قراردادهای کلان در عرف بین‌المللی نباید اعلان عمومی شوند

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: در عرصه اقتصاد بین المللی قرارداد هایی که می توانند در سطح وسیع منفعت کشور را تامین کنند نباید اعلان عمومی شوند

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادآنلاین، رامین پولادرگ عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: در  عرصه اقتصاد  بین المللی  قرارداد هایی که می توانند در سطح وسیع منفعت کشور را تامین کنند نباید اعلان عمومی شوند چرا که موجبات ورود رقبا می شوند و نیز در زمان تحریم این امر  سبب تضرر طرف های خارجی و خروج آنان از تعهداتشان خواهد شد.

پولادرگ با بیان این مطلب و با اشاره به قرارداد اخیر شهرداری تهران در خصوص خرید اتوبوس های برقی از طرف چینی گفت: صرف نظر از اینکه این قرارداد خوب است یا بد و نیز فارغ از جهت گیری های سیاسی در این خصوص باید اذعان داشت؛از منظر اقتصاد بین الملل قراردادی در این سطح و این ارقام در دسته قراردادهای کلان قرار می گیرد و پر واضح است موشکافی و اعلان عمومی آن در راستای شفافیت با توجه به عرف بین المللی در قراردادهای تجاری و اقتصادی عواقب بسیاری بزرگتری از منافع آن به همراه خواهد داشت.

شهرداری تهران ضد شعار سال/ توهین به تولیدکنندگان داخلی در بیلبوردهای تبلیغاتی

این عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: اما آیا این امر منافی شفافیت است ؟ در پاسخ باید گفت خیر همانطور که شهرداری تهران اعلام کرده جزییات این قرارداد در اختیار وزارت امور خارجه، وزارت صمت و بانک مرکزی قرار گرفته پس وجه محرمانه بودن آن مردود است اما اینکه در سطح گسترده اعلام شود از منظر عقلی قابل پذیرش نیست.

پولادرگ در پایان گفت: در شرایط کنونی که کشور در وضعیت حساسی قرار گرفته، اقداماتی که نفع مردم را به دنبال دارد به بار بنشیند و موضوعات بیشتر از جنبه کارشناسی بررسی شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان