درآمدزایی دولت از دود! / شوک رشد نجومی قیمت امسال به سیگاری‌ها

افزایش قیمت شدید سیگار در سال جدید، این سئوال را ایجاد می کند چرا سیگار اینقدر افزایش قیمت داشت؟

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، افزایش قیمت سیگار در شروع سال جدید شاید بیش از هر کالای مصرفی دیگری به چشم می‌خورد. گرچه متخصصان سلامت این محصول را عامل اصلی سرطان معرفی می‌کنند و نسبت به مصرف آن هر بار هشدار جدیدی می‌دهند، اما ضریب بالای نفوذ آن در جامعه ایرانی را نمی‌توان انکار کرد. موضوعی که در نهایت معیشت شهروندان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

ابلاغ عوارض ۲۵ قلم کالای وارداتی/ تعرفه گوشت قرمز وارداتی تعیین شد

قیمت سیگار چقدر افزایش یافت؟

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت برخی از انواع سیگار نسبت به سال گذشته، افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در اردیبهشت 1403، وینستون لایت با قیمت 31 هزار تومان و G1 به قیمت 20 هزار تومان به ازای هر پاکت در بازار به فروش می‌رسد. همچنین بهمن سوئیسی 17 هزار تومان و مونتانا طلایی 18 هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

قیمت سیگار‌هایی نظیر کمل آبی با رشد چشمگیر از 27 هزار تومان در اردیبهشت 1402 به 35 هزار تومان در اردیبهشت 1403 رسید. مونتانا آبی با افزایش 54 درصدی از 13 هزار تومان به 20 هزار تومان رسید.

حال پرسش بسیاری از مصرف‌کنندگان این است که چرا قیمت سیگار تا این حد افزایش یافته است؟

شاید ریشه این ماجرا به مصوبه مجلس شورای اسلامی در تاریخ 29 مهر 1402 بازگردد که با مالیات 15 تا 50 درصدی بر محصولات دخانی نظیر سیگار و تنباکو از شروع سال 1403 و در طول اجرای برنامه هفتم توسعه موافقت کرد.

بنابراین، مالیات هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی 15 درصد، سیگار تولید داخل با نشان بین‌المللی 25 درصد و سیگار وارداتی با هر نشان 50 درصد افزایش یافت.

علاوه بر این، مالیات هر بسته تنباکو 50 گرمی تولید داخل، 20 درصد و مالیات هر بسته تنباکو 50 گرمی وارداتی آماده مصرف 55 درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت سیگار منجر به کاهش مصرف آن می‌شود؟

بررسی‌ها حاکی از آن است که افزایش مالیات بر سیگار بر کم شدن مصرف آن تاثیری ندارد. زیرا وقتی قیمت سیگار افزایش پیدا می‌کند مصرف‌کنندگان دائمی به سمت مصرف سیگار ارزان‌تر یا قاچاق می‌روند..

اگر تجارب سایر کشور‌های جهان در این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد، مشخص می‌شود در صورتی افزایش مالیات بر سیگار می‌تواند منجر به کاهش مصرف شود که کشور توانایی کنترل ورود کالای قاچاق را داشته باشد. در صورتی که کشور توانایی کنترل ورود کالای قاچاق را نداشته باشد سیگار قاچاق وارد کشور می‌شود و مصرف‌کنندگان، سیگار قاچاق و ارزان‌تر را جایگزین می‌کنند.

بر این اساس به نظر می‌رسد مبارزه با سوءمصرف دخانیات بیشتر از آنکه از طریق مسائل مالی راهگشا باشد، نیاز به بسترسازی‌های فرهنگی دارد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد دولت بیشتر قصد درآمدزایی از پول‌هایی را دارد که همه‌روزه دود می‌شوند تا اینکه قصد ریشه‌کنی یک آسیب فرهنگی را داشته باشد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان