گوشت قرمز همچنان متورم/ تورم ۷۴درصدی طی یکسال

داده‌های منتشرشده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد تورم مواد غذایی در اردیبهشت ۱۴۰۳ صعودی بوده است. در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها گوشت قرمز رکورددار گرانی‌ محسوب می‌شود.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی نشان می‌دهد در اردیبهشت 1403 تورم مواد غذایی در محاسبات ماهانه و نقطه‌ای روند صعودی داشته و در بخش سالانه روند کاهشی را نسبت به فرودین سال جاری طی کرده است. 

در ماه نامبرده، اعداد تورم ماهانه و نقطه به نقطه به‌ترتیب رشد 0.2 واحد درصدی و 0.1 واحد درصدی را نسبت به ماه پیش از آن ثبت کرده‌اند تا روی شاخص‌های 2.8 درصد و 31 درصد بایستند. با این حال در بخش سالانه تورم مواد غذایی در شیب نزولی قرار گرفته تا پس از افت 1.8 درصدی، نماگر 37 درصد را به نمایش بگذارد.

این گروه کالایی رکورددار نرخ تورم در سال ۱۴۰۲ بودند/ رشد ۴۴۰درصدی قیمت‌ها طی دوسال

در میان 12 گروه کالایی که همواره در محاسبات مرکز آمار وجود دارد، گوشت قرمز سنت‌شکنی نکرده و همانند ماه‌های گذشته همچنان در صدر تورم مواد غذایی قرار دارد. تورم این محصول در محاسبات سالانه به مرز 74 درصد رسیده و در شاخص نقطه به نقطه محدوده 73 درصد را نشان می‌دهد. 

بدین ترتیب گوشت قرمز را در اردیبهشت 1403 هم باید رکورددار گرانی‌ها در بین تمام مواد غذایی محاسبه‌شده‌ی مرکز آمار به شمار آورد.

به نظر می‌رسد نزدیک شدن به عید قربان و به‌جای‌ آوردن مناسک حج از عوامل موثر بر رشد قیمت گوشت در ماه بررسی‌شده باشد. همچنین بی‌اعتنایی دولت به تامین نهاده‌های دامی و ناکافی‌ بودن ارز تخصیصی به این حوزه را باید از دیگر موارد شوک‌زای بازار گوشت قلمداد کرد.

در روند ماهانه نیز به‌جز گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ»، تمام 11 گروه محاسبه‌شده دیگر نسبت به فروردین با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. در میان تمام خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها گروه سبزیجات است که با ثبت تورم بالای پنج درصد رشد چشمگیری را در بازه یک‌ماهه اردیبهشت به ثبت رساند.

از سویی به نظر می‌رسد تورم جهانی محصولاتی نظیر شکلات و شیرینی در اردیبهشت‌ماه به بازار ایران هم سرایت کرده است. طبق داده‌های منتشرشده، گروه «شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی» هم رشد قابل توجهی در بازه ماهانه داشته‌اند که احتمالاً بخش مهمی از آن مربوط به شکلات باشد. 

در جدول زیر جزئیات تورم مواد غذایی در اردیبهشت 1403 به تفکیک محاسبات ماهانه، سالانه و نقطه‌ای قابل مشاهده است. 

تورم مواد غذایی اردیبهشت 1403

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان