آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر نخواهد شد؟

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: از تاریخ اول اسفند ماه به بعد اساسا هر گوشی آیفونی که در سطح بازار واگذار شود، کالای قاچاق است. آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر نخواهد شد و وارداتش قانونی نیست.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت نیوز، واردکنندگان آیفون چند وقتی است که زیر ذره‌بین نهادهای مالیاتی قرار گرفته‌اند. سازمان مالیات مدعی شده است واردکنندگان آیفون ارز سنایی گرفته‌اند و محصولاتشان را به قیمت ارز آزاد در بازار به فروش می‌رسانند. 

شمارش معکوس رونمایی از آیفون ۱۵ آغاز شده است و علاقمندان به آیفون در سراسر جهان منتظر جدیدترین محصول اپل هستند؛ اما آیفون ۱۴ در بازار ایران رجیستری نشده و امکان این اتفاق درهاله‌ای از ابهام است. زمزمه‌های رجیستر نشدن آیفون ۱۴ بر روی قیمت آن تاثیر داشته و همچنان آیفون ۱۳ در بازار کشور گران‌تر از آیفون ۱۴ به فروش می‌رسد. 

چرا آیفون ۱۴ رجیستر نمی‌شود؟

مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل درخصوص ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ گفت: به دلیل شرایط تحریمی، کمبود ارز و ارزبر بودن آیفون‌ها حاکمیت به این نتیجه رسیده است که اساسا واردات آیفون را بسته نگه دارد.

عبقری افزود: ضمن این که نباید از تاثیر مسائل دیگر در این موضوع چشم‌پوشی کنیم. آمریکا واردات فرش و پسته ایران را تحریم کرده است و اجازه واردات نمی‌دهد، تصمیم ایران در ممنوعیت واردات آیفون به نوعی عملکرد تقابلی در جهت این اقدام بوده است.

روش‌های تقلبی برای دور زدن رجیستری

وی با اشاره به این که خریدارن آیفون ۱۴ با استفاده از اقسام روش‌ها و تقلب‌های ممکن از جمله استفاده از دانگل اینترنت این گوشی‌ها را فعال و در حال استفاده از آن هستند، گفت: یکی از دغدغه‌های انجمن این بود که ادامه این روند باعث شود طرح موفق رجیستری به حاشیه و بیراهه رود.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل ادامه داد: البته «همتا» معتقد است که می‌تواند با این روش‌ها مقابله کند و سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم همین موضوع را متذکر شد که تمام این موارد قابل شناسایی است و از این جهت مشکلی وجود ندارد.

عبقری تصریح کرد: گوشی‌های آیفون ۱۴ به چند روش وارد کشور شده، یک مدل گوشی برای مسافر واقعی بوده و تا قبل از اول اسفند و نامه ممنوعیت گمرک، قانونی وارد کشور و در سامانه احراز شده است. به نظرم بابت این موضوع شاید دولت یک تدبیر جدید داشته باشد و نیاز به یک تعدیل است تا وضعیت این افراد مشخص شود.

واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ غیرقانونی است

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: یکی از تقاضاهای ما در سال گذشته این بود که اگر قرار است رویه مسافری آزاد باشد رویه تجاری هم فعال شود چرا که رویه تجاری کاملا شفاف است و بازرگان، نوع و کیفیت کالا، مبدا واردات و خدمات پس از فروشش مشخص است. از تاریخ اول اسفند ماه به بعد اساسا هر گوشی آیفونی که در سطح بازار واگذار شود، کالای قاچاق است. آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر نخواهد شد و وارداتش قانونی نیست.

 

 

 

دیدگاه