چگونگی گزارش‌دهی تخلفات طرح کالابرگ

مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: چنانچه در فروش ۱۱ قلم کالای موجود در طرح کالابرگ الکترونیکی که جزو کالاهای تعزیراتی است تخلفی رخ دهد، مردم باید آن را به تعزیرات یا سامانه ۱۲۴ گزارش کنند.

به گزارش اکونگار به نقل از ایرنا، درحال حاضر خانوار ایرانی بر اساس دهک‌بندی وزارت رفاه از یارانه بهره‌مند می‌شوند. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده دهک‌های اول تا سوم ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کنند که برای تشویق آنها به استفاده از کالابرگ الکترونیکی مبلغ ۲۰۰ هزارتومان هم به مبلغ یارانه‌ ۴۰۰هزار تومانی اضافه می‌شود. به عبارت دیگر اگر خانوارها از طرح کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند شامل ۲۰۰ هزار تومان بسته تشویقی خواهند شد. 

طبیعتا اجرای چنین طرح‌هایی در ابتدای کار با چالش‌ها ومشکلاتی رو به رواست که اعتراض شهروندان را به دنبال دارد که این چالش‌ها گاهی از نگاه شهروندان تحلف به نظر می‌رسد. 

برخی شهروندان به این نکته اشاره کردند که تعدادی از فروشگاه‌ها زمانی که فرد قصد خرید از طریق این فرآیند را دارد، با اعلام این موضوع که «باید از قبل کالای خود را رزرو کنید» یا «کالاهایی خاص با نشان تجاری خاص مشمول طرح می‌شود»، مرتکب تخلفاتی می‌شوند.

نحوه خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی

در این زمینه، «سید رضا یحیوی» مشاور معاون وزیر تعاون گفت: در طرح کالابرگ الکترونیکی به هیچ عنوان چنین چیزهایی مطرح نیست و فرد به‌سادگی می‌تواند با استفاده از دستگاه کارت‌خوان پرداخت خود را انجام دهد.

وی تاکید کرد: این فرآیند هیچ‌ پیش‌شرطی ندارد و فرد به‌سادگی می‌تواند با اعتبار کالابرگ الکترونیکی خود از ۱۲۲ هزار فروشگاه خرد و شعب ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای خرید کند.

مشاور معاون وزیر تعاون تصریح‌کرد: از آنجایی‌که این ۱۱ قلم خوراکی جزو کالاهای تعزیراتی هستند، هر نوع تخلف مانند گران‌فروشی، کم‌فروشی و اجبار به خرید کالای خاص توسط فروشنده ممنوع بوده و مردم باید موارد را به تعزیرات یا سامانه ۱۲۴ گزارش دهند تا با این تخلفات به‌صورت قانونی برخورد شود.

چگونگی دریافت اعتبار تشویقی ۱۲۰هزار تومانی

یحیوی بیان‌داشت: با خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه به این شیوه، ۱۲۰ هزار تومان به‌عنوان تشویقی اعتبار حساب فرد افزوده می‌شود. همچنین اگر تا پایان سال تورمی در این ۱۱ گروه داشته باشیم، دولت آن مقدار را پوشش می‌دهد و شهروندان با همان قیمت اعلامی کالای مورد نظر خود را خریداری می‌کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: طرح قبلی کالابرگ الکترونیکی مربوط به دهک‌های اول تا سوم جامعه بود و به ‌این ‌ترتیب ۲۹ میلیون نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند. با اضافه‌شدن دهک‌های چهارم و پنجم، ۱۹ میلیون شهروند دیگر به این تعداد افزوده شدند و اکنون جامعه هدف طرح کالابرگ الکترونیکی به ۴۸ میلیون نفر رسیده است. 

امکان خرید آنلاین در طرح کالابرگ الکترونیک وجود دارد 

چند روز پیش رضا یحیوی، مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که در حال حاضر ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای و بیش از ۱۱۰ هزار فروشگاه خُرد به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند.

وی با بیان اینکه با سه فروشگاه‌ اینترنتی وارد مذاکره شده‌ایم و تست‌های فنی آن نیز انجام گرفته است،‌ اظهار کرد: با توجه به آنکه زیرساخت‌ها برای این طرح کاملا مهیا شده منتظریم فروشگاه‌های مذکور آمادگی خود را برای اجرای طرح اعلام کنند تا به مردم اطلاع‌رسانی کنیم.

یحیوی پیشتر تقویت زیرساخت امنیتی و به‌روزرسانی نرم افزار شما را دو اقدام مهم شرکت فارا عنوان کرده و همگرایی ادارات کار با مسئولان استانی و نظارت مستقیم استانداران در اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیکی را مورد تاکید قرار داده بود.

از اول شهریور ماه امسال خانوارهای دهک‌های چهارم و پنجم هم مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیکی شدند و درصورتی که ۵۰ درصد اعتبار یارانه ۳۰۰ هزار تومانی خود را صرف خرید ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده در طرح کنند ۱۲۰ هزار تومان یارانه بیش‌تر دریافت می‌کنند.

 

 

 

 

دیدگاه