ایجاد ۹۷۰ هزار فرصت شغلی جدید/افزایش اشتغال در بخش صنعت

معاون اشتغال وزارت کار مطابق با آمار تابستان ۱۴۰۲ نهصد و هفت هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده گفت: افزایش قابل ملاحظه‌ای از اشتغال ایجادی در بخش صنعت داشتیم،یکی از دلایل این موضوع هم موضوع احیای واحد‌های نیمه فعال و نیمه تعطیل در دولت سیزدهم بوده است.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، ابراهیم رئیسی, رئیس جمهور کشورمان در ابتدای مهر ماه سال جاری در سفر به استان فارس در آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها گفت: در ابتدای دولت تعهد کردیم که در کشور سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم و این موضوع در دستور کار قرار دارد، برخی از شهرها در جذب نیروی کارگر مشکل دارند اما 23استان کشور از مسئله اشتغال بحرانی عبور کردند. وعده سالی یک میلیون شغل در حال تحقق است.

مطابق اظهارات معاون اشتغال تعهد برای ایجاد اشتغال در1402 حدود یک میلیون و  88هزار نفر است،‌به گفته بیرانوند از ابتدای سال تا کنون حدود 800 هزار فرصت شغلی در سامانه رصدثبت شده است.

محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار در گفت و گویی با اشاره به اینکه گزارش مرکز آمار که خالص است و اشتغال ایجادی را نشان می‌دهد گفت: یعنی ورود و خروج بازار کار. یعنی کسانی که شغل جدید برای شان ایجاد می‌شود منهای کسانی که از بازار کار خارج می‌شوند. مطابق با آمار تابستان 1402 نهصد و هفت هزار فرصت شغلی جدید بوده, یعنی خالص اشتغال ایجادی این میزان بوده است.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه بهار 1402 بیش از 728هزار خالص اشتغال ایجادی داشتیم اظهار داشت: سامانه ی رصد اشتغال به صورت برخط ولحظه ای نشان می دهد، مطابق با آمار سامانه‌ی رصد در سال 1401بیش از 1میلیون و 350هزار فرصت شغلی جدید بر اساس کد ملی، نوع شغل، جایی که در آن شغل ایجاد شده، دستگاهی که آن کمک کرده آن شغل ایجاد بشود و تعداد اشتغال ایجادی هر طرح را ما شمردیم. بعد از شمارش ها نظارت سه مرحله‌ای یعنی پیامکی، تماسی و حضوری انجام شده است.

معاون اشتغال وزارت کار با تأکید بر اینکه صحت سنجی در سه مرحله صورت می گیرد گفت: همه آمار سامانه ملی رصد اشتغال را در سه مرحله صحت سنجی می‌کنیم، هم پیامک می‌زنیم به متقاضی بعد صحت سنجی می‌کنیم؛ هم تماس می‌گیریم با متقاضی و هم ناظران حضوری ما در سراسر کشور طرح‌هایی که تأمین مالی شدن را حتماً می‌روند و به صورت حضوری این‌ها را ارزیابی می‌کنند.

به گفته ی معاون اشتغال وزارت کار سامانه رصد اشتغال برای هر کد ملی فقط یک بار می‌شود، ثبت کرد یعنی یک کد ملی را دو بار نمی‌شود روی سامانه ثبت کرد گفت: ولی برای یک کد ملی چند تا خدمت اشتغال می‌شود ثبت کرد، مثلاً کد ملی ثبت می‌کنند یک دستگاه به آن آموزش داده، یک دستگاه تسهیلات داده، یک دستگاه مثلاً شرایط بازار را فراهم کرده، ولی در شمارش ما آن کد ملی یک بار فقط شمارش می‌شود نه سه بار.

کریمی بیرانود درباره میزان اشتغالزایی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون گفت: با احتساب نیمه دوم 1400 اگر بخواهم بگویم. در سال 1401 قریب به یک میلیون شغل ایجاد شد با آمار دقیقی که روی سامانه رصد داریم.در حال حاضر آمار سامانه‌ی رصد 800 هزار تا است. تقریباً 1 میلیون و 800 هزار فرصت شغلی.

علاوه بر این در نیمه دوم 1400هم ما تقریباً 680هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کردیم. با ضریب صحت سنجی اگر در نظر بگیریم، از ابتدای مهر 1400تا کنون تقریباً دو و نیم میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است. هر یک نفر یعنی یک کد ملی که ما می‌دانیم, کجا مشغول کار است و چه کار می کند.

وی درباره روند کاهشی نرخ بیکاری زنان در دولت سیزدهم گفت:یکی از دلایل کاهشی بودن نرخ بیکاری زنان در دولت سیزدهم مستمر تقریباً در همه فصول نرخ بیکاری زنان کاهشی بوده، یکی از دلایلش، توسعه‌ی مشاغل خانگی بوده ما در سال گذشته برای اولین بار بیش از 103هزار فرصت شغلی در حوزه‌ی مشاغل خانگی داشتیم که در نوع خودش کم نظیر است این عدد در سال 1399فقط 28هزار شغل خانگی بوده است. ولی در سال 1401بیش از 103هزارفرصت شغلی جدید ایجاد شد.

علاوه بر این موضوع مطابق آمار سامانه رصد تا کنون حدود 86 هزار شغل خانگی جدید ایجاد شده و تسهیلاتی هم که ما با حوزه‌ی مشاغل خانگی دادیم با هزار میلیارد تومانی که بانک مرکزی اخیراً تخصیص داد به 5 هزار میلیارد تومان رسید.این مبلغ برای اولین بار بیشترین مقدار خودش در سال‌های اجرای قانون مشاغل خانگی است و طبیعتاً عمده فرصت‌های شغلی هم مطابق با آمار مرکز آمار هم مطابق با سامانه‌ی ملی رصد اشتغال ابتدا بخش خدمات سپس بخش صنعت و بعد بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: تابستان 1402 سهم خدمات از اشتغال حدود 53 و حدود 41 درصد بخش صنعت و 6 درصد هم در بخش کشاورزی بوده است. افزایش قابل ملاحظه‌ای از اشتغال ایجادی در بخش صنعت داشتیم،یکی از دلایل این موضوع هم موضوع احیاء واحد‌های نیمه فعال و نیمه تعطیل در دولت سیزدهم بوده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه