بازار طلا به حالت نیمه تعطیل درآمد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با انتقاد از فعالیت مجدد سامانه جامع تجارت بدون اعمال اصلاحات، از نیمه‌تعطیل شدن بازار به دلیل فعالیت این سامانه خبر داد.

هر چند در ۱۰ روز اخیر قیمت طلا و سکه در بازار به دلیل کاهش نرخ ارز افت کرده بود؛ اما از روز گذشته شرایط بازار تغییر کرده است؛ به این معنا که در دو روز اخیر شاهد بازگشت مجدد قیمت سکه با کانال ۴۲ میلیون تومان هستیم طلا نیز به بیش از ۱۵ میلیون تومان برای هر مثقال رسید.

در همین رابطه نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار سکه و طلا اظهار داشت: بازار از هفته گذشته تا روز یکشنبه روند کاهشی را سپری کرد؛ اما از در روز دوشنبه قیمت‌ها افزایشی شد، با آغاز فعالیت بازارهای جهانی قیمت انس ۴ دلار افزایش یافت در بازارهای داخلی نیز قیمت‌ها رشد یافت.

قانون مجلس علیه طلافروشان/ مالیات بر عایدی سرمایه، بازار طلا را کساد می‌کند؟

وی افزود: بازار به دلیل آغاز مجدد فعالیت سامانه جامع تجارت نیمه‌تعطیل است و فعالیت اقتصادی در بازار صورت نمی‌گیرد، ضمن اینکه وضعیت بحران، رکود و کاهش تقاضا ادامه دارد و شرایط نامطلوبی در صنعت طلا از نظر لحاظ اقتصادی به وجود آمده است و شرایط برای مبادلات مهیا نیست.

بذرافشان درباره ادامه فعالیت سامانه جامع تجارت نیز گفت: فرصت سه ماهه برای بررسی سامانه جامع تجارت به اتمام رسیده است و علی‌رغم جلسات متعدد اتحادیه تهران و اتحادیه‌های شاخص کشور و نامه‌نگاری‌ها با مسئولان ذی‌ربط دررابطه‌با تجمیع سامانه جامع تجارت و سامانه مودیان مالیاتی هنوز هیچ‌گونه توافقی نسبت به این مسئله صورت نگرفته است.

وی با انتقاد از فعالیت سامانه جامع تجارت اظهار داشت: حتی نسبت به اصلاحات مدنظر فعالان بخش طلا نیز اقدامی صورت نگرفت، از هفته گذشته اعلام شد این سامانه بعد از سه ماه بدون هیچ‌گونه تغییراتی آغاز به کار کرد که باعث شد همکاران صنف ما واکنش‌هایی داشته باشند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: باید آرامش اقتصادی در اصناف به‌خصوص طلا برقرار باشد در سالی که جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده باید توجه کرد مردیم همین اصناف هستند که بازوی اقتصادی دولت به شمار می‌روند، باید نقش اصناف در مشاوره‌های اقتصادی بیشتر شود. الان قوانین دست‌وپا گیری وجود دارد که نه‌تنها به جهش تولید کمک نمی‌کند؛ بلکه باعث تشدید رکود آن می‌شود.

وی اضافه کرد: قوانینی که غیرکارشناسی بوده همین باعث شده آسیب‌های جدی به صنعت ما وارد شود و مشکلات مالی و اقتصادی برای این صنعت به وجود بیاید.

این مقام مسئول با بیان اینکه بازار طلا التهاب ندارد، افزود: فقط مشکلات بعضی از قوانین باعث شده فعالان بازار در نگاه به آینده رویکرد خوبی نداشته باشند؛ اصناف کشور به دلیل برخی قوانین شرایط خوبی برای ادامه فعالیت ندارند که لازمه‌اش این است دولت و مسئولان نسبت به حل این موارد اقدامات لازم را انجام دهند.

بذرافشان درباره آینده بازار سکه و طلا نیز اظهار داشت: انتظار کاهش قیمت وجود ندارد به نظر می‌رسد اگر در روزهای آینده در بازارهای جهانی تغییرات خاصی نباشد، قیمت‌ها ثبات کنونی را طی کنند و تغییرات چشمگیری را شاهد نباشیم؛ بنابراین باتوجه‌به شرایط موجود ممکن است قیمت‌ها تغییرات یک تا ۵ درصدی داشته باشند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان