بهترین سپرها در برابر تیغ برنده تورم کدامند؟

زمانی که تورم می آید ارزش پول از بین می رود. مردم در این مواقع پول نقد خود را به کالاهایی ارزشمند تبدیل می کنند. ایران ما چند سالی است که دچار اثر تورمی وحشتناک است. در این گزارش به بررسی کالاهایی پرداخته شده که اگر سال ۱۳۹۷ خریده بودید الآن سرمایه ریالی شما چندبرابر شده بود.

به گزارش اکونگار، به نقل از گسترش نیوز، این دارایی‌ها می‌توانند شامل طلا، دلار، مسکن، سهام و سایر کالاها باشند. این نوع سرمایه‌گذاری ممکن است به عنوان یک راه حفظ دارایی در برابر تورم مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط تورمی زندگی کارگران را به اوج وخامت رسانده/ مسئولان به جای شعار فکری اساسی کنند

یکی از پدیده‌هایی که در این شرایط بروز می‌کند، تبدیل پول به کالاهای سرمایه‌ای است.

مردم در تلاشند تا راهکارهایی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود پیدا کنند و با سرمایه‌گذاری در کالاهایی که از تورم کمتر تأثیر می‌پذیرند، از بی ارزش شدن پول خود جلوگیری کنند.

در این گزارش، به بررسی تعدادی از این کالاها می‌پردازیم که اگر در سال ۱۳۹۷ خریداری می‌ شدند، امروز به عنوان یکی از افراد ثروتمند محسوب می‌ شدید.

دلار

خرید دلار یکی از روش‌های معمول برای حفظ ارزش دارایی در برابر تورم است.

دلار آمریکا به عنوان یک ارز پایدار و رایج در سراسر جهان شناخته می‌شود و بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران در شرایطی که تورم در کشور خود رو به افزایش است، تصمیم به خرید دلار می‌گیرند.

البته باید توجه داشت که سرمایه‌ گذاری در دلار نیز حاوی ریسک‌ های خاصی است. ارزش دلار ممکن است با تغییرات در بازارهای مالی و اقتصادی تحت تأثیر قرار گیرد.

همچنین، دسترسی به بازار دلار و امکان خرید و فروش آن نیز به شرایط و محدودیت‌هایی می‌تواند وابسته باشد.

قیمت دلار در سال ۹۷ با قیمت ۱۳ هزار تومان به فروش میرسید ولی در سال ۱۴۰۳ به بیش از ۶۰ هزار تومان رسید.

خودرو

خرید خودرو به عنوان یک راه برای حفظ ارزش پول در شرایط تورمی، برخی مزایا و معایب را دارد. خودرو به عنوان یک دارایی قابل لمس و ملموس محسوب می‌شود.

در شرایط تورم، ارزش پول ممکن است کاهش یابد، اما خودرو به صورت فیزیکی حضور دارد و احتمال کاهش ناچیز ارزش آن در مقایسه با پول وجود دارد.

در برخی موارد، قیمت خودروها در شرایط تورم ممکن است افزایش یابد. این به شما امکان می‌دهد که در صورت فروش خودرو در آینده، سود خوبی را به دست آورد.

اما خرید خودرو هزینه‌های عملیاتی زیادی مانند بیمه، سوخت، تعمیر و نگهداری را به همراه دارد.

در شرایط تورم، هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو نیز افزایش می‌یابد که باید در نظر گرفته شود.

قبل از خرید خودرو به منظور حفظ ارزش پول در شرایط تورمی، بهتر است مزایا و معایب را به دقت بررسی کرده و با توجه به نیازها، بودجه و شرایط شخصی خود، تصمیم‌گیری نمایید.

خودروی پراید در سال ۱۳۹۷ با قیمت ۴۷ میلیون تومان به فروش می‌رسید و در سال ۱۴۰۳ به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان رسید نشان می‌دهد که قیمت آن در طول این مدت به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

مسکن

زمانی که نرخ تورم بالا است، سرمایه‌گذاری در مسکن می‌تواند به عنوان یک راه برای حفظ ارزش پول و حتی بهره‌برداری از رشد بیشتر سرمایه در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

خرید مسکن می‌تواند یک راه مناسب برای حفظ ارزش پول در شرایط تورمی‌ باشد.

با این حال، همواره لازم است که پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری، مطالعه دقیق و تحقیقات کافی را انجام داده و با مشاوران مالی و کارشناسان مسکن مشورت نمایید تا تصمیم درستی در خرید مسکن بگیرید.

متوسط قیمت متری مسکن در سال ۱۳۹۷ حدود ۸ میلیون تومان بود و در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۸۵ میلیون تومان رسید.

طلا و سکه

سرمایه‌گذاری در طلا و سکه دو گزینه محبوب برای بسیاری از افراد است، زیرا طلا و سکه به عنوان یک سرمایه پایدار و یک روش حفظ ارزش پول در نظر گرفته می‌شوند.

قبل از سرمایه‌گذاری در طلا و سکه، توصیه می‌شود با مشاوران مالی متخصص یا کارشناسان بازار سکه و طلا مشورت کنید تا درباره روند بازار، تغییرات قیمت و ریسک‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در این دو بخش اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید

همچنین، باید در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در طلا و سکه نیز همراه با ریسک‌ های مختلفی است و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و تحقیق کافی دارد تا از سودآوری و ارزش حفظ شده سرمایه خود مطمئن شوید.

قیمت سکه در سال ۱۳۹۷ حدود ۴ میلیون تومان بوده و در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۴۰ میلیون تومان رسیده است.

بیت کوین

خرید بیت‌کوین یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها است. بیت‌کوین یک رمزارز مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است که امکان انتقال امن و بدون واسطه‌ی ارزش را فراهم می‌کند.

در سال ۱۳۹۷ قیمت هر بیت کوین حدودا ۵۲ میلیون تومان ارزش داشت اما در سال ۱۴۰۲ ارزش این ارز دیجیتال به بیش از ۴ میلیارد تومان رسیده است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان