بدعهدی تامین اجتماعی در حق کارگران ساختمانی/ پول بیمه کارگران کجاست؟

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان گفت: سیاست تامین اجتماعی در دهه‌های گذشته این بوده که منابع را از کارفرما گرفته ولی کارگر را بیمه نکرده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایلنا، میکائیل صدیقی (رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) در ارتباط با آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی گفت: تشکل‌های صنفی کارگران ساختمانی، چهار پنج سال به دنبال اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی در مجلس بودند که متاسفانه به نتیجه مطلوب نرسید؛ در پنج سال اخیر، تامین اجتماعی به بهانه کمبود منابع مالی، هیچ کارگر ساختمانی جدیدی را بیمه نکرده است.

به گفته وی، ادعای سازمان تامین اجتماعی مبنی بر سهیمه ۶۰ هزار نفری بیمه کارگران ساختمانی سندیت ندارد و درست نیست.

این فعال صنفی ادامه داد: پارسال روز کارگر ادعا کردند ۵۰ هزار کارگر را بیمه کرده‌اند و امسال هم مدعی شدند ۱۰ هزار کارگر جدید بیمه شده‌اند ولی این اعداد واقعیت ندارد؛ در استان کردستان در سال‌های اخیر حتی یک نفر هم بیمه نشده است، ما اصلاً بیمه شده‌ی جدید نداشتیم.

حذف ده‌ها هزار کارگر ساختمانی از لیست بیمه با بخشنامه تامین اجتماعی

مافیای قدرتمند، طرح مطلوب را زمین زد!

صدیقی، با بیان اینکه «در بحث اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، نمایندگان مجلس طرح مطلوب و پیشنهادی تشکل‌های کارگری را از اساس تغییر دادند» افزود: قرار بود ۱ تا ۴ درصد حداقل دستمزد ضربدر متراژ ساختمان بابت حق بیمه از کارفرمایان گرفته شود؛ مثلاً اگر کارفرمایی ۱۰۰ متر زمین در حال ساخت داشته باشد و مشمول پرداخت یک درصد شود، سال قبل باید ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بابت حق بیمه کارگران ساختمانی خود به تامین اجتماعی پرداخت می‌کرد؛ شوربختانه این طرح که می‌توانست منابع ریالی کافی برای بیمه کردن همه کارگران ساختمانیِ منتظر در صف بیمه را فراهم کند، به مرحله اجرا نرسید و از دستور کار خارج شد.

عضو هیات مدیره کانون عالی کارگران ساختمانی سراسر کشور تصریح کرد: تامین اجتماعی ادعا می‌کرد برای بیمه کارگران ساختمانی کشور ۱۸ هزار میلیارد تومان کسری منابع دارد و طبق برآورد ما، با آن طرح پیشنهادی، این کسری بودجه تامین می‌شد و قریب ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی امکان بیمه شدن داشتند اما متاسفانه لابیگری انجمن انبوه‌سازان و سرمایه‌داران با نمایندگان مجلس، موجب شد که ۶۰ نماینده درخواست تغییر طرح را ارائه دهند و طرح یک ماه بعد از تصویب، به صورت دوفوریتی تغییر کرد. طرحی که در شورای نگهبان به تایید نهایی رسیده بود، با اعمالِ قدرت مافیای ساخت و ساز متوقف ماند.

سیاست‌های نادرست تامین اجتماعی

اکنون وضعیت چطور است؛ آیا با طرح جدید امکان بیمه شدن کارگران ساختمانی فراهم می‌شود؛ به اعتقاد صدیقی، با طرح مجلس که ۲۵ درصد عوارض ساخت را بابت حق بیمه از کارفرمایان بخش ساختمان می‌گیرد، منابع برای بیمه کردن کارگران ساختمانی فراهم می‌شود اما سیاست تامین اجتماعی در دهه‌های گذشته این بوده که منابع را از کارفرما گرفته ولی کارگر را بیمه نکرده. او تاکید کرد: در ۵ سال اخیر هم همین سیاست دنبال می‌شد، تامین اجتماعی ۱۵ درصد عوارض ساخت را بابت حق بیمه از سازندگان و کارفرمایان می‌گرفت اما هیچ کارگری را بیمه نمی‌کرد!

این فعال کارگری تصریح کرد: قرار بود بعد از تصویب طرح، تامین اجتماعی فقط سه ماه فرصت داشته باشد و بعد کارگران را بیمه کند؛ الان شش، هفت ماه از تصویب طرح گذشته و خبری از بیمه نیست؛ ضمناً قرار بود مراودات مالی تامین اجتماعی شفاف باشد و به مجلس گزارش بدهد که چقدر منابع ریالی از کارفرمایان ساختمان گرفته اما این قرار هم به جایی نرسید.

صدیقی با بیان اینکه «توجیه تامین اجتماعی این است که شهرداری منابع را در اختیار گرفته و به سازمان تامین اجتماعی نمی‌دهد» اضافه کرد: ما فعالان صنفی طرحی را به تامین اجتماعی پیشنهاد داده‌ایم؛ گفتیم یک سامانه تدوین کنید روی سیستم شهرداری نصب کنید؛ کارفرما که مراجعه کند، این سامانه به صورت مستقیم مبلغ حق بیمه را به حساب تامین اجتماعی واریز کند؛ این کارها شدنی‌ست منت‌ها اراده‌ای در کار نیست.

وضعیت بیمه کارگران ساختمانیِ کردستان

الان وضعیت بیمه کارگران ساختمانی در استان کردستان چگونه است؛ چند درصد کارگران این استان بیمه هستند؛ رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کردستان در این رابطه می‌گوید: در هفت، هشت سال گذشته ۳۰ هزار کارگر بیمه شده در استان کردستان داشتیم اما الان تعداد کارگران ساختمانیِ بیمه شده به ۲۱ هزار نفر کاهش یافته است؛ تعداد بیمه‌شدگان در چند سال گذشته حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد افت کرده است. البته خیلی از اینها کارگر ساختمانی نبودند و بیمه‌شان به درستی قطع شده اما بیمه‌ی خیلی از اینها به دلیل دستورالعمل‌های ظالمانه و غیراصولیِ تامین اجتماعی قطع شده است.

صدیقی، بخشنامه‌های غیراصولی را عامل اصلی قطع بیمه کارگران ساختمانی دانست و گفت: بازرسی‌های دوره‌ای سازمان تامین اجتماعی و سختگیری‌های غیرلازم، کارگران را دچار دردسر می‌کند و موجب می‌شود بیمه کارگران ناعادلانه قطع شود.

او افزود: الان ۲۱ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده در استان کردستان داریم و نزدیک ۲۰ هزار کارگر هم در صف بیمه منتظر بیمه شدن هستند. در واقع نرخ منتظران بیمه در استان کردستان به اندازه بیمه‌شدگان است؛ یعنی تقریباً نیمی از کارگران ساختمانیِ متقاضی بیمه، بیمه نیستند و تامین اجتماعی سهمیه‌ای برای پوشش آن‌ها در نظر نگرفته است.

افزایش حق بیمه پرداختی کارگران

به گفته این فعال صنفی، افزایش حق بیمه پرداختی کارگران در سال جدید، معضل جدیدی‌ست که تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی به وجود آورده به این ترتیب که کارگر درجه یک، ضریب ۱.۹، درجه دو ۱.۶ و درجه سه ضریب ۱.۳ باید پرداخت کند که کاری کاملاً غیرقانونی‌ست. او اضافه کرد: کارگر باید ۷ درصد حق بیمه را از جیب بپردازد که امسال ۵۱۸ هزار تومان است اما از کارگر درجه سه ساختمان، این هفت درصد را با ضریب ۱.۳ می‌گیرند که می‌شود ۶۷۵ هزار تومان.

صدیقی در پایان تاکید کرد: ما در حال رایزنی با تامین اجتماعی هستیم؛ باید مطالبات ما برآورده شود؛ از یک طرف بایستی بیمه کارگران را روی غلتک بیندازند و از سوی دیگر باید ضرایب اضافی حق بیمه را حذف کنند؛ اگر گفتگوها به نتیجه نرسد و به این مطالبات پاسخ ندهند، ناچاریم از تامین اجتماعی به دیوان عدالت شکایت کنیم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان