شناسه خبر: ۹۶۴
لینک کوتاه کپی شد

بررسی مزایا و امکانات تسهیلات اعتباری بانک پاسارگاد

حساب‌‌های اعتباری یکی از خدماتی است که بسیاری از بانک‌ها در سطح جهان ارائه می‌دهند.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ بحث حساب‌‌های اعتباری در کشور ما از دهه ۸۰ وجود داشته، اما به‌دلیل محدودیت‌‌های زیرساختی و شرعی، تاکنون بانک‌ها قادر نبودند تا این خدمت را به راحتی ارائه دهند. در سال‌های اخیر، مساله احراز هویت و تعیین رتبه اعتباری افراد بیش از پیش در دستور کار بانک‌‌مرکزی قرار گرفت و همین موضوع نیز موجب شده تا خدمات حوزه اعتباری تسهیل شده و امکانات بیشتری در این حوزه ارائه شود.

بانک‌های گوناگونی اقدام به اعطای تسهیلات اعتباری می‌کنند و اکنون بانک پاسارگاد نیز به جمع بانک‌هایی پیوسته که علاقه‌‌مند به گسترش این دسته از خدمات هستند و طرح اعتباری خود را با نام کاپ کارت ارائه می‌کند.

کاپ کارت چیست؟

کاپ کارت در واقع نوعی حساب اعتباری است که از طریق اپلیکیشن ویپاد می‌توان نسبت به ایجاد آن اقدام کرد. این طرح از طریق حساب اصلی در بانک پاسارگاد، حساب فرعی برای تسهیلات اعتباری ایجاد کرده و متناسب با موجودی حساب اصلی و امتیاز اعتباری افراد، به آنها اعتبار اختصاص می‌دهد. این اعتبار بدون نیاز به ضامن و وثیقه بوده و صرفا بر رتبه اعتباری فرد متکی است.

این اعتبار نوعی از تسهیلات بانکی است که تحت عقد مرابحه به افراد ارائه می‌شود. عقد مرابحه یکی از عقود اسلامی است که زیرمجموعه عقد بیع قرار می‌گیرد. در این عقد، تسهیلات‌گیرنده وکیل بانک در انجام خریدها قرار می‌گیرد. از آنجا که کارت‌های اعتباری نیز به کمک همین عقد ایجاد شده‌‌اند، امکان دریافت پول نقد یا جابه‌جایی آن به کمک این کارت‌ها وجود نداشته و فقط باید در خرید کالا مورد استفاده قرار گیرند.

میزان اعتبار چگونه مشخص می‌شود؟

میزان اعتبار تعلق گرفته به افراد بر اساس امتیاز آنها و میزان سپرده‌‌ای که در بانک دارند مشخص می‌شود. کف اعتبار قابل ارائه ۱۰ میلیون تومان و سقف آن ۲۰۰ میلیون تومان است. امتیاز افراد در این سیستم اعتباری، از طریق موجودی حساب مشخص می‌شود و هر صد هزار تومان که به صورت روزانه در حساب نگهداری شود، یک امتیاز خواهد داشت. متقاضیان می‌توانند از طریق حسابگر اپلیکیشن ویپاد اطلاعات دقیق‌‌تری را برای میزان اعتباری که نیاز دارند انتخاب کنند. میزان موجودی روزانه برای کسب امتیاز در این اپلیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار است.

هرچه باقی‌‌مانده روزانه حساب بیشتر باشد، امتیاز بالاتری دریافت می‌شود. این امتیازها مستقیما بر مبلغ اعتبار و مدت زمان بازپرداخت آن اثر مستقیم دارند لذا هرچه دارایی بیشتری در این حساب نگهداری شود و مدت زمان نگهداری آن بیشتر باشد، مشتری در انتخاب طرح مناسب خود دست بازتری خواهد داشت. متقاضیان می‌توانند ۵۰، ۷۵ یا ۱۰۰ درصد سپرده خود اعتبار دریافت کنند و همان‌طور که ذکر شد این اعتبار بین ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود. سود بازپرداخت اعتبار تعلق‌گرفته نیز برای ۵۰ درصد سپرده ۱۲ درصد، ۷۵ درصد سپرده ۱۵ درصد و ۱۰۰ درصد سپرده ۱۸ درصد خواهد بود.

اپلیکیشن ویپاد چیست؟

با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، اهمیت خدمات غیر‌حضوری بیش از پیش مشخص شد. خدمات آنلاین علاوه بر اینکه به حفظ سلامتی افراد کمک می‌کردند، هزینه کسب و کارها را به‌شدت کاهش داده و کدهای کامپیوتری را جایگزین نیروی کار کردند. علاوه بر این، در وقت و هزینه مشتریان نیز بیشتر صرفه جویی می‌شد و همین موضوع آنان را به استفاده از این خدمات سوق داد.

با حرکت افراد به این سمت، زیرساخت‌‌های بیشتری در این حوزه در ایران ایجاد شد که موجب پدید آمدن نخستین نئوبانک‌های ایران شد. بانک پاسارگاد هم یکی از بازیگران این موج است و ویپاد، بازوی نئوبانک این هلدینگ است. این اپلیکیشن در حوزه ارائه خدمات بانکی به‌صورت آنلاین فعالیت کرده و زیرنظر بانک پاسارگاد مدیریت می‌شود. تمامی حساب‌‌ها از طریق این اپلیکیشن در بانک پاسارگاد ایجاد شده و اعتبارات به آنها منتقل می‌شود. علاوه بر این، خدمات اعتباری بانک پاسارگاد نیز از طریق همین اپلیکیشن ارائه می‌شود.

فرآیند افتتاح حساب در ویپاد

فرآیند افتتاح حساب در این اپلیکیشن به لطف وجود زیرساخت‌‌های احراز هویت غیرحضوری در ایران بسیار سریع‌‌تر و کم‌‌دردسرتر از بانک است. در مرحله اول کد ملی و تاریخ تولد نیاز است. در مرحله بعد باید سریال کارت ملی هوشمند وارد شود. چنانچه کارت ملی هوشمند در دسترس نباشد، کد رهگیری رسید کارت ملی نیز می‌تواند جایگزین شود. در مرحله سوم هم یک ویدئو ۱۰ ثانیه‌‌ای از چهره ثبت خواهد شد.

پس از آن حداکثر دوساعت زمان نیاز خواهد بود تا حساب ایجاد شده و شماره کارت و شماره شبا صادر شود. پس از آن به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به بانک یا نیاز به افتتاح حساب در بانک می‌توان از خدمات این اپلیکیشن استفاده کرد.

فرآیند استفاده از حساب اعتباری چگونه است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، حساب اعتباری درواقع نوعی حساب پشتوانه برای حساب اصلی است. در نتیجه در انجام خریدها با این کارت‌های اعتباری، ۵۰ درصد مبلغ پرداختی از حساب اصلی و ۵۰ درصد آن از حساب اعتباری کسر خواهد شد. کارت‌های اعتباری تعلق گرفته مدت زمان مشخصی برای مصرف داشته و پس از پایان تاریخ انقضا، دوره بازپرداخت آن آغاز می‌شود. این بازپرداخت می‌تواند به‌صورت یکجا یا طی اقساطی بین ۱۲ تا ۳۶ ماه صورت گیرد. هزینه دریافت این تسهیلات حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که شامل هزینه آبونمان کارت اعتباری، تشکیل پرونده و اعتبار‌سنجی می‌شود.

علاوه بر تسهیلات ذکر شده، تسهیلات دیگری نیز از طریق ویپاد قابل فعال‌سازی است. در این تسهیلات، از یک تا پنج میلیون تومان تسهیلات اعتباری به دارندگان کارت تعلق می‌گیرد که سود کمتری نسبت به تسهیلات فوق‌‌الذکر دارند. این تسهیلات مدت زمان کمتری برای مصرف داشته و دوره بازپرداخت آنها نیز کمتر است. مدت زمان مصرف اعتبار یک میلیون تومانی ۷ روز، ۲ میلیون تومانی ۱۴ روز و از سه تا پنج میلیون تومانی ۲۱ روز است.

مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز همگی ۳۰ روزه است. کارمزد پرداخت این اعتبار در دو مرحله دریافت می‌شود. مرحله اول، ۵/ ۱ درصد کل اعتبار درخواستی است که بابت اعطای اعتبار دریافت می‌شود و در انتهای دوره هنگام بازپرداخت، ۵/ ۱ درصد از کل اعتبار مصرف شده بابت تسویه حساب دریافت می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت برای دریافت سقف این تسهیلات مجموعا ۱۵۰ هزارتومان دریافت خواهد شد.

استفاده از خدمات اعتباری در زندگی روزمره

خدمات اعتباری در بسیاری از کشورها با نظام بانکداری پیشرفته برای تسهیل بودجه‌‌ریزی خانوارها ارائه می‌شود. این خدمات می‌توانند با تامین اعتبار آنی، قدرت خرید افراد را افزایش دهند. بسیاری از افراد با مشکل کمبود بودجه در روزهای پایانی ماه مواجه می‌شوند. این دسته از تسهیلات خرد می‌تواند به آنان کمک کند تا روزهای پایانی را راحت‌‌تر گذرانده و در موقع مقرر بازپرداخت تسهیلات خود را در ماه آینده انجام دهند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر