شناسه خبر: ۲۶۰۳
لینک کوتاه کپی شد

سود خالص بانک ملت به حدود 43 هزار میلیارد تومان رسید

سود خالص بانک ملت در سال 1401 با افزایش 247 درصدی به حدود 43 هزار میلیارد تومان رسید.

سود خالص بانک ملت به حدود 43 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش اکونگار و به نقل از دنیای اقتصاد، با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال ۱۴۰۱ مشخص شد بانک ملت توانسته دراین سال سود خالص خود را به حدود ۴۲‌هزار و ۸۷۸ میلیارد تومان برساند.

این رقم در مقایسه با سال ۱۴۰۰، به میزان ۲۴۷‌درصد افزایش یافته است. بر اساس ارقام موجود درصورت‌های مالی این شرکت، رشد قابل‌توجه سود‌سازی این بانک بورسی از محل افزایش درآمدها و کنترل هزینه‌های عملیاتی و غیر‌عملیاتی اتفاق افتاده است.

به نظر می‌رسد این بانک توانسته در سال گذشته، عملکرد قابل قبولی از خود به جای بگذارد. بر این اساس، رشد ۵۹ درصدی درآمد تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی درمقایسه با رشد ۳۳ درصدی هزینه سود سپرده‌ها باعث شده تا خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری این بانک با افزایش حدود دو برابری روبه‌رو شود.

دربخش خدمات کارمزدی نیز عملکرد بانک بسیار قابل‌توجه است. با وجود افزایش ۷۵‌درصدی درآمدهای کارمزدی، هزینه‌های این بخش تنها ۱۷‌درصد افزایش یافته است. صورت‌های مالی «وبملت» نشان می‌دهد، مطالبات مشکوک‌الوصول این بانک در سال گذشته افزایش ۸۱درصدی داشته و به حدود ۴‌هزار میلیارد تومان رسیده است.

گفته می‌شود که در حال حاضر ۳۶ بانک و موسسه اعتباری غیر‌بانکی ایرانی با تعداد بالغ بر ۲۳هزارشعبه و باجه در کشور و با نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند.

بانک ملت در زمره بانک‌های غیردولتی تجاری محسوب می‌شود و با ۱۳۶۰ شعبه یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور به شمار می‌رود. بر اساس اسناد این بانک، جمع سپرده‌های غیر‌هزینه‌‌‌‌زا تا پایان اسفند ۱۴۰۱ به حدود ۲۷۳‌هزار و ۶۴۸ میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند ۱۴۰۰، حدود ۱۰۹‌درصد رشد داشته است.

همچنین جمع منابع ریالی بانک ملت درهمین بازه زمانی با رشد ۶۱ درصدی روبه‌رو شده و از عدد ۶۷۸‌هزار و ۶۴۴ میلیارد تومان فراتر رفته است. مدیریت ریسک دارایی‌ها و بهبود ساختار بانک ملت باعث شده تا نسبت کفایت سرمایه این بانک در مقایسه با سال گذشته حدود ۴/ ۱ واحد افزایش یابد و به عدد ۳۴/ ۹ برسد که این رقم در بین بانک‌ها نسبتا مطلوب است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر