توسعه کسب و کار‌های روستایی با فناوری نوین/دانش بنیان ها کمک کنند

مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید، سوق فناوری به سمت روستا‌ها را از رویکرد‌های این صندوق دانست و گفت: در راستای افزایش بهره وری در روستا‌ها تلاش می‌کنیم تا شرکت‌های دانش بنیان فعال در بخش کشاورزی به اجرای طرح‌ها کمک کنند

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید با اشاره به انتقال فناوری به کسب و کارهای روستایی گفت: این طرح با هدف افزایش بهره وری و اشتغال فارغ التحصیلان و جلوگیری از مهاجرت جوانان در روستا‌ها عملیاتی می شود.

مهاجرت بخشی از جوانان به شهرها برای تحصیل و یافتن شغل مسئله ای است که طی سال های اخیر مسئولان را بر آن داشت تا برای ایجاد اشتغال در روستاها فکری کنند.

طرح های اشتغالزایی روستایی طی سال های اخیر رونق گرفته است. اجرای طرح روستای نوفن از ورود دانش و فناوری به اقتصاد روستا و تولیدات کشاورزی حمایت ویژه تسهیلاتی می‌کند و در نهایت نه تنها موجب افزایش بهره‌وری محصولات و امنیت غذایی کشور می‌شود بلکه در مهاجرت معکوس به روستاها نیز نقش مهمی دارد.

ورود فناوری‌های نو و انجام خلاقانه و دانش‌بنیان مشاغل روستایی می‌تواند ضمن تولید متراکم و با بهره‌وری بالاتر، ارزش‌افزوده بالاتری تولید کند؛ طرح روستای نوفن که از ابتکارات دولت سیزدهم به شمار می‌رود و از سال 1401 تحقق این نیاز حیاتی را در کسب و کارهای روستایی دنبال می‌کند، به گفته مدیر توسعه زیست‌بوم کسب و کارهای صندوق کارآفرینی امید تاکنون در نیمی از استان‌های کشور به مرحله اجرا رسیده است.

بر اساس این طرح صندوق کارآفرینی امید به عنوان حلقه واسط میان واحدهای فناور و دانش‌بنیان مستقر در استان‌ها و صاحبان کسب و کار روستایی عمل می‌کند و در راستای آسان‌سازی ورود فناوری‌ به این کسب و کارها تسهیلات کارآفرینی پرداخت می‌کند.

محمدصادق حسنی، مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید با اشاره به  طرح روستای نوفن گفت: این طرح با هدف انتقال فناوری به کسب و کارهای روستایی است. در استان ها کارگروه امور دانش بنیان و رفع موانع کسب و کارهای روستایی برای بررسی و رفع مسائل و چالش های موجود ایجاد می شود. در این کارگاه ها ظرفیت های کسب و کار روستایی استان بررسی می شود و راه های توسعه آن و چشم انداز آینده استان را ترسیم  و در نهایت، صندوق کارآفرینی امید، با تامین مالی به توسعه کسب و کار روستایی کمک خواهد کرد.

مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید تصریح کرد: تاکنون بیش از 155طرح با مبلغی بیش از 650میلیارد تومان در تعداد 720شرکت دانش بنیان شناسایی شدند.

حسنی با بیان اینکه این صندوق تنها 16 صدم درصد از کل اعتبارات کشور را در اختیار دارد، اما توانسته 19 درصد از سبد اشتغال‌های خرد و کوچک را پوشش دهد بیان کرد: همچنین در اعتبارات تبصره 18 نیز شبکه بانکی کشور مکلف شده است که تسهیلات را در حوزه‌های مختلف برای ایجاد کسب و کار‌های خرد و کوچک روستایی اختصاص دهد.

وی ادامه داد: بر اساس تبصره 18قانون بودجه کشور با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده به دولت اجازه داده می‌شود 100درصد منابع حاصله از مابه التفاوت قیمت حامل‌های انرژی را در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش آموخته دانشگاهی پرداخت کند.

مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید، سوق فناوری به سمت روستا‌ها را از رویکرد‌های این صندوق دانست و گفت: توسعه کسب و کار‌های روستایی با فناوری نوین در اولویت صندوق کارآفرینی امید است که در این خصوص به متقاضیان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه صندوق نظارت خود را بر نحوه اجرای طرح‌ها تشدید کرده است و در محل اجرا حاضر است تا طرح‌ها به انحراف کشیده نشود گفت: از سال 1400توجه به رویکرد انتقال فناوری و کسب و کار‌های روستایی بیشتر مطرح شد و به دنبال افزایش بهره‌وری، پایین آوردن هزینه‌های تولید و بازاریابی فروش محصولات هستیم.

مدیر توسعه زیست بوم کسب و کار صندوق کارآفرینی امید گفت: در راستای افزایش بهره وری در روستا‌ها تلاش می‌کنیم تا شرکت‌های دانش بنیان فعال در بخش کشاورزی به اجرای طرح‌ها کمک کنند تا پیوست طرح‌ها همراه با دانش و فناوری باشد که تحول‌آفرین خواهد بود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه