خیز ایران برای رکوردشکنی جهانی ساخت نیروگاه خورشیدی

بنیان‌گذار تولید زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران گفت: پس از برنده شدن در مناقصه سرمایه‌گذاری در ساخت و بهره‌برداری ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی، اقدامات اجرایی پروژه ساخت ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در ۳۴ ساختگاه با مساحت بیش از ۲۲۵۰ هکتار زمین در سراسر کشور آغاز شده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا؛ پژوهان، بنیان‌گذار تولید زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران روند اجرای پروژه ساخت ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان‌های مختلف را تشریح کرد و گفت: روند صدور مجوز در برخی استان‌ها همچون سیستان و بلوچستان به خوبی در حال پیش رفتن است و به‌زودی برخی زمین‌ها را برای آغاز ساخت نیروگاه تحویل می‌گیریم. البته فرایند اداری در برخی استان‌ها برای تحویل گرفتن ساختگاه‌ها به کندی پیش می رود که باید تسهیل شود. اگر در دریافت مجوزها تسهیل و تسریع شود، فرایند اداری و تامین منابع مالی پروژه‌ها و واردات برخی اقلام مورد نیاز با حمایت ویژه انجام شود، بسیار به تسریع در اجرای پروژه کمک خواهد کرد.

او اضافه کرد: در کنار این امر گروه های مهندسی، تشکیل و اقدامات مهندسی شروع شده است. همچنین طی چند روز آینده قرارداد اسناد مهندسی ساختگاه‌ها منعقد خواهد شد. همزمان مذاکرات برای تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز ساخت نیروگاه‌های خورشیدی آغاز شده است. در این پروژه از پنل های تولیدی شرکت خودمان استفاده می‌کنیم. در حال حاضر ظرفیت تولید ۱۸۰۰ مگاوات پنل خورشیدی در سال در این شرکت وجود دارد؛ پنل ها به صورت کامل در همین مجموعه تولید می شود.

بنیان گذار تولید زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران با بیان اینکه ۳۴ ساختگاه با مساحت بیش از ۲۲۵۰ هکتار برای ساخت ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این عدد قابل توجه است و اجرای پروژه ها در ۳۴ نقطه کشور کار آسانی نیست، ولی با همت و همدلی میان حاکمیت و بخش خصوصی این کار قابل انجام است.

پژوهان با اشاره به مطالعات صورت گرفته برای بررسی صرفه اقتصادی ساخت نیروگاه های خورشیدی در کشور، عنوان کرد: بررسی‌ها و دیتاها نشان داد که تولید برق به روش خورشیدی یکی از اقتصادی ترین روش‌ها بلکه اقتصادی ترین روش در دنیا و کشورهایی همچون ایران است چرا که تعداد روزهای آفتابی و شدت آن در ایران زیاد است، ضمن اینکه زمین، ارتفاع و دمای مناسب برای ساخت نیروگاه های خورشیدی دارد؛ لذا ایران یکی از مهدهای دنیا برای تولید برق به روش اقتصادی است و طبیعی است که این شرکت پیش بینی کرده بود که سرمایه گذاری در این زمینه جواب خواهد داد؛ کما اینکه با تصمیمات حاکمیتی که در سطح دولت، وزارت نیرو و مجموعه ساتبا وضع شده، تولید برق خورشیدی در ایران توجیه اقتصادی لازم را پیدا کرده، بنابراین ما هم به عنوان یک بنگاه اقتصادی در این موضوع وارد شدیم.

او افزود: دیتاها نشان می دهد که برق خورشیدی در دنیا بیشترین رشد تولید را داشته است و اقتصادی ترین روش برای خیلی از کشورهاست؛ برای ما نیز اقتصادی ترین روش محسوب می شود.

بنیان گذار تولید زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران مزیت‌های تولید برق خورشیدی در ایران را برشمرد و بیان کرد: نیروگاه‌های خورشیدی وابستگی به خوراک ندارند و برای تولید تنها به آفتاب نیاز است در حالیکه تولید برق از نیروگاه‌های حرارتی به سوخت نیاز دارد و جزو منابع تجدیدناپذیر است. بهره برداری از نیروگاه های خورشیدی آسان است و هزینه‌های تعمیرات آن در طول دوره بهره برداری خیلی پایین است؛ طول دوره ساخت کوتاه است و به محض ایجاد زیرساخت‌ها، نصب پنل ها می‌توان به تدریح برق وارد شبکه کرد.

پژوهان ادامه داد: نیروگاه خورشیدی با ظرفیت کم ظرف بسیار سریع وارد مدار تولید می‌شود و سرمایه‌گذاری صورت گرفته خیلی سریع شروع به بازگشت می‌کند. مدت زمان اجرای کوتاه از مزیت های خیلی مهم نیروگاه های خورشیدی است چرا که طول اجرای پروژه بسیار اندک است و این امر به اقتصاد پروژه کمک می کند و سبب سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه می شود. ظرفیت کشور برای ساخت نیروگاه خورشیدی حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار مگاوات است لذا یک برنامه و بازار خیلی بزرگی در آینده برای کشور پیش‌بینی می‌شود.

او با اشاره به تعهدی که بر بخش خصوصی برای ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در مدت ۷ ماه گذاشته شده است، اظهار کرد: در فرایند ساخت این نیروگاه ها یک سری وظایف به عهده بخش خصوصی گذاشته شده و یک سری وظایف برعهده حاکمیت است. از آنجا که زمان بندی پروژه فشرده است، باید دستگاه های اجرایی و نهادهای مرتبط نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و آن را در اولویت کاری خود قرار دهند؛ اگر بخش خصوصی و حاکمیت تلاش کنند مطمئن هستم که می توان اهداف این پروژه را محقق ساخت.

بنیان گذار تولید زنجیره ارزش فتوولتائیک در ایران زمان در نظر گرفته شده برای اجرای پروژه ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی تا پیک برق سال آینده در دنیا را یک رکورد دانست و خاطرنشان کرد: برای محقق شدن آن همه باید دست به دست هم بدهیم که این اتفاق خیلی مهم بیفتد؛ البته معتقدیم درست است که ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر برای کشور عدد بزرگی است و یک جهش تلقی می شود اما باید بپذیریم که عقب افتادگی در این موضوع داریم و باید تعداد نیروگاه های خورشیدی موجود بیشتر از حال حاضر باشد لکن اجرای پروژه ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی عدد بزرگی است و اقدامات خیلی خوبی انجام شده تا این امر محقق شود.

پژوهان برگزاری مناقصه سرمایه گذاری در ساخت و بهره برداری ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور و آغاز عملیات اجرایی ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی با حضور رئیس جمهور را یک نقطه عطف برای توسعه و جهش این صنعت دانست و معتقد است، ناترازی انرژی و از جمله ناترازی برق به کشور آسیب زیادی وارد کرده، بنابراین تامین برق به روش خورشیدی می‌تواند کمک بسیار قابل توجهی در رفع ناترازی‌های  برق و انرژی در کشور داشته باشد.

او یادآور شد: اگر پروژه ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی با کمک همه عوامل اجرایی در موعد مقرر انجام شود، قطعا این اطمینان ایجاد خواهد شد که روی این صنعت می شود تمرکز و سرمایه‌گذاری بیشتری شود و مسیر توسعه این صنعت باز خواهد شد.

پیرو ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد در تاریخ ۱۲ مهرماه ۱۴۰۲ و مصوب شدن ساخت ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر از محل صرفه جویی سوخت در دولت سیزدهم و پس از طی شدن مراحل قانونی برای مشخص شدن سرمایه گذاران با برگزاری مناقصه عمومی، فرایند اجرای این پروژه با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط و در حضور رئیس جمهور، ۴ دی ۱۴۰۲ در محل وزارت نیرو آغاز شد.

سرمایه گذاران ۴ شرکت برنده در مناقصه در قالب پنج سبد شامل، ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۳ سبد ۵۰۰ مگاواتی، برای ۴۰۰۰مگاوات معین شدند و یک سبد ۵۰۰ مگاواتی باقیمانده نیز در حال برگذاری مناقصه جهت انتخاب آخرین سرمایه گذار است. با اجرای این مصوبه، سرمایه گذاران متعهد می شوند نیروگاه ها را با ظرفیت مجموع ۴۰۰۰ مگاوات انرژی برق خورشیدی تا حداکثر پیک برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل کنند.

در مجموع ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات با محوریت ۱۶ برق منطقه ای در سراسر کشور وجود دارد؛ برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان هایی هستند که بیشترین سهم را در ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

پیش از این محمود کمانی، معاون وزیر نیرو خطاب به مدیران عامل برق منطقه‌ای کشور تاکید کرده بود: باید ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر توسط سرمایه‌گذاران در کشور ظرف ۷ ماه انجام شود چرا که ظرفیت آن در کشور ایجاد شده و دولت پشت کار ایستاده است. زنجیره ارزش فتوولتائیک شامل تولید پلی سیلیکون، شمش و ویفر سیلیکونی، سلول‌های خورشیدی و در نهایت پنل خورشیدی است. پنل‌های خورشیدی در سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرآیند تولید پنل خورشیدی شامل مونتاژ مواد اولیه از جمله سلول خورشیدی، فریم آلومینیوم، شیشه مخصوص، لوازم الکتریکی، محافظ‌های خاص و دیگر تجهیزات است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان