نگران کمبود گوشت نباشید / گوساله‌های وارداتی از پاکستان در حال پروار شدن هستند

رئیس شورای تأمین دام کشور در رابطه با مدیریت بازار گوشت قرمز گفت: گوسفندهای پروار وارداتی از کشور پاکستان باید به مرحله زاد و ولد برسند.

به گزارش اکونگار، روز گذشته گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که سود بازرگانی واردات گوشت یخ‌زده صفر شده است. این روزها قیمت گوشت در بازار کشور سر به فلک کشیده و هر کیلو گوشت گرم گوساله 580هزار تومان و گوشت گوشفندی بین 350 تا 400 هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار و خرده فروشی‌ها به فروش می‌رسد. 

با ابلاغیه روز گذشته گمرک به نظر می‌رسید که دولت به دنبال ایجاد یک تعادل و آرامش در بازار است. در این رابطه،منصور پوریان رئیس شورای تأمین دام کشور در گفت‌و‌گو با «ایران اقتصادی»، تأمین گوشت قرمز به میزان لازم را یکی از دغدغه‌های فعلی دولت عنوان کرد و افزود: مصرف گوشت قرمز در فصول سرد سال شیب بالایی پیدا می‌کند و دولت خود را برای تأمین بموقع سبد پروتئین کشور متعهد می‌داند. کارهای لازم برای تسریع در تأمین گوشت انجام گرفته و به همین منظور اقدام به واردات گوشت گوسفند و گوساله با قیمت مناسب کرده است.

وی با اشاره به تصویب نامه سود بازرگانی واردات گوشت گوساله با نرخ صفر درصد افزود: صفر شدن سود بازرگانی می‌تواند به تعدیل قیمت کمک کند، ضمن اینکه شرایط را برای واردکننده‌ای که گوشت گرم و منجمد وارد می‌کند، تسهیل می‌کند. از سوی دیگر اقدامات خوبی برای واردات دام زنده پرواری هم در حال انجام است.

پوریان با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی تولید قراردادی را با سازمان امور عشایری کلید زده است، گفت: تولید قراردادی یکی از سیاست‌های خوبی است که برای تأمین گوشت قرمز در ماه‌های آینده انجام می‌شود.

وی درباره واردات گوساله از پاکستان گفت: دام زنده گوساله از پاکستان به کشور وارد شده و در حال پروار شدن هستند و وزارت جهاد کشاورزی هم ورود دام‌های پروار را به کشور هموار کرده است.

پوریان ادامه داد: زایش گوسفندها فصلی است و با آب و هوا و اقلیم ارتباط دارد. دام‌های مولد گوسفند در فصل پاییز در مناطق جنوب کشور و در فصل بهار در استان‌های سردسیر زایش می‌کنند. اکنون نیز در مناطق جنوب غرب و غرب زایش‌های خوبی انجام گرفته است.

پوریان بیان کرد: با توجه به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی، می‌توانیم از حالت کسری و کمبود گوشت در فصول مختلف به یک تولیدکننده مهم تبدیل شویم و در مسیر صادرات دام قرار بگیریم.

وی در پایان با اشاره به افزایش مصرف گوشت قرمز در فصل پاییز و زمستان گفت: با سرد شدن هوا مصرف گوشت افزایش پیدا می‌کند ولی ما در ماه دوم پاییز با ثبات قیمت‌ها روبه‌رو هستیم و حتی در قطعات گوسفند و گوساله با ریزش قیمت مواجهیم.

تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که با واردات مدیریت شده گوشت قرمز و همچنین تأمین مستمر نهاده‌های تولید دام و طیور ثباتی در بازار پروتئین کشور ایجاد کنند و این واردات مدیریت شده حداقلی بوده تا به تولید داخل لطمه وارد نکند. پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی نیز از تداوم واردات گوشت قرمز تا رسیدن بازار به تعادل خبر داده و اعلام کرده است طی ماه‌های اخیر روزانه ۱۸۰ تا ۲۱۰ تن گوشت گرم وارد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزان واردات افزایش یافته است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه