آبادی سیستان و بلوچستان با معادل ریالی اختلاس چای دبش

نماینده چابهار در مجلس با انتقاد از عدم مدیریت صحیح منابع آبی در استان سیستان و بلوچستان، گفت: اگر معادل ریالی اختلاس چای دبش صرف زیرساخت های نحیف استان سیستان و بلوچستان می شد، دیگر چیزی نمی‌خواستیم.

به گزارش اکونگار به نقل از سایت دیده‌بان ایران؛ معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه، ۹ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه «دشمنان ملت ایران باید بدانند مردم استان سیستان و بلوچستان قدردان نعمت امنیت و وحدت بوده و به احدی اجازه تفرقه میان صفوفشان نخواهند داد»، گفت: بدیهی است امنیت پایدار در سایه فضای پررونق کسب و کار و با هم اندیشی و همفکری همه آحاد استان حاصل خواهد شد. یاد مرحوم مولانا عبدالعزیز و مرحوم حمیدالله سردارزهی را که منادی وحدت و صلح بودند گرامی می‌داریم.

وضعیت وخیم سیل‌زدگان سیستان/ زنگ خطر کمبود آب و غذا

وی افزود: علیرغم خدمات بی‌بدیل نظام و کارهای بزرگ انجام شده هنوز مردم استان با چالش های عدیده ای روبرو هستند. در سیستان عزیز، هربار که ایران حق‌آبه اش را طلب کرد، طرف مقابل دروغ گفت، مرزبانان ما را شهید کرد و هشدار رئیس جمهور را به سخره گرفت.

او ادامه داد: در مرکز استان با آن همه منابع و تفتان سربلند، فقر مطلق بیداد می‌کند و عدم مدیریت صحیح منابع آبی در سواحل مکران باعث شده بی‌آبی و آب هر دو تبدیل به رنج ممتد مردم شود.

سعیدی در ادامه گفت: زیرساخت‌های راه روستایی و جاده‌های مواصلاتی منطقه از بین رفته و عدم رعایت گزاره‌های فنی و سازگار با سیل در احداث کریدور کنارک، معضل سیل زرآباد را دوچندان و این نعمت را تبدیل به نقمت کرده که از شما تقاضا می‌کنم نسبت به تکمیل چند پل و محور آزادراهی در حوزه انتخابیه اقدام کنید. همچنین لازم است نسبت به احداث خط آهن در برخی از شهرهای منطقه اقدام شود.

این نماینده اظهار کرد: درباره مرگ مظلومانه مادران باردار و کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در بیمارستان های چابهار و نیک شهر که این دو مرکز درمانی را تبدیل به قتلگاه کرده و همچنین فقر مطلق زیرساخت های سلامت در قصرقند، زرآباد و دشتیاری بزرگ تذکر می دهم.

وی همچنین در تذکری خطاب به وزرای آموزش و پرورش و علوم درباره وقوع دو سیل ویرانگر اخیر در منطقه، عنوان کرد: لازم است سهمیه کنکور مختص دانش آموزان سیل زده حوزه انتخابیه در نظر گرفته شود.

سعیدی در تذکری خطاب به وزیر نفت درباره سهمیه سوخت کامیون‌ها و تریلی‌ها که سنخیتی با شعار سال ندارد، گفت: جواب خانواده‌هایی که داروندار خود را فروختند تا کامیونی تهیه کنند چگونه می‌دهید؟ چرا برخی از مدیران شما تخصص عجیبی در رنجاندن مردم دارند؟

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس در تذکری خطاب به وزیر نیرو درباره انجام تعهدات وی عنوان کرد: افزایش ظرفیت آب شیرین کن چابهار، تکمیل فاضلاب کنارک و چابهار، تکمیل مجتمع ۱۸ روستایی، آبرسانی روستاهای برخی از بخش های چابهار و یکی از شهرستان ها مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین گفت: در دو سیل اخیر میلیاردها متر مکعب آب در جلوی چشم تشنه ترین فرزندان این سرزمین به اقیانوس ریخت؛ برای هزارمین بار آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم.

سعیدی در همین زمینه افزود: طرح های آبخیزداری، مهار موضوع سیل، کنترل سیلاب، ایجاد سازه هایی شبیه چاه‌نیمه ها برای نگاهداشت آب، احداث آب‌بند زودبازده در مسیر رودخانه های فصلی و مرزی و لایروبی این رودخانه ها، مرمت قنوات کشاورزی و ایجاد سیل‌بندهای روستاها نه تنها مانع هدر رفت آب بلکه باعث ایجاد اشتغال پایدار می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس ادامه داد: منابع مالی اجرای بسیاری از این طرح ها مجموعا کمتر از ارزش ریالی زمینی است که در شمال تهران بدون اطلاع آن امام جمعه مظلوم به نام ایشان زده شد.

وی عنوان کرد: از همه نهادهای انقلابی و شهرداری کلانشهرها درخواست دارم طوفانی از ماشین آلات را روانه منطقه کنند.

سعیدی در ادامه خطاب به رییس جمهوری با بیان اینکه «حتما صحنه تلخ از دست دادن خشت خشت آلونک پیرزن دشتیاری را دیده‌اید»، یادآور شد: حضور شما در بین مردم سیل زده قطعا موجب تسلی خاطر شد و این نقطه تمایز و برتری دولت شما بر دولت قبل است اما صرف آمدن مسئولان و گرفتن عکس یادگاری و احیانا ریختن قطره‌ای اشک دردی از مردم دوا نمی‌کند، بلکه باید سازمان برنامه و بودجه مکلف شود تا ردیف‌های مستقل اعتباری برای جبران خسارات سیل در نظر گیرد. اگر معادل ریالی اختلاس چای دبش صرف زیرساخت‌های نحیف استان سیستان و بلوچستان می‌شد، دیگر چیزی نمی‌خواستیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه درباره طرح تقسیم استان عنوان کرد: هرگونه طرحی بدون ملاحظات جامعه محلی، نخبگان، اندیشمندان، دانشگاهیان و علما محکوم به شکست است از این رو به جای تغییر در ساختار به فکر تغییر در نگاه باشید. نام زیبای بلوچستان کمرنگ شدنی نیست لذا به جای آن ادارات کل در شهرهای بزرگ نظیر ایرانشهر، زابل، خاش، سراوان و به ویژه چابهار ایجاد شود.

وی همچنین در خطاب دیگری به رییس جمهوری بیان کرد: به خاطر دارید که گفته بودید خوب شد ما رییس جمهور نشدیم که دلار ۵ هزار تومان بشود. اکنون به جای آمارهای عجیب اقتصادی که هیچ سنخیتی با سفره‌های محقر مردم ندارد، فکری به حال ارز ۶۷ هزار تومانی و گرانی کمرشکن اینترنت، گوشت و دارو کنید.

سعیدی در ادامه خطاب به پدران غرب‌ستیز مسئول و فرزندان غرب‌گرای آن‌ها گفت: اگر غرب تا این حد بد است، دلیل ولع سیری ناپذیری فرزندانتان برای زندگی در غرب چیست؟ ملت ایران تبعات سنگین تحریم را در سفره های خود تحمل کند و فرزندان شما مشغول خوش گذرانی در خیابان‌های لندن، نیویورک و تورنتو باشند؟ بی شرمی تا چه حد؟

ندر تذکری خطاب به وزیر ارتباطات با طرح این پرسش که آیا با فیلترهای فعلی، مطلوب شما حاصل شده است؟ بیان داشت: آیا روا است شما بدون هیچ محدودیتی در همه پلتفرم‌ها حضور داشته باشید اما مردم درگیر هزینه فیلترشکن‌ها باشند؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی در پایان در تذکری خطاب به رییس جمهوری بیان کرد: بی تردید فارسی، زبان مشترک همه ایرانیان است اما اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی موجب افزایش همبستگی ملی است از این رو این اخطار را به شما می‌دهم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان