کدام دستگاه بیشترین تسهیلات بانکی را در زمستان ۱۴۰۲ گرفت؟

بانک مرکزی فهرست اطلاعات مربوط به تسهیلات یا تعهدات پرداختی به هریک از دستگاه‌های اجرائی در زمستان ۱۴۰۲ را منتشر کرده است که بر اساس آن سازمان تامین اجتماعی، شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بیشترین تسهیلات را گرفتند.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، با توجه به جز 4-1 بند ط تبصره 16 قانون بودجه سال 1402 مبنی بر انتشار اطلاعات مربوط به تسهیلات یا تعهدات پرداختی به هریک از دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده 29 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، بانک مرکزی این آمار را بر اساس استعلام دریافتی از سامانه سمات که ارسال و بروزرسانی آن راساً توسط بانک‌ها صورت می‌گیرد، ارائه کرده است.

کاهش سهم بخش صنعت در تسهیلات / بانک‌ها بنگاه‌دار شده‌اند، به زیرمجموعه‌های خود وام می‌دهند+ آمار و نمودار

بر اساس این اطلاعات، «سازمان تامین اجتماعی» با دریافت 123 فقره تسهیلات به ارزش 44 هزار و 209 میلیارد تومان تسهیلات رتبه نخست دریافت کنندگان تسهیلات را به خود اختصاص داده است. پس از این سازمان، «شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران» با دریافت 30 فقره تسهیلات به ارزش 38 هزار و 499 میلیارد تومان رتبه دوم و «شرکت خدمات حمایتی کشاورزی» با دریافت 30 فقره تسهیلات به ارزش 12 هزار و 750 میلیارد تومان رتبه سوم دریافت کنندگان تسهیلات در دستگاه‌های اجرایی هستند.

«صندوق بازنشستگی کشوری»، با دریافت 6 هزار و 70 میلیارد تومان، «شهرداری شیراز» با دریافت 5 هزار و 274 میلیارد تومان، «آستان قدس رضوی» با دریافت 2 هزار و 808 میلیارد تومان و «شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیر بنا‌های حمل و نقل کشور» با دریافت 2 هزار و 781 میلیارد تومان، «شهرداری مشهد» با دریافت 2 هزار و 8 میلیارد تومان، «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس» با دریافت هزار و 706 میلیارد تومان نیز در رتبه چهارم تا دهم بیشترین تسهیلات دریافت شده توسط دستگاه‌های اجرایی هستند.

بر اساس این اطلاعات، در زمینه بدهی‌های غیرجاری به شبکه بانکی نیز، «عمران شهر جدید پرند» با مجموع تسهیلات غیرجاری 24 میلیارد و 211 میلیونی، شهرداری گنبد کاووس با بدهی 2 میلیارد و 791 میلیون تومانی، «شهرداری اهواز» با بدهی، 1 میلیارد و 290 میلیون تومانی، «شهرداری بهشهر» با بدهی، 1 میلیارد و 11 میلیون تومانی چهار دستگاه اجرایی هستند که طبق این طلاعات بدهی غیرجاری دارند. در این گزارش بانک مرکزی درباره بقیه دستگاه‌ها هیچ تسهیلات غیرجاری دیگری گزارش نشده است.

در زمینه مانده در وضعیت تعهد اعتبار اسنادی‌های باز شده در زمستان 1402 نیز باید گفت، «برق منطقه‌ای مازندران» با 4 هزار و 396 میلیارد تومان تعهد، رتبه نخست را داشته و در زمینه مانده در وضعیت تعهد ضمانتنامه‌های صادر شده در زمستان 1402 نیز «قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه» با 5 هزار و 572 میلیارد تومان رتبه نخست را دارد.

بانک مرکزی البته در این گزارش تاکید کرده که این اطلاعات برای دستگاه هائی است که تا کنون توسط این بانک احصاء شده و لزوماً در فصل زمستان تسهیلات دریافت نموده اند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد