هزینه‌های سرسام‌آور زوجین برای آغاز زندگی/ قیمت جهیزیه خرداد ۱۴۰۳چقدر است؟ + جدول قیمت‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد که زوجین برای خرید ملزمات اولیه زندگی خود باید وام ازدواج را به صورت کامل برای خرید جهیزیه صرف کنند.

به گزارش اکونگار، سال‌هاست که اقتصاد ایران با غول بزرگی به نام ابرتورم دست و پنجه نرم می‌کند. افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها باعث شده است که  یک شکاف بزرگ میان درآمد و هزینه‌های خانوار ایرانی ایجاد شود.

یکی از بازارهایی که تحت تاثیر تورم، افزایش نرخ ارز، اخبار تحریم و مشکلات اقتصادی دچار نوسان می‌شود، بازار لوازم خانگی است.

پرده براری از تخلفات جدید در بازار لوازم خانگی/ فروش کالای فیک با کارتن‌های جعلی

از آنجایی که ایرانیان طبق رسوم قدیمی برای عروس و دامادها باید ملزومات اولیه زندگی را تهیه کنند، قیمت جهیزیه و هزینه‌های آن یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها به شمار می‌رود.

قیمت جهیزیه بر اساس منابع مالی خانواده و میزان بودجه تخصیص داده شده کاملا متفاوت است، اما اگر یک خانواده بخواهد بر اساس عرف جامعه، ملزومات اصلی یک زندگی تازه را تهیه کند باید مبلغ قابل توجهی را به آن اختصاص دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین قیمت جهیزیه در خرداد ماه 1403 بیش از میزان وام ازدواجی است که دولت برای زوجین در نظر گرفته است.

بر اساس قانون بودجه زوجین در سال 1403 می‌توانند 300 میلیون وام ازدواج دریافت کنند، حال اینکه مبلغ تعیین شده چقدر می‌تواند از نیاز خانواده برای هزینه‌های جهیزیه را تامین کند، جای سوال دارد.

هزینه جهیزیه دقیقا با نرخ دلار تعیین می‌شود. تمامی ملزومان جهیزیه در بازار بر اساس نرخ دلار دچار نوسان قیمتی می‌شوند به همین دلیل باید مطابق با وضعیت دلار در بازار آزاد برای خرید جهیزیه برنامه ریزی کرد.

یکی از نخستین ملزومات جهیزیه، خرید لوازم  برقی ضروری آشپزخانه است. به طور میانگین مبلغ مورد نیاز برای خرید لوازم آشپزخانه در هزینه جهیزیه حدود 120 میلیون تومان است. جدول شماره (1) لیست ملزومات آشپزخانه در هزینه جهیزیه را نشان می‌دهد.

لوازم آشپزخانه

پس از لوازم برقی ضروری آشپزخانه اصولا خانواده‌ها در بررسی هزینه جهیزیه منابع مورد نیاز برای ملزوماتی مانند سرویس چوب، مبل و ... برا بررسی می‌کنند. بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد خرید این ملزومات برای جهیزیه در خرداد 1403 با در نظر گرفتن حداقل قیمت‌ها، حدود 71میلیون تومان نیاز دارد. جدول شمار (2) میانگین قیمت این محصولات را نشان می‌دهد.

جدول شماره2

یکی دیگر از هزینه‌های اساسی در خرید جهیزیه پس از فرش و مبل، به کالای خواب می‌رسد. هزینه کالای خواب در قیمت جهیزیه تاثیر بالایی دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 50میلیون باید برای صرف کالای خواب ساده شود. قیمت جهیزیه با افزوده شدن این گروه کالایی به حوالی 200 میلیون تومان می‌رسد. جدول زیر میانگین قیمت این محصولات را نشان می‌دهد. 

کالای خواب

ظروف آشپزخانه از دیگر کالاهایی هستند که روی قیمت جهیزیه تاثیر می‌گذارند. در حالی که به نظر می‌رسد این گروه کالایی قیمت چندان بالایی نداشته باشند، اما بر اساس بررسی‌های صورت گرفته با در نظر گرفتن میانگین قیمت برای محصولات متوسط هر خانواده باید حدود 25میلیون تومان صرف خرید لوازم ساده آشپزی کنند. جدول زیر قیمت این محصولات را نشان می‌دهد. 

آشپزی

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان