وزارت بازرگانی تشکیل می شود؟/ توافق نهایی مجلس و دولت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از احتمال تشکیل وزارت بازرگانی در نیمه اول زمستان امسال خبر داد.

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران، در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر از توافق نهایی محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بر سر تشکیل سریع‌تر وزارت بازرگانی داد.

محمدرضا پور ابراهیمی اعلام کرد، بعد از تکمیل بررسی لایحه برنامه هفتم بررسی تشکیل وزارت بازرگانی نهایی و برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد و در نهایت احتمالا در زمستان امسال وزارت بازرگانی فعالیتش را شروع می‌کند.

 امروز (30 آبان ماه 1402)، اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران در هشتمین گردهمایی ماهانه خود میزبان محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هستند تا بخشی از  مسایل و مشکلات بخش خصوصی را از طریق او پیگیری کنند.

در بخشی از این نشست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق نهایی محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی بر سر تشکیل سریع‌تر وزارت بازرگانی خبر داد. پورابراهیمی اعلام کرد، بعد از تکمیل بررسی لایحه برنامه هفتم، بررسی تشکیل وزارت بازرگانی نهایی و برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد و در نهایت احتمالا در زمستان امسال وزارت بازرگانی تشکیل و فعالیتش را شروع می‌کند. 

او در این نشست به عملکرد دولت و بانک‌مرکزی در حوزه ارزی انتقاد کرد و گفت: باید حتما سیاست‌های ارزی بانک مرکزی اصلاح شود . چون در حال حاضر به دلیل رفتار دستوری بانک مرکزی ۷۰ درصد صادرکنندگان حرفه‌ای و قدیمی ما از عرصه تجارت حذف شده‌اند. پورابراهیمی گفت: به رغم اینکه ارزش پول کاهش یافته است، صادرات ما کاهشی بوده و به تبع آن تراز تجاری ما در هفت ماه اخیر به طور پیوسته منفی مانده است. 

او در بخش دیگر اعلام کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد مشکلات به نرخ بازگشت ارزی که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، بر می‌گردد.  در برنامه هفتم قرار است قیمت گذاری دستوری بانک مرکزی در ۴ گروه کالایی کالاهای حوزه دانش بنیان، فنی مهندسی، کشاورزی و صنایع دستی حذف شود و به دنبال الزام بانک برای اجرای این بند هم هستیم. 

به گفته پور ابراهیمی در واقع بازگشت ارز چهار گروه بالا بر اساس آنچه خود بخش خصوصی مایل است انجام خواهد شد و الزامی برای بازگشت ارز طبق خواسته بانک مرکزی نخواهد بود تا شاهد رشد صادرات کالا باشیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تاکید کرد به دلیل شرایط تحریمی، «پیمان‌سپاری» ارزی تحت هیچ شرایطی حذف نمی‌شود. 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه