شد.  قطعه‌ای که تا پیش از این توسط شرکت جنرال الکتریک تولید شده و به صورت دو تکه جداگانه ساخته و از طریق جوشکاری به هم متصل می‌شوند.

سالمی، مدیر و طراح این پروژه گفت: استفاده از قطعات وارداتی جنرال الکتریک در محفظه احتراق با دمای بالا موجب می‌شد که عموما این قطعات از محل جوشکاری دچار تخریب شده و به این علت، عمر قطعه کاهش می‌یافت، به همین دلیل با توجه به حساسیت این قطعه و عملکرد آن در دمای بالا، ساخت قطعه مذکور به کمک فناوری ساخت افزایشی در قالب یک پروژه پژوهشی در دستور کار پژوهشگاه نیرو قرار گرفت که نهایتا موفق شدیم برای اولین بار سویلر نازل سوخت توربین گازی GEF۹ را به‌صورت یک تکه از جنس فولاد ضدزنگ تولید کنیم.

او افزود: با توجه به موفقیت‌آمیز بودن آزمون‌های صورت گرفته روی قطعه ساخته شده، شرایط نصب این قطعه در یکی از واحد‌های نیروگاهی کشور فراهم شده است.

سربندی فراهانی، رئیس پژوهشکده تولید نیرو در رابطه با این پروژه گفت: بررسی فنی و اقتصادی ساخت قطعه مذکور حاکی از آن است که به لحاظ قیمت و زمان، روش ساخت افزایشی نسبت به سایر روش‌های سنتی از مزیت نسبی برخوردار است، هزینه تولید قطعه مذکور به روش ساخت افزایشی حدودا ۳۰ درصد کمتر از هزینه ساخت آن به روش‌های سنتی است.

همچنین زمان ساخت آن نیز به مراتب سریع‌تر از روش‌های قبلی است. علاوه بر اینکه با ساخت یکپارچه این قطعه فرایند جوشکاری در ساخت قطعه حذف شده و متعاقبا مشکلات ترک خوردن محل جوشکاری مرتفع شده و طول عمر قطعه افزایش خواهد یافت.

مدیر پروژه می‌گوید: در ساخت این قطعه به روش مذکور که با همکاری شرکت توگا (مپنا) انجام شده است، علاوه بر اینکه از این پس وابستگی خارجی برای تهیه این قطعه نخواهیم داشت، در زمان و هزینه صرفه‌جویی اقتصادی و ارزی قابل توجهی نیز صورت می‌گیرد.

دیدگاه