تکلیف قیمت بنزین چه زمانی تعیین می‌شود؟

یک نماینده مجلس گفت: درخصوص افزایش قیمت بنزین برای سال آینده در بودجه سال ۱۴۰۳ تصمیم خواهیم گرفت، این تصمیم‌گیری هم در اسفندماه خواهد بود.

به گزارش اکونگار به نقل از خبرآنلاین، افزایش قیمت بنزین در یک ماه اخیر به سرتیتر رسانه‌ها صعود کرده است. شایعه افزایش قیمت بنزین و کاهش سهمیه دارندگان کارت‌های سوخت و محدودیت استفاده از بنزین آزاد در ماه گذشته صف‌های پمپ بنزین را کیلومتری کرد. 

اوج‌گیری نقدها به روش‌های غیرکارشناسی افزایش قیمت بنزین در یک ماه اخیر دولت را برآن داشت تا تکلیف قیمت بنزین را در لایحه بودجه ۱۴۰۳ تعیین کند. این درحالیست که بر اساس بودجه ۱۴۰۲ در نیمه دوم سال باید قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کرد. 

در این رابطه هادی بیگی‌نژاد، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس از تصمیم‌گیری برای قیمت بنزین در اسفند ماه خبرداد.

بیگی‌نژاد گفت: درخصوص افزایش قیمت بنزین برای سال آینده در بودجه سال ۱۴۰۳ تصمیم خواهیم گرفت، این تصمیم‌گیری هم در اسفندماه خواهد بود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: وقتی پالایشگاه جدیدی ساخته نشده و قیمت بنزین ارزان است، ناترازی در مصرف ایجاد می‌شود. چرا که سوخت یا قاچاق می‌شود یا وارد مصرف غیرسوخت می‌شود.

به گفته وی، البته تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین باید یک تصمیم همه‌جانبه باشد. یک بخش مشکل مصرف بالای بنزین مربوط به قیمت پایین آن است، بخشی مربوط به کاهش مصرف، بخشی دیگر مربوط به تولید پالایشگاهی و بخشی مربوط به بحث سیاست‌گذاری غیرقیمتی و مدیریتی است. همه این موارد دست به دست هم داده‌اند و کار را به اینجا رسانده‌اند.

نماینده مردم در خانه ملت عنوان کرد: در جامعه ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم از همین بنزین استفاده می‌کنند. برخی مصرف بیشتری و برخی مصرف کمتری دارند. برای کسانی که کم مصرف هستند یک فکر داشته باشیم و برای پرمصرف‌ها هم تدبیری بیندیشیم. همه این موارد باید را در قالب بسته‌ای بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر دولت آن را کاهش یا افزایش دهد آسیب و دردسر‌هایی به دنبال دارد. باید به آسیب‌های آن هم فکر کنیم، مجموعه پتروشیمی که گاز را به قیمت مناسب دریافت می‌کند و تولید کالایی را انجام می‌دهد هم باید تغییر رفتاری در خود ایجاد کند، اما این اتفاق نمی‌افتد و یکی از آسیب‌ها همین موضوع است.

 

دیدگاه