جانشین گوشت روی مدار گرانی/ حبوبات هم از سبد خانوار حذف می‌شود؟

قیمت انواع حبوبات در بازار با رشد فزاینده در یک سال گذشته روبرو بود.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد 100، بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بهای انواع حبوبات در بازار با رشد ۲۸ تا ۵۰ درصدی روبرو بوده است .

افزایش ۷۰درصدی قیمت جهانی حبوبات/ وزارت کشاورزی وعده کاهش قیمت داد

افزایش قیمت حبوبات از آن رو خطرناک است که در دوره‌های رشد بهای گوشت و مواد پروتئینی ، این اقلام برای سفره خانوار ، جایگزین گوشت تلقی می‌شوند و در نتیجه همین مساله سبب می‌شود افزایش بهای این اقلام در کنار خالی تر شدن سفره‎ی خانوارها به سلامت جامعه نیز ضربه بزند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران قیمت هر کیلو لوبیا چیتی با افزایش ۲۹ درصدی در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته به حدود ۱۰۷ هزار تومان رسیده است. نکته اینجاست که در اغلب بازارها و مغازه‌های سطح شهر بهای این کالا بالاتر از متوسط قیمتی است که مرکز آمار اعلام می‌کند .

بهای لوبیا قرمز نیز با افزایش ۵۰ درصدی قیمت در یک سال از مرز صد هزار تومان عبور کرده است .

قیمت عدس با رشد ۳۵.۴ درصدی در یک سال به ۹۰ هزار تومان و بهای لپه با افزای ۳۲.۸ درصدی به ۸۵ هزار تومان در هر کیلو رسیده است . نکته اینجاست که افزایش قیمت گوشت گوسفند و گوساله در گزارش مرکز آمار یاران بیش از ۶۵ درصد گزارش شده است.

متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی ۶۱۸ هزار تومان و متوسط بهای هر کیلو گوشت گوساله یا گاو بالاتر از ۵۵۰ هزار تومان گزارش شده است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان