شناسه خبر: ۹۹۴
لینک کوتاه کپی شد

بیش از 50 درصد از مالیات‌ها در تهران گرفته شده است

در بررسی استانی مشاهده می‌شود که 50.3 درصد از مالیات کشور از تهرانی‌ها گرفته شده و سرانه مالیات در این استان، رکورددار استان‌های کشور بوده است.

بیش از 50 درصد از مالیات‌ها در تهران گرفته شده است

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران، یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت، اخذ مالیات است. در لایحه‌ای که دولت در راستای تدوین مالی خود در سال آینده به مجلس داده، پیش‌بینی می‌شود سهم مالیات بر درآمد دولت برابر با 41.7 درصد بوده که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است؛ اما این سهم به ترتیب استانی به چه شکل بوده است؟

تخصیص بیش از نیمی از مالیات کشور در استان تهران

به طور کلی حجم مالیات در کشور برابر با 826 هزار و 292 میلیارد تومان بوده که 41.7 درصد از کل منابع عمومی دولت در بودجه است. از این میزان، حدودا 210 هزار میلیارد تومان آن در طبقه‌بندی ملی قرار گرفته و حدودا 610 همت آن به مالیات در استان‌ها تعلق داشته است؛ رقمی که نسبت به لایحه امسال (بودجه 1401) حدودا 45.5 درصد بیشتر شده است. این عدد در لایحه سال 1401 حدودا 419.2 همت درج شده بود.

بررسی سهم استان‌ها از درآمدهای مالیاتی دولت نشان می‌دهد بیشترین سهم مربوط به استان تهران است که در لایحه بودجه سال بعد تقریبا 50.3 درصد در نظر گرفته شده و معادل 306 همت به ثبت رسیده است. این سهم در لایحه سال قبل 47 درصد بوده و در سال بعد 3.3 واحد درصد بیشتر شده است.

در مقایسه مابقی استان‌ها، بیشترین سهم درآمد مالیاتی دولت مربوط به استان اصفهان با سهم 7 درصدی و ارزش 43.2 همت است.

کمترین سهم نیز به استان ایلام تعلق دارد که برابرِ 0.17 درصد از کل مالیات درآمدی کشور در مجموع استان‌ها بوده است. این بررسی به صورت سرانه نیز می‌تواند گویای ترکیب سرانه مالیات در کشور در سال آینده به تفکیک هر استان باشد.

سرانه مالیات 2 میلیون تومانی تهرانی‌ها برای هر ماه

به طور کلی در لایحه بودجه سال 1402 حدودا 306 همت پول در ازای مالیات پایتخت کشور در نظر گرفته شده که با توجه جمعیت ثبت شده در آمار و ارقام این شهر، به صورت ماهانه برابر با یک میلیون و 920 هزار تومان محاسبه می‌شود. این رقم بیشترین مالیات سرانه در میان بقیه استان‌های کشور به شمار می‌آید. طبق آمارها نیز دومین رکورد به استان یزد تعلق دارد که تقریبا برای هر ماه معادل یک میلیون و 220 هزار تومان به ثبت رسیده است.

در ادامه، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد پس از هرمزگان که سرانه بودجه ماهانه معادل با یک میلیون و 47 هزار تومان رقم خورده است، مابقی استان‌ها در کمتر از سطح ماهانه یک میلیون تومان برای هر ماه قرار دارند.

استان سیستان و بلوچستان نیز در این رده‌بندی آخرین جایگاه را دارد و سرانه مالیات آن برابر با 70 هزار و 600 تومان برای هر نفر پیش‌بینی شده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر