خلاء ۲هزار میلیاردی منابع برای پرداخت مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان/ معوقات بازنشسته‌ها در تیرماه پرداخت می‌شود؟

درحالی که قرار بود معوقات بازنشستگان تامین اجتماعی همراه با حقوق خرداد واریز شود، اما هنوز هیچ مبلغ اضافه‌ای برای این گروه واریز نشده است.

به گزارش اکونگار، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ افزایش ۳۵درصدی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند. بر اساس این مصوبه از تاریخ ۱/۱/۱۴۰۳ کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی و مجموع مستمری‌های بازماندگان قانون تأمین اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۲ برقرار شده است، برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری موضوع مواد (۹۶) و (۱۱۱) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ به میزان سی و پنج درصد (۳۵%) افزایش می‌یابد به نحوی که مجموع دریافتی مستمری‌بگیران با احتساب افزایش مذکور و کمک هزینه‌های جنبی (عائله‌مندی، اولاد، تأمین معیشت و مسکن) کمتر از یکصد میلیون و نهصد و شصت و یک‌هزار و پانصد و شصت (۱۰۰.۹۶۱.۵۶۰) ریال نباشد.

طفره سازمان تامین اجتماعی از اعلام زمان واریز معوقات فروردین بازنشستگان

انتظار ۳ماهه بازنشستگان برای واریز معوقات

درحالی که ۳ماه از سال گذشته و بازنشستگان در دو روز اخیر حقوق‌های خرداد را دریافت می‌کنند، هنوز خبری از اعمال مصوبه قانونی دولت نیست و هیچ کدام از معوقات بازنشستگان برای آنها واریز نشده است. 

خلف وعده سازمان تامین اجتماعی تا کی ادامه دارد؟

هفته گذشته سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که  مابه‌التفاوت حقوق فروردین در تیرماه تیر پرداخت شود. اما آنطور که مخاطبان می‌گویند از روز گذشته تاکنون فقط حقوق خرداد واریز شده و خبری از پرداخت مابه‌التفاوت وجود ندارد.

 پرداخت مابه‌التفاوت معوقات بازنشستگان چقدر هزینه دارد؟

پرداخت مابه‌التفاوت به دو هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد، اما سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت آن مشکل مالی دارد. این سازمان همچنین برای پرداخت حقوق‌ها حدود شش هزار میلیارد تومان کسری دارد. بنابراین سازمان تامین اجتماعی حتی برای واریز حقوق بازنشستگان نیز مشکل دارد.

وعده‌های نافرجام وزیر تعاون درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

این درحالی است که صولت مرتضوی وزیر کار وعده داده بود که تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فرودین سال هزار چهارصد و سه خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فرودین هزار چهارصد و سه اعمال می‌شود.

مرتضوی درخصوص این‌که متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باتوجه به این که احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود حال با توجه به این که گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.

وعده رییس سازمان برنامه و بودجه عم عملی نشد

از سوی دیگر داود منظور، روز شنبه ۱۲ خرداد در نشست خبری در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: در برنامه هفتم این موضوع دیده شده که طی سال اجرایی شود به طوری که در سال اول ۴۰ درصد و در دو سال بعد هم ۶۰ درصد اجرایی شود که منابع آن در قانون بودجه امسال دیده شده است.

معاون رئیس جمهورتاکید کرد: در مورد بخش دولتی پیش‌بینی قانون بودجه با همکاری مجلس تصویب کردیم تا این پرداخت ها بدون اختلال رخ دهد به طوری یک درصد مالیات ارزش افزوده به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان برای آن پیش‌بینی شده است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد