شناسه خبر: ۱۹۳۲
لینک کوتاه کپی شد

رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور:

حقوق دولتی معادن در سال جدید منصفانه محاسبه می‌شود

رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور گفت: حقوق دولتی معادن از سال آینده با یک فرمول واحد و با روشی شفاف و منصفانه محاسبه می‌شود.

حقوق دولتی معادن در سال جدید منصفانه محاسبه می‌شود

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای معدن؛ رضا بستامی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور روز سه شنبه در حاشیه دیدار با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان در گفت و گویی افزود: میزان واقعی برداشت از معادن یکی از مسائل و دغدغه ها در کشور است که برای خاتمه دادن به این مباحث، سازمان نظام مهندسی معدن و وزارت صنعت، معدن و تجارت، دستوالعمل جامعی را در خصوص تهیه نقشه های جامع توپوگرافی و برآورد حجم با استفاده از روش های نوین مهندسی تهیه کردند.

او با بیان اینکه در این راستا برای امسال در کل کشور تهیه نقشه و برآورد حجم سالانه معادن با استفاده از پهپاد، ابلاغ و اجباری شد، اظهار داشت: نظام مهندسی معدن متولی این موضوع شده تا از طریق شرکت های مجاز نقشه برداری که دارنده پهپاد و مجوز پرواز است با برگزاری مناقصه، فرآیند تهیه نقشه و برآورد حجم را انجام دهد.

بستامی با بیان اینکه این امر در واقع زمینه سازی برای محاسبه دقیق حقوق دولتی معادن است، افزود: حقوق دولتی توسط نظام مهندسی با داشتن مجوز از شورای عالی معادن فرمول بندی می شود و در سال آینده از طریق یک فرمول واحد حقوق دولتی معادن با توجه به تنوع و حجم ماده معدنی محاسبه خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: مطابق ماده ۱۴ قانون معادن و ماده ۶۰ تا ۶۴ آیین نامه اجرایی برای محاسبه حقوق دولتی، حجم محاسبه شده مواد معدنی برآورد شده به عنوان ورودی ضرب در قیمت می شود و درصدی از نتیجه به دست آمده به عنوان حقوق دولتی با روش منصفانه، شفاف و بدون ضایع شدن حق بهره بردار و دولت تعیین خواهد شد.

بستامی افزود: در زمان حاضر از ۱۲ هزار معدن موجود در کشور، حدود ۶ هزار و ۸۰۰ معدن فعال است.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور تعداد حقیقی و حقوقی این سازمان را ۴۴ هزار و ۵۰۰ عضو اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۲ هزار عضو دارای پروانه اشتغال هستند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر