میزان تولید طلای ایران چقدر است؟

آمارهای غیر رسمی از میزان تولید طلا در کشور حاکی از آن است که سالانه نهایتا ۹تن طلا در کشور تولید می‌شود.

به گزارش اکونگار، در جریان مناظرات  انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، یکی از نامزدها وعده‌ داد که به خانوار ایرانی در سال 20گرم طلا توزیع خواهد شد. 

فروش ۵.۶ تن طلا در ۳۴ حراج+قیمت

صحبت‌های وی با واکنش‌های جدی کارشناسان همراه شد. یکی از نقدها اختلاف فاحش میان میزان تولید طلا در کشور و موجودی آن با وعده‌ داده شده بود.

در صورتی که هر کدام از این خانوارها ۲۰ گرم طلا دریافت کند، کشور سالانه نیازمند ۵۳۲ تن طلاست؛ این در حالی‌ست که ایران سالانه تنها هشت تن تا ۹.۸ تن طلا تولید می‌کند و برای تامین ۵۳۲ تن طلا، محتاج واردات طلا از کشورهای دیگر خواهد بود! حتی اگر تاکید شهردار تهران بر اعتبار طلاست و نه طلای فیزیکی، باز هم باید توجه داشت که هر اعتبار نیازمند پشتوانه است! پشتوانه‌ای که در کشور وجود ندارد و زنگ خطر واردات و ضربه اقتصادی جدیدی را به صدا درمی‌آورد.

براساس گزارش سازمان زمینی شناسی هم‌اکنون وجود 300 تن ذخیره قطعی طلا در ایران محرز شده است و برنامه ریزی برای تولید بیشتر طلا در دستور کار است. 

در شهریورماه 1399 اعلام شد که ظرفیت تولید شمش طلا در کشوربه ۱۲ تن در سال رسیده است. این رقم دقیقا 14 برابر میزان تولید طلا در کشور در سال 1392 است. 

یکی از پیش نیازهای افزایش میزان تولید طلا در کشور توسعه معادن طلا است. در بهمن ماه سال 1399 سازمان زمین شناسی اعلام کرد که ۲۲ معدن طلای فعال در کشورمان وجود دارد که ۰.۲ درصد طلای جهان از آن‌ها استخراج می‌شود. با این حال آمار‌های مختلفی درباره جایگاه ایران از لحاظ مصرف و تولید طلا وجود دارد. ارقام منتشر شده وزارت صمت حاکی از آن است که کشورمان توانسته رتبه چهل و ششم را از آن خود کند و در عین حال در بین آسیایی‌ها کشورمان جایگاه دوازدهم را دارد. موضوع مصرف طلا سبب شده براساس آمار غیر رسمی ایرانی‌ها در بین ۱۰ کشور شاخص جای گیرند و در گزارش‌های دیگر ایران پنجمین مصرف کننده این فلز خوش رنگ است. طبق گزارش وزارت صمت هم اکنون سالانه ۱۲ تن طلا در کشورمان استخراج می‌شود که نسبت به سال ۹۱ رشد ۱۴ برابری داشته است. بر اساس اطلاعات این گزارش، هم اکنون ۳۲۰ تن ذخایر طلا در ایران قرار دارد که باید امیدوار بود به ۴۰۰ تن هم برسد.

در مهرماه 1402معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در رابطه با میزان تولید طلا در کشور گفت: سالانه ۹.۸ تن طلا در کشور تولید می‌شود و هدف‌گذاری و چشم انداز سال ١۴٠٩ تولید ۲۵ تن طلا است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد