غافلگیری معامله‌گران از رشد قیمتی طلا و ارز/نقاط بلاتکلیف بازار کجاست؟

با شروع گپ مثبت بازار ارز و سکه و همچنین در فضای بازار ارز تهران همه معامله‌گران وقتی اولین نرخ بازگشایی را دیدند سورپرایز شدند.

به گزارش اکونگار به نقل از بنکر، به عقیده آن‌ها با این رشد قیمت‌ها، بازار ارز و سکه به محدوده بلاتکلیفی رسیده است. از منظر فعالان بازار تهران در این نقاط نه اقدام به خرید کنید و نه اقدام به فروش.

قیمت دلار هرات در ۵۹ هزار و ۹۵۰ تومان شروع به کار کرد و از همان ابتدای کار میل به صعود نشان داد.

بهای دلار هرات در نهایت در ۶۰ هزار و ۵۰۰ تومان به کار خودش پایان داد.

پیش‌بینی جدید از نرخ ارز در پسا انتخابات/ قیمت دلار تا این عدد تغییر می‌کند

قیمت درهم امارات با گپ مثبت ۹۰ تومانی در ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز به کار کرد و با افزایش تا ۱۶ هزار و ۵۷۰ تومان بالا رفت.

در ادامه و در نیمه دوم قیمت درهم در ۱۶ هزار و ۵۶۰ تومان به کار خودش پایان داد. در مجموع قیمت درهم در ابتدا بالا رفت، در ادامه پایین آمد و در نرخ‌های پایانی دوباره بالایی شد.

روند حباب درهم نسبت به دلار تهران هم مورد توجه معامله‌گرهاست.

این حباب از وسط‌های ماه بهمن ۱۴۰۲ تا ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ منفی شده بود و بعد از این تاریخ روند حباب مثبت شده یعنی طی ۱۰ روز گذشته قیمت دلاری درهم بالاتر از قیمت دلار در تهران است.

قیمت سکه با گپ مثبت ۷۰۰ هزار تومانی در کانال ۴۱ میلیون بازگشایی کرد و با افزایش در ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بسته شد.

در روز دوشنبه تمامی قطعات سکه و قیمت طلای آبشده رو به رشد بودند. بیشترین رشد حباب را هم ربع سکه داشت که با سه درصد افزایش به ۸۴ درصد رسید.

یعنی از قیمت ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ربع سکه، نزدیک به هفت میلیون آن حباب است.

قیمت طلای آبشده هم با افزایش به یک قدمی کانال ۱۵ میلیون رسید.

صندوق‌های طلا هم رشد بالایی داشتند و همگی سبزپوش بودند. در سمت صندوق‌های طلا هر روز شاهد رکورد جدید ورود پول هستیم و در روز دوشنبه این میزان به ۳۹۷ میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش معاملات و حجم معاملات هم در صندوق‌های طلا اعداد بالایی را به ثبت رساندند.

حباب صندوق‌های طلا هم به طرز عجیبی بالا رفت و معامله‌گران می‌گفتند در این بازار طوفان آمده است.

همچنین حباب صندوق‌های طلا در روز دوشنبه بعد از ۲۵ فروردین بی‌سابقه بوده. در آن زمان شاهد تنش بین اسرائیل و ایران بودیم.

ورود و خروج پول

در روز دوشنبه در سمت صندوق‌های درآمد ثابت شاهد خروج پول بودیم.

سابقه ورود پول به صندوق‌های درآمد ثابت طی امسال و پارسال نشان می‌دهد که در روزهای قبل از تعطیلات شاهد ورود پول به این بازار بودیم و بعد از تعطیلات خروج پول داشتیم.

اما در روز دوشنبه این پدیده برعکس شد و قبل از تعطیلات عید غدیر شاهد خروج پول بودیم.

نظر تحلیلگران هم مثل بازاری‌هاست و معتقدند که این شرایط نشان می‌دهد که بازار کاملا بلاتکلیف شده است.

گروهی از آن‌ها معتقدند بازار قبل از انتخابات یک بالایی داد تا مقداری از ریسک بعد از انتخابات را پوشش دهد.البته گروهی هم می‌گویند حرکت روز دوشنبه بازار ارز و سکه معکوس نظرسنجی‌های شکل گرفته در انتخابات است.

آن‌ها باتوجه به مواضع آقای پزشکیان درمورد تحریم، تصور می‌کردند اگر در نظرسنجی‌ها شانس پیروزی این نامزد بالا برود بازار هم خوشبین خواهد بود.

با این حال که نظرسنجی‌ها این نکته را نشان می‌دهد اما بازار افزایشی بود. یکسری بدبین هم می‌گویند احتمال دارد حجم تزریق به هر دلیلی کم شود.

به عقیده معامله‌گران فنی سطح مهم حمایتی دلار هرات در ۶۰ هزار و ۳۰۰ تومان قرار دارد و تا زمانیکه این مرز از دست نرفته فروشنده بازار نباشید. به عقیده آن‌ها این سطح، نرخ تصمیم‌گیری دلار است.

تحلیلگران معتقدند اگر قیمت تتر که در روز دوشنبه تا ۶۱ هزار و ۳۰۰ تومان رفته بود و از این نقطه کاهشی شده، به حوالی ۶۰ هزار و ۴۰۰ تومان برگردد می‌تواند الگوی سر و شانه تشکیل دهد و کاهش آن بیشتر شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد