حذف ارز ترجیحی اقلام دامپزشکی مرغ را گران می‌کند؟

دبیر انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام گفت: با حذف ارز ترجیحی اقلام دامپزشکی قیمت مرغ افزایش چندانی نخواهد داشت.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، ابتدای هفته خبری مبنی بر حذف ارز ترجیحی از سبد اقلام دامپزشکی منتشر شد. 

همزمان با انتشار این خبر بسیاری از کارشناسان نسبت به مخاطرات این تصمیم و تاثیر آن بر افزایش قیمت مرغ هشدار دادند. 

حال اینکه دبیر انجمن واردکنندگان دارو این موضوع را کامل رد می کند و معتقد است این موضوع تاثیر چندانی بر روی قیمت مرغ ندارد. 

حمیدرضا توکلی  در پاسخ به اینکه حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی اقلام دامپزشکی چه تاثیری بر محصولات نهایی خواهد داشت؟ گفت: حدود هفت ماه است که وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته ارز ترجیحی یا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی مورد نیاز واردکنندگان و تولیدکنندگان اقلام دامپزشکی را تامین کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل شرکت‌های واردکننده، تولیدکننده دارو، مکمل و کنسانتره درخواست کردند که ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ اقلام مرتبط با این بخش حذف و به تالار دوم منتقل شود.

دبیر انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام اضافه کرد: سازمان دامپزشکی، معاونت امور دام و توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و همچنین تشکل‌های مربوطه با این درخواست موافقت کردند. طبیعتا انتقال این ارز مشکلات خاص خود را دارد ولی این توافقات صورت گرفته است.

وی در پایان گفت: با حذف این ارز اتفاق خاصی در بازار نمی‌افتد، زیرا با محاسبات صورت گرفته تاثیر این تغییر گروه کالایی بر قیمت مرغ حدود سه تا پنج درصد است.

دیدگاه