کاهش ۱۱.۵ درصدی قیمت کالاهای صادراتی در سال گذشته

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی ۱۸۵.۲ است و میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۳۰.۵ درصد بوده که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۴۲.۰ درصد) با کاهشی حدود ۱۱.۵ واحد درصد همراه بوده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ۱۴۰۰ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌­شود.

کاهش قیمت کالاهای صادراتی به روایت مرکز آمار

طبق اعلام مرکز آمار ایران، برای محاسبه شاخص سال ۱۴۰۲ از داده­‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. بنابراین نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی است. پس از استخراج و ارائه‌ی داده­‌های قطعی سال ۱۴۰۲ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره به زودی به صورت قطعی، منتشر می‌شود.

کاهش تورم سالانه ریالی

بر اساس این گزارش، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌­های ریالی ۱۸۵.۲ است. میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۳۰.۵ درصد استکه در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۴۲.۰ درصد) با کاهشی حدود ۱۱.۵ واحد درصد همراه بوده است. علاوه بر این، در گروه‌های اصلی طبقه بندی HS کم‌ترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «اشیاء هنری، اشیاء کلکسیون و برخی اقلام دیگر.» (۱۰.۶ درصد) و بیش‌ترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی» (۶۵.۸ درصد) است.

کاهش تورم سالانه دلاری

مطابق این گزارش، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­‌های دلاری برابر با ۱۰۳.۶ و میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۰.۴- درصد است که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۳.۹ درصد) با کاهشی حدود ۴.۳ واحد درصد همراه بوده است.

63075164

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد