واکنش سازمان بهشت زهرا به حواشی پیش آمده/ قیمت نجومی کفن غیر‌واقعی است؟

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) در ارتباط با هزینه کفن برای متوفیان گفت: قیمت کفن در فیش‌های که صادر می‌شود، ۲۵۵ هزار تومان است.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) درباره هزینه کفن و دفن متوفیان توضیح داد.

حسین زیار؛ معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) در پی انتشار خبری مبنی بر "قیمت کفن" در بهشت زهرا(س) تهران ۲.۵ میلیون تومان، اظهار کرد: در ارتباط با موضوع خدمات‌رسانی در بهشت زهرا(س) اولاً باید به این نکته اشاره کنم که تمام قیمت‌های ارائه شده در سازمان بر مبنای مصوبه شورای شهر تهران است و تمام هزینه‌های دریافتی از مراجعه‌کنندگان در فیش صادره ثبت می‌شود که این فیش نیز در اختیار مراجعه‌کنندگان و خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر دریافت هزینه ۲.۵ میلیون تومانی از سوی یکی از غرفه‌داران و دکه‌های پیرامونی سالن عروجیان بهشت زهرا(س) تصریح کرد: در بحث قیمت‌گذاری غرفه‌داران، سازمان بهشت زهرا(س) هیچ دخل و تصرفی ندارد و سازمان‌های نظارتی به صورت دوره‌ای بر روند کار غرفه‌داران و دریافت هزینه‌ها نظارت می‌کنند.

زیار ادامه داد: در سازمان بهشت زهرا(س) غرفه‌هایی برای ارائه خدمات از جمله چاپ اعلامیه، ترمه، تابلونویسی و... پیش‌بینی شده است که سازمان‌های نظارتی بر روند فعالیت این غرفه‌ها نظارت دارند.

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) در ارتباط با هزینه کفن برای متوفیان گفت: قیمت کفن در فیش‌های که صادر می‌شود، ۲۵۵ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه هنوز هزینه کفن و دفن در سال جاری افزایش نیافته است، افزود: قیمتی که در حال حاضر دریافت می‌شود بر اساس قیمت سال ۱۴۰۲ است و با گذشت ۳ ماه از سال هنوز قیمت‌های جدید اعمال نشده است.

زیار در ارتباط با قیمت جدید هزینه‌های کفن و دفن تصریح کرد: قیمت امسال ۸۰۰ هزار تومان محاسبه شده است که این هزینه شامل کفن، کاور، سدر و کافور و... است، البته همانطور که گفته شده هنوز هزینه‌های دریافتی از سوی خانواده‌ها برمبنای سال ۱۴۰۲ است.

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) با بیان اینکه قیمت کارشناسی شده کفن ۴۰۰ هزار تومان است، گفت: در حالی این قیمت کارشناسی شده است که بخش عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) هزینه کفن را ۲۵۵ هزار تومان دریافت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه بهشت زهرا(س) نیز نظارت‌های مستمری را بر روند فعالیت غرفه‌ داران در بهشت زهرا(س) انجام می‌دهد، اضافه کرد: اداره درآمدی سازمان بهشت زهرا(س) به صورت دوره‌ای سرکشی‌هایی را انجام می‌دهد. همچنین معاونت عروجیان نیز در صورت ورود هرگونه تخلف موضوعات را پیگیری می‌کند.

زیار افزود: در برخی موارد پیش آمده که برخی از غرفه‌داران به دلیل توصیه برخی از مباشرین اقدام به خرید و تهیه برخی از اقلام کرده‌اند که این موارد با اطلاع معاونت عروجیان پیگیری و مبالغ به خانواده‌ها ارجاع داده می‌شود.

معاون عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) تصریح کرد: در زمانی که خانواده‌ها به بهشت زهرا(س) مراجعه می‌کنند با توجه به شرایط آنها نمی‌توانند تصمیم مناسبی را در آن زمان اخذ کنند و در بعضی از مواقع نیز به اصرار اطرافیان و یا مباشرین اقدام به خرید کفن‌هایی "تحت عنوان کفن‌های متبرکه" از غرفه‌های پیرامون بهشت زهرا(س) می‌کنند که ما به هیچ عنوان این موضوع را توصیه نمی‌کنیم چرا که در برخی از موارد حتی این کفن‌ها با قیمت بالا و به صورت ناقص در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: معاونت عروجیان بهشت زهرا(س) نیز در ۴،۵ ماه گذشته بالغ بر ۶ نفر از مباشرین را جابجا کرده است و این فرآیند در صورت تخلف ادامه دارد ضمن اینکه ما پس از پایان مراسم خانواده‌ها که متوفیان خود را به خاک می‌سپارند در روز بعد با آنها تماس برقرار می‌کنیم و نسبت به خدمت ‌رسانی سازمان بهشت زهرا(س) نظرسنجی‌هایی انجام می‌شود و خانواده‌ها می‌توانند موارد، نکات و حتی تخلفات را به ما ارجاع بدهند.

زیار افزود: متاسفانه در هنگام ورود خانواده‌ها برای انجام مراسم خاکسپاری، تعدادی از دلالان در کنار اطراف بهشت زهرا(س) مستقر هستند و با دلال‌بازی هزینه‌های بسیار زیادی را از خانواده‌ها جهت انجام مراسم دریافت می‌کنند. به عنوان مثال این دلال‌ها صندلی‌ها را از بهشت زهرا(س) با هزینه ۹ هزار تومان رزرو و از خانواده‌ها ۱۵ هزار تومان دریافت می‌کنند.

وی افزود: خانواده‌ها می‌توانند از طریق سامانه ۱۸۸۸ و شماره تماس ۵۱۶۳۳۰۶۴ موضوعات را پیگیری کنند.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد