افزایش شاخص تورم در خرداد ماه ۱۴۰۳

در خرداد ماه ۱۴۰۳ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۳۶.۱ درصد رسید.

به گزارش اکونگار به نقل از مرکز آمار، در خرداد ماه 1403 شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد 249.7 رسیده است که نسبت به ماه قبل، 2.8 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، 31.9 درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، 36.1 درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در خرداد ماه 1403 تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، 31.9 درصد بود؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، 31.9 درصد بیشتر از خرداد ماه 1402 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه خرداد ماه 1403 در مقایسه با ماه قبل، 0.9 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در خرداد ماه 1403 تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر 2.8 درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، 4.2 درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، 2.1 درصد بود.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در خرداد ماه 1403 نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به 36.1 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در خرداد ماه 1403

نرخ تورم سالانه کشور در خرداد ماه 1403 برابر 36.1 درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 32.0 درصد برای دهک اول، تا 37.2 درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به 5.2 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (5.6 واحد درصد) 0.4 واحد درصد کاهش داشته است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد