جزییات جدید فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون

اختلاف نرخ فروش آیفون‌های آمریکایی براساس قیمت دلار تلگرامی و نرخ محاسبه مالیات شرکت‌های واردکننده براساس نرخ اسکناس سنا سبب شده تا شاهد ریسک فرار مالیاتی گسترده‌ای باشیم براین اساس مقرر شده است تا کارگروه بازگشت ارز نرخ را تعیین کند.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، گوشی آیفون در دسته کالاهایی قرار می‌گیرد که به عنوان کالای لوکس در کشور شناخته می‌شوند. سالهاست که واردکنندگان کالاهای لوکس زیر ذره‌بین سازمان امورمالیاتی قرار گرفته‌اند. اخبار بسیار گسترده‌ای در رابطه با فرارمالیاتی واردکنندگان کالاهای لوکس به گوش می‌رسد که این گروه ارزهای سنایی را دریافت و با آن کالاهای لوکس وارد می‌کنند. 

چندی پیش بود که وزیر اقتصاد در پاسخ به دغدغه‌ای که در زمینه نرخ محاسبه قیمت و مالیات کالاهای وارداتی از طریق رویه واردات از محل صادرات خود، به ویژه واردات 700 میلیون دلاری آیفون‌های آمریکایی وجود داشت، دستور پیگیری این مسئله را از رئیس سازمان امور مالیاتی صادر کرد.

تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی وضعیت واردات آیفون

بررسی‌های بعدی نشان داد که سازمان امور مالیاتی کارگروه ویژه‌ای را برای رسیدگی به این مسئله در چارچوب محاسبه مالیات‌های مربوط به حوزه تجارت خارجی و واردات ایجاد کرده است.

براساس آخرین پیگیری‌های انجام شده و  به گفته مدیر کل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی، به نظر می‌رسد مرجع ابلاغ سیاست‌های ارزی کارگروه بازگشت ارز بوده و مصوبات پس از ابلاغ بانک مرکزی جنبه قانونی و الزامی پیدا می‌کند. به این ترتیب انتظار می‌رود که با توجه به دستور وزیر اقتصاد در جلسه آینده کارگروه بازگشت ارز این مسئله مورد بررسی و تعیین تکلیف شود.

محاسبه قیمت آیفون با ارز آزاد

لازم به ذکر است، با توجه به تاکید سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نرخ محاسبه قیمت و به دنبال آن محاسبه مالیات واردکنندگان آیفون باید براساس نرخ اسکناس سامانه سنا انجام می‌شده است با این وجود به نظر می‌رسد که برخی واردکنندگان محاسبه قیمت مصرف‌کننده را براساس نرخ بازار آزاد انجام داده‌اند در حالی که نرخ محاسبه مالیات آنها همچنان براساس نرخ اسکناس سنا محاسبه می‌شود که این مسئله زمینه یک فرار مالیاتی گسترده را ایجاد کرده است.

 

 

دیدگاه