دلیل نوسان ناچیز قیمت دلار چیست؟

برخی از فعالان بازار ارز معتقد هستند که نرخ این ارز پس از تست مقاومت نیمه دوم کانال ۵۹‌ هزار تومانی، کف حمایت نیمه نخست کانال ۵۸ را نیز تست کرد و هم اکنون در میانه بازه ذکر شده، استقرار یافته است.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد، نرخ دلار آزاد در بازار روزهای گذشته یک کانال عوض کرد و در ازای محدوده نیمه دوم کانال ۵۷‌ هزار تومانی در بازه ۵۸ تا ۵۹ معامله شد.

مجموعه‌ای از سیگنال‌های مختلف سیاسی را می‌توان به عنوان عوامل نوسان روزهای اخیر نرخ ارز معرفی کرد، اما مساله‌ای که تحلیلگران اقتصادی به آن اشاره می‌کنند موضوع همسان‌سازی نرخ ارز با نرخ شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم است. به عقیده این افراد با توجه به نرخ تورم نقطه به نقطه کشور، تثبیت نرخ ارز در سطوح قیمتی پایین‌تر توجیه اقتصادی ندارد.

دلار تا پایان خرداد چه کف و سقف قیمتی را تجربه می‌کند؟

نرخ شاخص ارزی در بازار روزهای پایانی هفته گذشته مجددا در کانال ۵۸ پیشروی کرد و به مرز کانال ۵۹‌ هزار تومانی رسید. برخی از فعالان بازار معتقدند که نرخ این ارز پس از تست مقاومت نیمه دوم کانال ۵۹‌ هزار تومانی، کف حمایت نیمه نخست کانال ۵۸ را نیز تست کرد و هم اکنون در میانه بازه ذکر شده استقرار یافته است.

مباحث مربوط به پرونده هسته‌ای ایران در نشست پیش‌روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله سیگنال‌های سیاسی منفی بازار است. برخی از تحلیلگران این حوزه معتقدند که با توجه به اخبار منتشر شده در هفته‌های اخیر احتمال صدور قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

از طرفی درگیری گروه مقاومت اسلامی یمن با کشتی‌های تجاری و نظامی غربی در آب‌های اطراف این کشور نیز از جمله عواملی است که برخی از تحلیلگران از آن تحت عنوان ریسک بازار ارز یاد می‌کنند. اما در این میان برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نرخ ارز در سال گذشته نسبت به نرخ تورم تعدیل نشده بود.

در سال‌جاری نیز بر اساس آمار رسمی منتشر شده نرخ تورم کشور از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ماه حدود ۵.۶‌درصد ثبت شده است. در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار آزاد در ۳ کانال قیمتی ۵۷، ۵۸ و ۵۹‌ هزار تومانی نوسان کرد و میانگین هفتگی این نرخ برابر با ۵۸‌هزار و ۱۶۶ تومان ثبت شد.

نرخ رشد دلار از ابتدای سال با احتساب میانگین هفته گذشته برابر است با منفی ۳.۳ درصد. در نتیجه مشاهده می‌شود که نرخ ارز برای همراهی با نرخ تورم پتانسیل رشد بیشتر را نیز دارد. همزمان با آمار و ارقام ذکر شده، اخبار منتشر شده از سوی نهاد بازارساز کشور نیز گویای آن است که ذخایر ارزی جهت کنترل نوسانات نرخ ارز در وضعیت مطلوبی قرار دارد و بانک مرکزی در بازارهای مرزی درحال تقویت ریال است.

در نتیجه می‌توان گفت تعدیل قیمت یک کانالی دلار طی هفته گذشته می‌تواند ناشی از تمایل بازارساز باشد. هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز چهارشنبه هفته گذشته در رقم ۵۸ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شد در بازار روز پنج‌شنبه با حدود ۷۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم ۵۹‌ هزار تومان به فروش رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلا نیز در بازار روز پنج‌شنبه با حدود ۱۰۰‌ هزار تومان رشد به رقم ۴۰ میلیون و ۷۰۰‌ هزار تومان رسید.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان