پیشنهاد مدیرعامل بانک ملت به بانک‌ها درباره صنایع پتروشیمی

مدیر عامل بانک ملت گفت: بزرگترین چالش صنعت پتروشیمی کشور، تأمین مالی طرح‌ها است و مشکلات کنونی راهکارهای داخلی دارند و به کمک ابزارهای جدید تأمین مالی می‌توان این چالش‌ها را رفع کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از بانک ملت؛ رضا دولت آبادی، مدیر عامل بانک ملت در اولین همایش سرمایه‌گذاری و تأمین مالی صنعت پتروشیمی که با حضور مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عبدالعلی علی عسگری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، رضا نکویی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مجید شکرالهی مدیر ارزیابی و سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی، مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی و فعالان این عرصه برگزار شد، ضمن تبریک روز صنعت پتروشیمی بر فعالان این عرصه، بر نقش کلیدی این صنعت در تولید و ارزآوری کشور تأکید کرد.

دولت آبادی با اشاره به جایگاه نخست بانک ملت در منابع ارزی و ریالی و همچنین مصارف، از آمادگی بانک ملت برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ صنعت پتروشیمی خبر داد و گفت: بانک ملت همواره با هدف کمک به توسعه صنعت پتروشیمی کشور، نگاه ویژه‌ای به این صنعت داشته است و تاکنون طرح‌ها و پروژه‌های ملی بسیاری را در این حوزه تأمین مالی کرده است.

او با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش برای رفع دغدغه‌های حال حاضر صنعت پتروشیمی کشور اظهار داشت: بزرگترین چالش کنونی صنعت پتروشیمی کشور، تأمین مالی طرح‌ها است و بسیاری از مشکلات کنونی راهکارهای داخلی دارند و به کمک ابزارهای جدید تأمین مالی می‌توان این چالش‌ها را رفع کرد.

مدیرعامل بانک ملت مهمترین چالش‌های بانک‌ها برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ را محدودیت‌ها برای سقف تعهدات و تسهیلات کلان، کنترل اقلام ترازنامه از سوی مقام پولی، عدم امکان اعطای تسهیلات بلندمدت و محدودیت در پرداخت تسهیلات ارزی دانست و افزود: در صورتی که بخشی از محدودیت‌ها برداشته شود، برخی از مشکلات این صنعت برطرف خواهد شد.

دولت آبادی در ادامه با اشاره به ریسک پایین تأمین مالی طرح‌های صنعت پتروشیمی، به ارائه پیشنهاداتی جهت تسهیل این امر پرداخت و ادامه داد: رفع محدودیت‌ها و افزایش سقف تسهیلات و تعهدات برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ صنعت پتروشیمی کشور کمک شایانی به حل چالش‌های فعلی خواهد کرد.

دولت آبادی کاهش محدودیت‌ها در انتشار اوراق مرابحه ارزی را خواستار شد و تصریح کرد: انتشار اوراق ارزی نه تنها تأمین مالی شرکت‌ها را تسهیل می‌کند، بلکه منجر به مولدسازی ارزهای غیر مولد خواهد شد و در این راستا باید جذابیت این اوراق را افزایش داد.

او با اشاره به تسهیلات تکلیفی بانک‌ها که بر اساس قانون بودجه کشور تعریف شده، پیشنهاد داد سالانه حداقل تأمین مالی با مشارکت جهت اجرای یک طرح پتروشیمی در قانون بودجه کشور برای بانک‌ها تکلیف شود.

به گفته دولت آبادی، تخصیص بخشی از سود تقسیمی بانک‌ها به طرح‌های سرمایه‌گذاری بزرگ می‌تواند نتایج مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

مدیرعامل بانک ملت اظهار امیدواری کرد این همایش خروجی‌های ارزشمندی داشته باشد و با بکارگیری ظرفیت‌های موجود، راهکارهای مناسبی برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ صنعت پتروشیمی ارائه شود.

همایش سرمایه‌گذاری و تأمین مالی صنعت پتروشیمی با محورهای ارائه راهکارهای تأمین مالی و ترسیم نقشه راه آتی، رویکرد نوین صندوق توسعه ملی در مشارکت و تأمین مالی طرح‌ها، نقش پیمان‌های دوجانبه در تأمین مالی ارزی طرح‌ها، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و ابزارهای نوین تأمین مالی طرح‌ها و نقش سود حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در تأمین مالی طرح‌ها با مشارکت بانک ملت در مرکز همایش‌های وزارت نفت برگزار شد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان