شرط رئیسی برای ادامه فعالیت پلتفرم‌های خارجی/ پاسخگوی ما باشند

ابراهیم رئیسی در نشست خبری امروز اعلام کرد که پلتفرم‌های خارجی همانطور که به کشورهای اروپایی پاسخگو هستند، باید برابر ایران هم پاسخگو باشند.

به گزارش اکونگار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز سه‌شنبه در نشستی خبری با اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی به مناسبت هفته دولت، گفت:خیلی‌ها باور نداشتند که دولت بتواند وضعیت را مدیریت کند اما با تغییر گفتمانی که در این دولت مبتنی بر بازگشت به مردم و با مردم بودن و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی صورت گرفت، با مشارکت مردم توانستیم شرایط را در مدت کوتاهی تغییر دهیم و به عنوان مثال محدودیت‌های کرونایی کسب و کارها و اشتغال و تحصیل مردم خیلی زود برطرف شد.

 

تهدید کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی برای کشور

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وجود کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی می‌توانست مشکلات جدی برای کشور ایجاد کند، اما دولت مردمی توانست با تعریف و تحقق منابع درآمدی جدید این کسری بودجه را رفع کند، اظهار داشت: امروز تورم قریب به ۶۰ درصدی به ۴۰ درصد رسیده، وضعیت ذخایر کالاهای اساسی به شرایط اطمینان‌بخشی رسیده، رشد اقتصادی حدود صفر درصدی به ۴ درصد رسیده و امید در کشور ایجاد شده است.

رئیسی با اشاره به برخی آمارها از جمله کاهش آمار تورم تولید از ۱۰۳ درصد به ۳۰ درصد، نرخ رشد ماشین‌آلات تولید به ۱۹ درصد، نرخ رشد تولید به ۶ درصد و کاهش نرخ بیکاری که مایه نگرانی خیلی‌ها بود به ۸.۲ درصد تصریح کرد: در ۲ سال گذشته تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه‌تعطیل احیا شده وارد کانال ۵ هزار شده و این یعنی تولید و اشتغال در کشور فعال شده است.

 رئیس جمهور با بیان اینکه این شاخص‌ها نشان می‌دهد که توجه به ظرفیت‌های داخلی و اقداماتی که بر اساس آن صورت گرفته جواب داده است، خاطرنشان کرد: دشمن نیز در این مدت ۲ راهبرد منزوی کردن ایران اسلامی در جهان و مایوس کردن مردم در داخل کشور را دنبال کرد، اما در هر دو زمینه شکست خورد.

افزایش حجم مبادلات تجاری کشور!

رئیسی در توضیح این مسئله گفت: در بعد منزوی کردن ایران اسلامی ما از ابتدا اعلام کردیم که پرونده هسته‌ای تنها موضوع تعاملات بین‌المللی جمهوری اسلامی نیست و ما به آن صرفا به عنوان یکی از زمینه‌های تعاملات خارجی نگاه می‌کنیم. در همین راستا گسترش و ارتقای سطح روابط با کشورهای همسایه، همسو و دوست را دنبال کردیم و موفقیت‌های چشمگیری نیز به دست آوردیم که در نتیجه حجم مبادلات و روابط تجاری ما نسبت به دولت قبل ۱۴ درصد افزایش یافته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در گسترش ارتباطات تجاری منطقه‌ای رکوردشکنی کرده‌ایم، افزود: گسترش ارتباطات دوجانبه، منطقه‌ای و نیز همکاری با سازمان‌های منطقه‌ای از جمله اوراسیا، شانگهای و اخیرا نیز بریکس نشان داد که ایران اسلامی ظرفیت‌ها و جایگاه قابل توجهی دارد و دشمن در پیشبرد راهبرد خود برای منزوی کردن ایران موفق نشده است.

رئیسی در تشریح نتایج راهبرد مایوس کردن مردم از سوی دشمن در داخل کشور نیز اظهار داشت: دشمن در همان روزهای آغاز فعالیت دولت مردمی تلاش کرد با یک حمله گسترده سایبری و از کار انداختن جایگاه‌های سوختگیری مردم را عصبانی کرده و برای کشور مشکل ایجاد کند، اما با اقدام فوری دولت و هوشیاری و همراهی مثال‌زدنی مردم ناکام ماند.

 رئیسی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در رفع ناترازی‌ها در بخش‌های آب، زیرساخت‌ها، گاز، مسکن و نظام بانکی، اظهار داشت: یکی از مواردی که دولت بر روی آن تمرکز جدی داشته، توجه به اقشار نیازمند بوده که تلاش‌هایی برای تامین مسکن، رایگان کردن آب، برق و گاز و نیز بیمه سلامت رایگان برای آنها انجام شده و این اقدامات ادامه دارد.

رئیسی اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و حذف رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از جمله چالش‌های پیش روی دولت در ابتدای کار دانست و گفت: ما بدون حل مسائل از کنار آن عبور نمی‌کنیم، ولو اینکه حل مشکلات با چالش‌ها و سختی‌هایی نیز همراه باشد. اگر چه ممکن است رویه برخی مسئولان گذشتن از کنار مسائل باشد، اما ما چنین رویه‌ای نداریم و در حل مشکلات نیز از نخبگان کمک می‌گیریم.

رئیس جمهور افزود: از همه دغدغه‌مندان کشور، نظام و مردم به ویژه اصحاب قلم و رسانه می‌خواهم با رعایت انصاف به بررسی عملکردها بپردازند.

 ائتلاف‌هایی نظیر بریکس و شانگهای چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟

رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار راشاتودی مبنی بر اینکه به عقیده برخی نقش ائتلاف‌هایی نظیر بریکس و شانگهای در کمک به اقتصاد ایران بسیار کمرنگ است و تنها راه گشایش در اقتصاد ایران رابطه با کشورهای غربی است، با بیان اینکه ما هیچ‌گاه میز مذاکره برای رفع تحریم را ترک نکردیم، تصریح کرد: طرف‌های غربی که میز مذاکره را ترک کردند امروز پشیمان‌اند و برای بازگشت به میز مذاکره پیغام می‌فرستند. در عین حال ما در کنار این پرونده، پرونده‌های متعدد دیگری از جمله عضویت در ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را دنبال کرده‌ایم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نقش‌آفرینی مهم سازمان همکاری شانگهای به ویژه در مسائل اقتصادی و امنیتی، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت بسیار بالای جمهوری اسلامی ایران، ارتباط با زیرساخت‌های کشورهای عضو شانگهای و قاره آسیا برای ما بسیار حائز اهمیت است.

رئیسی با بیان اینکه برخی می‌گویند راهکار برون‌رفت مشکلات بسته به لبخند غربی‌هاست، اما ما هرگز منتظر لبخند آنها نخواهیم ماند، اظهار داشت: ائتلاف‌هایی نظیر بریکس و شانگهای فرصت بسیار خوبی برای شکوفایی ظرفیت‌های اقتصادی کشور و همچنین مقابله با یکجانبه‌گرایی غرب است. حتما اقتصاد ایران با داشتن ظرفیت‌های کم‌نظیر در کنار اقتصادهای بزرگ در تبادل دوطرفه با این ائتلاف‌ها به رشد خواهد رسید، ضمن اینکه مسئله رفع تحریم‌ها نیز از دستور کار ما خارج نشده است.

در جامعه اختلاف نظرها هست؛ اما التهاب نیست

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق درباره رویکرد دولت نسبت به فضای ملتهب جامعه، موضوع کارآمدی برخی مدیران و وعده‌های داده شده در انتخابات نظیر پل ساختن به جای دیوار کشیدن در جامعه گفت: ما معتقد به وجود التهاب در جامعه نیستیم، بلکه وضعیت دشمنان را بسیار ملتهب می‌بینیم. در جامعه ما اختلاف نظر وجود دارد اما معنای این اختلاف نظر التهاب نیست و وجود دوقطبی‌ها از القائات دشمنان است.

رئیس جمهور با یادآوری نامه ۶۱ اقتصاددان مخالف دولت که نسبت به تورم سه رقمی هشدار داده بودند، اما نقطه مقابل نظر آنها محقق شد، افزود: بنده هرگز نگفتم که این افراد اقتصاد نمی‌دانند یا دغدغه کشور را نداشتند، چون چنین ادبیاتی را نمی‌پسندم، بلکه معتقد بودم که این مسئله یک تفاوت نگاه اقتصادی است که در نقطه مقابل آن کاهش تورم با اقدام و عمل و اتکا به ظرفیت‌های داخلی محقق شد. این به معنای وجود دوقطبی در جامعه نیست بلکه به منزله تفاوت نگاه و عقیده است که در دیگر مسائل از جمله مسائل اجتماعی نیز صدق می‌کند.

اجرای عدالت در برنامه یارانه‌ای دولت

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر درباره برنامه دولت برای نحوه توزیع یارانه‌ها و حمایت از دهک‌های پایین جامعه، با اشاره به اقدامات دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها گفت: امروز به غیر از یک دهک مابقی افراد جامعه یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند که با اضافه شدن کالابرگ به سبد معیشت این رقم افزایش یافته است.

زیرساخت‌های کالابرگ الکترونیکی فراهم نیست

 رئیسی با بیان اینکه علت تاخیر در ارائه کالابرگ، آماده نبودن زیرساخت‌های آن بوده است، افزود: از زمان تعیین شده ارائه کالابرگ به صورت آزمایشی در چند استان آغاز شده است، هدف دولت از این اقدام جلوگیری از ایجاد تلاطم در سفره مردم با تغییر احتمالی قیمت ارز بوده است و در حال حاضر به ۵ دهک کالابرگ تخصیص یافته که امکان توسعه آن وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به افزایش یارانه در دولت از ۴۵ هزار تومان به ۳۰۰ ، ۴۰۰ و ۵۲۰ هزار تومان اظهار داشت: آنچه در موضوع پرداخت یارانه‌ها مورد توجه دولت بوده است، کم کردن فاصله طبقاتی، ثبات در قیمت‌ها و کاهش نرخ کالاهاست که تحقق این اهداف در گرو موفقیت دولت در رشد تولید است.

رئیسی افزایش ارزش پول ملی به‌رغم توطئه و حربه‌های دشمنان با دست‌کاری در قیمت‌ها و عددسازی در فضای مجازی را از جمله برنامه‌های مهم دولت عنوان کرد و گفت: از ابتدای امسال سه دستگاه اقتصادی دولت یعنی وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برنامه‌ای برای تحقق شعار سال (مهار تورم، رشد تولید) ارائه کرده‌اند که به صورت مستمر رصد و تحقق آن در حال پیگیری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی ادعا کردند هدف دولت از اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها جبران کسری بودجه بوده است، افزود: محاسبه میزان افزایش یارانه‌ها به دهک‌های مختلف جامعه نشان می‌دهد که تلاش دولت توزیع عادلانه یارانه و حذف رانت‌خواری بوده است نه درآمدزایی برای دولت.

خودکفایی در تولید کاغذ

رئیسی تصریح کرد: میزان تولید کاغذ کشور قابل قبول نبود که در این دو سال به موضوع کاغذ توجه ویژه‌ای شده و افزایش چشمگیری در تولید کاغذ حاصل شده است. برای نمونه در حال حاضر کتب درسی با کاغذ ایرانی تولید می‌شود. مرز ما در حوزه چاپ و نشر کتاب همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب در نمایشگاه کتاب دستور فرمودند خودکفایی در تولید کاغذ است که با همکاری وزارتخانه‌های مرتبط در حال تحقق است و به زودی اعلام می‌کنیم که در حوزه تولید کاغذ خودکفا شده‌ایم.

ارزهای بلوکه شده در ژاپن آزاد می‌شود؟

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار آساهی ژاپن درباره منابع مالی ایران در ژاپن و سفر به این کشور گفت: ارتباط جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهایی که خواهان برقراری ارتباط دوستانه باشند، خوب خواهد بود و تعامل اساس ارتباطات است. ما با ژاپن همکاری و ارتباط داریم و به دنبال توسعه این روابط هستیم. در خصوص منابع پولی ایران در این کشور نیز این یکی از پرونده‌های دولت در زمینه آزادسازی منابع ارزی در سایر کشورها است.

رئیس جمهور ادامه داد: توصیه ما به همه کشورها این است که مستقل زندگی کنند و به آمریکا وابسته نباشد و تحت تاثیر کشورهای دیگر نباشد. ما ارتباط خوبی با ژاپن داشته و خواهیم داشت و تاکید داریم که تمام پول ایران در سایر کشورها باید در قالب داد و ستد به کشور باز گردد. البته ایران فقط در کشور کره جنوبی پول بلوکه شده داشت و سایر دارایی ما در تمام نقاط جهان تحت نظر بانک مرکزی است.

اینترنت در دسترس همگان باشد

رئیسی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری برنا در تشریح اقدامات دولت در حوزه اینترنت و پیام رسان‌ها گفت: نقش و جایگاه اینترنت در زندگی مردم به سرعت رشد کرده و این مسئله بسیار مهمی است. از همان ابتدا هم تاکید داشتم که فضای اینترنت باید به گونه‌ای باشد تا همه دسترسی آسانی به آن داشته باشند. گام‌هایی که امروز وزارت ارتباطات برداشته مانند گسترش فیبر نوری نیز در همین راستا است. در مورد شبکه ملی اطلاعات هم رشد آن از ۲۴ درصد به حدود ۶۵ درصد رسیده است و تا پایان سال به بیش از ۸۰ درصد می‌رسیم که توسعه و گسترش زیرساخت‌ها عین دستور رهبری است.

رئیس جمهور در خصوص پلتفرم‌های پیام‌رسان اظهار داشت: فضای کشور کاملا آماده فعالیت همه سکوهای پیام‌رسانی است، فقط ما به پلتفرم‌های خارجی اعلام کردیم، مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی و دیگر کشورها باید در ایران هم پاسخگوی فعالیت‌های خود باشید، چرا که ایران با سایر کشورها فرقی ندارد.

رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه هشمهری درباره زمان اثرگذاری اقدامات دولت در سفره مردم گفت: معیشت دغدغه همه بوده و اقدامات دولت در جهت بهبود معیشت مردم است. افزایش تولید، رشد تجارت خارجی و صادرات در زندگی مردم موثر است و وقتی ما بتوانیم اقداماتی برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشور انجام دهیم، قطعا بر دسترسی مردم به کالا و قیمت آن اثرگذار است. اساس تحریم‌ها ایجاد مشکل در سفره مردم بود و دولت به دنبال تسهیل زندگی ملت است.

رئیس جمهور افزود: افزایش تولید، رشد اقتصادی و رشد ذخایر بانک مرکزی در جهت بهبود معیشت مردم است اما دولت برخلاف گذشته که سفره مردم به دلار وابسته بود، برنامه دلازدایی از معیشت مردم را دارد تا نوسانات مرتبط با دلار در زندگی مردم تاثیری نداشته باشد.

برنامه دولت برای حق‌آبه هیرمند 

 رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره گام‌های دولت در زمینه حق‌آبه ایران از افغانستان گفت: دولت به تنش‌های آبی در مناطق مختلف کشور توجه و برای مدیریت آنها برنامه‌هایی در دست اقدام دارد و بنا داریم این تنش‌ها به حداقل برسد.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری میزان درباره اقدامات دولت در زمینه شناسایی و رفع بسترها و گلوگاه‌های فساد گفت: اولین نشست کاری بنده به عنوان رئیس جمهور منتخب و قبل از آغاز به کار رسمی دولت سیزدهم نشستی با مسئولان دستگاه‌های نظارتی بود که از آنان خواستم نظرات خود درباره ساختارها و بسترهای فسادزا در دولت را به بنده اعلام کنند.

دولت اسامی بدهکاران بانکی را منتشر می‌کند

 رئیسی راه‌اندازی سامانه‌های متعدد در بخش‌های مختلف دستگاه اجرایی را در کنار برخوردهای مصداقی با فساد از جمله اقدامات در راستای شفاف‌سازی و پیشگیری از بروز فساد دانست و افزود: در حالی که در گذشته صرف ارائه یک گزارش از بدهکاران بزرگ بانکی جنبه محرمانگی داشت، امروز وزارت اقتصاد و بانک مرکزی رسما اسامی آنها را منتشر می‌کند و خود این مسئله جنبه بازدارندگی در زمینه فساد دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: همانگونه که از ابتدای دولت اعلام کردم، در این دولت اولین مدعی برخورد با هر گونه فساد خود مسئولان دولتی هستند که در کشف، پیگیری و به نتیجه رساندن پرونده‌های فساد پیش‌قدم هستند. اخیرا نیز بخشی در بازرسی ریاست جمهوری فعال شده که گزارش‌های فساد را سریع‌تر دریافت و دنبال کند. البته در همه دستگاه‌های اجرایی علاوه بر دستگاه‌های بازرسی بیرونی، بخش‌های بازرسی و نظارت درونی را نیز فعال کرده‌ایم چرا که دولت عزم قاطع در برخورد با هرگونه فساد، رشوه و روابط ناسالم دارد و قدم‌های خوبی نیز در این زمینه برداشته شده است. امیدوارم با رویکردی که امروز همه بخش‌های نظام به مبارزه با فساد دارند، مصادیق فساد هر چه بیشتر کاهش یافته و اعتماد عمومی به نظام افزایش یابد.

 

دیدگاه