انتشار گزارش تورم فروردین/افزایش ۴۰ درصدی اجاره خانه در بازه سالانه

بنا بر گزارش تورم فروردین‌ماه که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد، بخش مسکن و اجاره در مقطع ماهانه تورمی مشابه و بالغ بر ۱.۷ درصد را پشت سر گذاشته‌اند. همچنین این دو بخش در بازه سالانه نزدیک به ۴۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند.

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، مرکز آمار ایران امروز تورم فروردین 1403 را اعلام کرد. بر این اساس، طی این مقطع یک‌ماهه شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد 236.3 رسیده که نسبت به ماه قبل، 2.6 درصد افزایش پیدا کرده است.

بزرگ‌ترین‌ تهدید حقوق کارگران چیست؟

همچنین شاخص تورم فروردین‌ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، 30.9 درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه سال قبل، 38.8 درصد افزایش یافته است.

بخشی از گزارش تورم که به‌ صورت ماهانه انتشار می‌یابد به مسکن و بازار اجاره اختصاص دارد. گزارش جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد بخش مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها طی فروردین‌ماه تورمی 1.8 درصدی را پشت سر گذاشته است. تورم نقطه به نقطه آن 40.7 درصد ثبت شده و در مقطع سالانه نیز افزایش قیمتی 39.4 درصدی داشته است. ضریب اهمیت این مجموعه 36.1 برآورد می‌شود.

مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها پس از بخش‌های هتل و رستوران و آموزش بیشترین افزایش قیمت را در فروردین 1403 داشته است. بخش مسکن در مقطع ماهانه تورمی 1.7 درصدی داشته و در شاخص نقطه به نقطه تورمی 41.8 درصدی را تجربه کرده است. تورم مسکن به‌ صورت سالانه نیز 40 درصد ثبت شده است.

تورم اجاره در مقطع ماهانه و نقطه به نقطه با بخش مسکن برابر و در شاخص سالانه تورم آن 39.9 درصد محاسبه شده است. ضریب اهمیت بخش مسکن و اجاره به‌ترتیب 33.9 و 33.6 درصد برآورد می‌شود.

سهم بالای مسکن در تورم

همان‌طور که اشاره شد، ضریب اهمیت بخش مسکن و اجاره به‌ صورت جداگانه، نزدیک به 34 درصد است. بنابراین مسکن سهم زیادی در رشد تورم ماهانه دارد و کنترل این بازار می‌تواند از سرعت حرکت تورم بکاهد.

نمودار قیمت مسکن سال‌هاست بر مدار افزایشی قرار دارد و از سال 1397 سرعتی افسارگسیخته پیدا کرده است. به‌گونه‌ای که بر اساس آخرین آمارها، متوسط قیمت مسکن در تهران از متری 80 میلیون تومان عبور کرده است.

این در حالی‌ است که قدرت اقتصادی مردم در همین بازه افت چشمگیری پیدا کرده و در نتیجه دسترسی خانوارها به خرید سرپناهی برای زیستن، بیش از هر زمان دیگری یک رویای دست‌نیافتنی به‌ نظر می‌رسد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان