خطر جدی انقراض ریال/ سیاست‌های تندروها چه بلایی سر اقتصاد کشور می‌آورد؟

اگر تندروها بیش از این سیاست‌هایشان ادامه داشته باشد، ریال از ارزش خالی می‌شود و به جمع پول‌های منقرض شده می‌پیوندد.

به گزارش اکونگار به نقل از بنکر (Banker)، میثم رادپور، کارشناس ارز، با اعلام این مطلب گفت: درباره تأثیر قدرت گرفتن تندروها بر افزایش شدید قیمت ارز گفت: تندروها خبر خوبی برای بازار نیستند.

به گفته او تجربه ثابت کرده این طیف ریسک‌های جدی به بازار ارز وارد می‌کنند. نباید فراموش کنیم نرخ پایه بازار ارز و منشأ اصلی افزایش نرخ ارز، سیاست خارجی کشور است.

وی افزود: به هر ترتیب حضور یک رئیس جمهور تندرو، ریسک‌های بازار و افزایش قیمت را به سرعت و شدت بیشتری نشان می‌دهد.

یک پیش‌بینی جدید درباره نرخ ارز در بازار/ قیمت دلار از منطقه امن خارج شد؟

رادپور گفت: ما همین الان ۵۰ درصد تورم داریم که به مرور بازار ارز را به سمت بالا می‌برد. تندروها روند افزایش نرخ ارز با ۵۰ درصد تورم تشدید می‌کنند.

وی در ادامه در رابطه با میزان نوسان نرخ ارز در کوتاه مدت با قدرت گرفتن تندروها بیان کرد: جابه جایی نرخ ارز با تندروها در آغاز و روند پیش رو به صورت عددی مشخص نیست.

تورم را ضرب در ۸ کنید

این کارشناس افزود: شما می‌توانید تورم دولت رئیسی را در سه سال محاسبه کنید، همین عدد را ضرب در هشت سال آینده با تندروها کنید.

او خاطرنشان کرد: نوسانات نرخ ارز با قدرت خرید فاصله بیشتری می‌یابد و حضور تندروها تورم را بیش از همین مقداری می کند که وجود دارد.

رادپور افزود: سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی تندروها، تأثیر مستقیم خود را بر تورم می‌گذارد. خوش آمد بازار به تندروها را باید با در نظر گرفتن تورم سنجید.

او گفت: در دوازده سال گذشته قیمت ارز و تورم با هم بالا رفته‌اند؛ طبق آمار مرکز آمار، ارقام نجومی دلار اصلاً از ما دور نیست.

 

به گفته او، دلار اگر دو بار ۵۰ درصد تورم بخورد به بالای صد هزار تومان می‌رسد. دولت فعلی اگر هشت سال می‌ماند، دلار به ۶۳۰ هزار تومان می‌رسید. بازار ارز در هر حال رو به افزایش قیمت دارد.

رادپور درباره ظهور اعداد نجومی در دلار گفت: این اعداد اصلاً نجومی نیست و خیلی هم نزدیک است. الان هم ۷ برابر شدن دلار اعداد ۲۰۰ هزار تومان را نشان می‌دهد.

ما هنوز به قیمت‌های بالا عادت نکردیم و جامعه با اعداد دیگری مواجه می‌شوند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد