هشدار «انحلال» بانک مرکزی به ۸ بانک ناتراز

بانک مرکزی در سال جاری، دکمه انحلال سه موسسه ناتراز را فشرده و به این ترتیب موسسات توسعه، نور و کاسپین از چرخه نظام بانکی منحل شدند. این در حالی است که رئیس بانک مرکزی در خصوص بانک‌های ناتراز تاکید دارد که هشت بانک ناتراز برای رهایی از انحلال باید آستین همت بالا بزنند و اصلاح شوند.

به گزارش اکونگار به نقل از تابناک؛ چالش‌های بانک‌های ناتراز، از جمله مشکلاتی است که سیاست گذار پولی، همواره سعی در رفع آن دارد، به گونه‌ای که در سال جاری، از همان ابتدا بر ضرورت اصلاح ناترازی بانک‌ها تاکید و از سوی رئیس کل بانک مرکزی گفته شد: بانک‌های ناتراز شش ماه فرصت دارند این معضل اصلی را که تأثیر نامطلوبی در شاخص‌های کلان اقتصادی دارد، برطرف کنند. فرزین تاکید داشت: اگر بانکی همواره ناترازی داشته باشد و در عین حال بخواهد به فعالیت خود ادامه دهد، بناچار باید به سمت تعیین تکلیف و انحلال آن بانک پیش برویم. 

در ادامه نیز با پایان مهلت شش ماهه، خبر‌ها حاکی از لیست سه موسسه و یک بانک برای انحلال حکایت داشت. تا جاییکه مردادماه رئیس شورای پول و اعتبار در نشست مشترک رسانه‌ای مسئولان اقتصادی دولت گفت: مجمع انحلال سه موسسه اعتباری تا مهر ماه سال جاری برگزار می‌شود؛ بنابراین در ۲۱ شهریورماه، انحلال موسسه اعتباری توسعه با حضور نمایندگان بانک مرکزی رسماً تصویب شد.

پس از توسعه، نوبت موسسه اعتباری نور رسید و بیان شد: بانک مرکزی در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور نسبت به انتقال سپرده‌ها، دارایی ها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران اقدام کرد و هفته گذشته نیز در خبری اعلام شد: "پس از انتقال کامل سپرده‌ها، دارایی‌ها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی در کمتر از ۲ ماه، مجمع عمومی فوق‌العاده موسسه اعتباری غیربانکی نور توسط کمیته عالی ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی در بانک مرکزی برگزار و بر اساس تصمیم اعضا این موسسه منحل و هیات تصفیه موسسه توسط بانک مرکزی منصوب و فرآیند تصفیه آغاز شد.

در نهایت سومین موسسه اعتباری منحل شده، کاسپین بود؛ موسسه‌ای که به گفته معاون نظارت بانک مرکزی، از سال ۱۳۹۸ در لیست انحلال قرار داشت و سرانجام در سال جاری با تاکید رئیس کل بانک مرکزی، منحل شد. محمدپور افزود: این موسسه در سال ۹۴ برای ساماندهی ۸ تعاونی اعتباری غیرمجاز ایجاد شده بود و فرآیندی را پیمود و در نهایت انحلال این موسسه اتفاق افتاد.

معاون فرزین در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی برای سپرده‌های مردم در این موسسه خواهد افتاد، به موسسه نور اشاره کرد که ۱۱ آذر امسال انتقال آن به بانک ملی اعلام شد و افزود: همان موقع عنوان کردیم که طی یک فرآیند زمانی سه ماهه، سپرده ها، تسهیلات و همه موارد به بانک ملی منتقل خواهد شد. ۱۵ بهمن فرآیند انتقال تکمیل و نهایی شد؛ یعنی همه سپرده‌های مردم در موسسه نور به بانک ملی منتقل شد و اکنون مشتریان موسسه نور، مشتریان بانک ملی هستند.

معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: درباره موسسه کاسپین هم مصوبه خوبی را از کمیته تخصصی اصلاح نظام بانکی داریم که در آن پیش بینی‌های لازم برای حفظ منافع سهامداران، سپرده گذاران و همچنین هیات‌های تصفیه دیده شده است. در سه هفته گذشته، پرداختی به تعداد زیادی از سپرده گذارانی که سپرده‌های خود را گرفته بودند، انجام شد.

محمدپور افزود: البته بخش کوچکی از سپرده گذاران مانده‌اند که مشکلاتی برای آنان وجود دارد؛ برای نمونه، برخی حسابشان مسدود بوده، برخی دیگر هم مدارک و مستندات حسابشان کامل نبوده و غیره. در نهایت تا پایان سال تسویه سپرده‌های مردم اتفاق خواهد افتاد.

بنابراین تا به امروز سه موسسه اعتباری از شبکه بانکی منحل شده اند و این در حالی است که چند ماه قبل، مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی گفته بود: هم اکنون سه موسسه و یک بانک نیز در آستانه حل و فصل نهایی (انحلال) قرار دارند. در نتیجه پس از این سه موسسه حالا باید بانک مرکزی  برای انحلال یک بانک با وضعیت ناترازی وخیم اقدام کند.

از سوی دیگر، فرزین رئیس کل بانک مرکزی چند روز قبل در این باره اظهار داشت: در سال آینده سیاست ما ایجاد اصلاحات اساسی در نظام بانکی است. البته در سال جاری نیز اصلاحات آغاز شده و تاکنون سه موسسه منحل شده‌اند.  

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: ممکن است برخی از این اصلاحات هزینه داشته باشد، اما برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور باید از ناترازی‌ها جلوگیری کنیم. در این راستا هشت بانک را در مسیر اصلاح قرار داده‌ایم و دائما آن‌ها را چک می‌کنیم. هر موسسه و بانکی که اصلاح نشود آن را منحل خواهیم کرد. بخشی از ناترازی نظام بانکی ناشی از ناترازی دولت و اقتصاد است و باید ناترازی‌ها را کاهش دهیم تا مسیر تورمی را متعادل کنیم و به روند‌های بلند مدت شاخص‌های اقتصاد کلان کشور برسیم.

بنابراین آنچه مسلم است، هشت بانک در وضعیت ناترازی قرار دارند و سیاست گذار بر لزوم اصلاح این وضعیت تاکید دارد و اگر بانکی اصلاح نشود، منحل خواهد شد.

این در حالی است که وزیر اقتصاد نیز به تازگی در این باره گفته است: برای امسال مقرر شده بود برای سه موسسه و بانک که مشکل ناترازی آن‌ها از طرق عادی، قابل حل و فصل نیست. تصمیم‌گیری شود. در مورد یکی از بانک‌های خصوصی و سایر بانک‌های ناتراز دیگر، اگر در زمان‌بندی مدنظر بانک مرکزی، این بانک‌ها برای اصلاح رویه اقدام نکرده و اصلاح در اضافه‌برداشت‌ها صورت ندهند، با آن‌ها برخورد خواهد شد؛ به‌خصوص اینکه با قانون خوبی که مجلس مصوب کرده، اختیارات بانک مرکزی افزایش یافته و این بانک در موعد خود تصمیم لازم را خواهد گرفت.

حال باید منتظر ماند و دید که قرعه انحلال به نام کدام بانک خواهد افتاد و بانک مرکزی برای حمایت از سپرده گذاران بانک ناتراز چه تصمیمی خواهد گرفت تا کمترین ضرر و زیان و حاشیه متوجه نظام بانکی کشور شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان