شناسه خبر: ۲۰۸۸
لینک کوتاه کپی شد

تورم تولید کننده بخش معدن تک رقمی شد

مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش معادن که در بهار و تابستان سال گذشته سه‌رقمی شده بود، در پاییز امسال تک‌رقمی شده و به 9/7 درصد کاهش یافته است.

تورم تولید کننده بخش معدن تک رقمی شد

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ یکی از مهم‌ترین شاخص‌‌‌هایی که چشم‌انداز تورم مصرف‌کننده در ماه‌‌‌های آتی را مشخص می‌کند، تورم تولیدکننده است. دولت سیزدهم در شرایطی مدیریت اجرایی کشور را به دست گرفت که بخش تولید کشور تورم سه‌رقمی را هم تجربه کرده بود.

با این حال اکنون پس از گذشت یک سال و نیم از شروع به کار دولت سیزدهم، تورم تولیدکننده به میزان چشمگیری کاهش یافته است. در جدیدترین مورد، مرکز آمار شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در فصل پاییز را منتشر کرد که بر اساس آن، تورم بخش معدن همچنان در مسیر کاهش قرار دارد.

تورم سالانه تولیدکننده بخش معدن در پاییز امسال25/1 درصد به ثبت رسیده، در واقع میانگین قیمت اقلام معدنی در مبدأ تولید آنها در چهار فصل منتهی به پاییز 1401 نسبت به میانگین قیمت مواد معدنی در چهار فصل منتهی به پاییز سال 1400حدود 25/1 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که تورم سالانه در این بخش در تابستان سال 1400 بالغ بر 116 درصد بوده است. طبق گزارش جدید مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش معدن در پاییز امسال9/7 درصد برآورد شده است. در واقع میانگین قیمت اقلام معدنی در مبدأ تولید آنها در پاییز 1401 نسبت به پاییز سال 1400 حدود 9 ‌درصد افزایش یافته است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود 80 درصد به ثبت رسیده بود.

این اعداد نشان می‌دهد که شاخص نقطه به نقطه با شتاب چشمگیری در حال کاهش است. گزارش جدید مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد تورم فصلی بخش معدن در پاییز امسال به یک‌درصد کاهش یافته است. این در حالی است که این شاخص پیش‌تر و در بهار سال 1400 معادل38/7 درصد بوده است. کاهش چشمگیر تورم فصلی بخش معدن هم نشان می‌دهد این بخش از اقتصاد کشور از فضای تورمی عبور کرده و تا حدود زیادی به ثبات قیمتی رسیده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر