خسارت‌های پرداختی شرکت‌های بیمه در سال۱۴۰۲

آمارهای بیمه مرکزی حاکی از افزایش ۵۹ درصدی حق بیمه‌های تولیدی و صعود ۶۱.۴ درصدی خسارت‌های پرداختی شرکت های بیمه در سال ۱۴۰۲ است.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز؛ با پایان سال 1402 شرکت بیمه مرکزی در ادامه روند انتشار آمارهای ماهانه عملکرد صنعت بیمه، گزارش اسفندماه خود را منتشر کرد. گزارشی که نشان می‌دهد در سال گذشته، بیمه‌نامه‌های تولیدی و خسارت‌های پرداختی شرکت های بیمه، هم از نظر تعداد و هم از نظر مبلغ در مقایسه با سال 1401 افزایش یافته‌اند.

داده‌های درج‌شده در گزارش بیمه مرکزی که با گردآوری داده‌های خوداظهاری شرکت های بیمه در سامانه سنهاب تهیه شده‌اند، نشان می‌دهند در اسفند سال گذشته، بیش از 30 هزار میلیارد تومان بیمه‌نامه جدید صادر شده و شرکت های بیمه نیز در این مدت 23 هزار میلیارد تومان خسارت به بیمه‌گزاران پرداخت کرده‌اند.

شرکت های بیمه 163 هزار میلیارد تومان خسارت دادند

بر اساس آمار و ارقام رسمی بیمه مرکزی، در سال 1402 مجموعاً 79.8 میلیون فقره بیمه‌نامه صادرشده این رقم 7.4 درصد بیشتر از سال 1401 است. شرکت های بیمه نیز بابت صدور این بیمه‌نامه‌ها، نزدیک به 280 هزار میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده‌اند که این رقم، حاکی از رشد 59 درصد حق بیمه‌های تولیدی در سال 1402 است.

این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند رشد خسارت‌های پرداختی شرکت های بیمه، بیشتر از میزان رشد حق بیمه‌های دریافت‌شده از طرف آنها بوده است. طبق گزارش شرکت بیمه مرکزی، بیمه‌گران در سال 1402 بیشتر از 74 میلیون خسارت پرداخت کرده‌اند که ارزش این خسارت‌ها به بیشتر از 162.8 هزار میلیارد تومان می‌رسد. به این ترتیب، رقم خسارت‌های صنعت بیمه از نظر تعداد 6.5 درصد و از نظر مبلغ، 61.4 درصد نسبت به سال 1401 افزایش پیدا کرده است.

بیمه درمان؛ عامل اصلی رشد حق بیمه‌ها و خسارت‌ها

با استناد به داده‌هایی که در گزارش بیمه مرکزی ارائه شده‌اند، بیشترین تاثیر بر رشد 59 درصد حق بیمه‌های تولیدی حاصل از رشد حق بیمه در سه رشته بیمه‌ای درمان، مسئولیت و حوادث راننده بوده است. چراکه حق بیمه این سه رشته با سهم به‌ترتیب، 30.2 درصد، 4.8 درصد و 4.4 درصدی، از کل حق بیمه‌نامه‌های صادره، رشدی معادل 83.5 درصد، 63.7 درصد و 66.8 درصد در سال گذشته را شاهد بوده‌اند.

در طرف مقابل نیز رشته‌های بیمه‌ای درمان، شخص ثالث و بدنه اتومبیل که به‌ترتیب 38.2 درصد، 33.9 درصد و 9.1 درصد از بازار بیمه را تصاحب کرده‌اند، با رشد به‌ترتیب، 72.7 درصد، 64 درصد و 76.8 درصدی، سبب رشد 61.4 درصدی، خسارت‌های پرداختی صنعت بیمه شده‌اند.

رشد نسبت خسارت صنعت بیمه در سال 1402

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های عملکرد صنعت بیمه، نسبت خسارت است که بیمه مرکزی بخشی از گزارش خود را به بررسی این شاخص اختصاص داده است. نسبت خسارت که از تقسیم کل خسارت‌های پرداختی به حق بیمه‌های تولیدی به دست می‌آید، نشان می‌دهد چه میزان از حق بیمه‌‌‌های دریافتی شرکت های بیمه، در قالب خسارت به بیمه‌‌‌گذاران برگشت داده‌‌‌ شده یا خواهد شد.

بر اساس گزارش بیمه مرکزی، نسبت خسارت در پایان سال 1402 به 58.4 درصد رسیده است که این رقم در مقایسه با سال قبل از آن، 0.9 واحد درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین رقم خسارت نسبت به بهمن‌ماه 1402 نیز با رشد 2.2 واحد درصدی همراه شده است.

این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند رشته‌های بیمه‌ای درمان با 73.8 درصد، بدنه اتومبیل با 73.5 درصد و شخص ثالث با 70.4 درصد، نسبت خسارتی بیش از متوسط بازار بیمه را رقم زده‌اند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان